Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 grudnia 2015 r.
12:27

Od 1 stycznia w województwie lubelskim trzy nowe miasta

0 14 A A
Siedliszcze w powiecie chełmski miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku
Siedliszcze w powiecie chełmski miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku

To będzie wyjątkowy wieczór sylwestrowy w trzech miejscowościach naszego regionu. Urzędów, Siedliszcze i Lubycza Królewska 1 stycznia uzyskają prawa miejskie. Co to oznacza dla mieszkańców?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozporządzenie w tej sprawie pod koniec lipca wydała poprzednia Rada Ministrów. Siedliszcze w powiecie chełmskim miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku. Od roku 1405 do Powstania Styczniowego w 1863 r. posiadał je także Urzędów w powiecie kraśnickim. Według różnych źródeł historycznych status miasta miała również Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim, choć do tej pory nie udało się odnaleźć aktu lokacyjnego. Od 1 stycznia wójtowie w tych miejscowościach zostaną burmistrzami, a na urzędach gmin pojawią się tabliczki z napisem „Urząd Miejski”.

– Punktualnie o północy uroczyście odsłonimy nową tablicę i złożymy sobie życzenia. Natomiast 8 stycznia zorganizujemy uroczystą sesję Rady Gminy – mówi Jan Woźniak, wójt Urzędowa. – Tym samym historii stanie się zadość, choć samo przyznanie praw miejskich nie będzie od razu oznaczać dobrobytu. Na to wspólnie z mieszkańcami będziemy musieli zapracować decyzjami administracyjnymi – przyznaje.

Wspólne świętowanie szykuje się także w Siedliszczu. – Już od kilku lat witamy Nowy Rok razem z mieszkańcami na świeżym powietrzu. Ale w tym roku zrobimy to z nieco większym rozmachem – mówi Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze.

Jak przyznaje, uzyskanie statusu miasta nie będzie oznaczać zmian z dnia na dzień. – W jednym z mediów pojawiła się informacja, że mieszkańcy będą musieli wyrabiać nowe dowody osobiste, ale chciałem to zdementować. Nie będzie potrzeby wymiany dowodów, ani innych dokumentów. Nie planujemy też podwyżki podatków. Natomiast dzięki tej zmianie będziemy m.in. ubiegać się w Urzędzie Marszałkowskim o pieniądze na opracowanie programu rewitalizacji – dodaje. Samorząd liczy, że dzięki temu uda się wyremontować park w Siedliszczu.

Na podobne dofinansowanie liczą także w Lubyczy Królewskiej. – Uzyskanie praw miejskich to dla nas duży krok, który otworzy nam drogę do ubiegania się o pieniądze w ramach wielu innych projektów – przyznaje Tomasz Leszczyński, wójt Lubyczy Królewskiej. – Świętować będziemy skromnie, bo budżet nie pozwala nam na zbyt wiele. Będą fajerwerki i muzyka. Ale huczniej będzie w drugi weekend lipca, kiedy zorganizujemy I Dni Partnerskie Miasta Lubycza Królewska.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lepiej jak dbają o rozwój / 4 stycznia 2016 o 16:25

to lepiej żeby było tak jak w innych gminach pow.chełmskiego? Leśniowice-zabetonowane "centrum",jedna ulica, Dubienka-wywiewa co roku 50 osób, nawet nie ma drużyny piłkarskiej,  Żmudź pchają kase w bajoro "debowy las" a nawet jakiegoś centrum czy nazw ulic nie ma , Kamień byle kawałek pola czy łąki od razu a jak działka budowlana a do sklepu czy szkoły 5 km, Ruda Huta wszystko porozżucane 0 porządku

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 15:08
Człowiek ze wsi wyjdzie ale wies z człowieka nie
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 13:18
przede wszystkim wzrosną podatki i pensje urzędników. na nie ?
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 19:09

Co to za miasta,to zadupia.

Słuszne stwierdzenie faktu.Chore aspiracje lokalnych władz.
Rejowiec miasto...przecież trzeba być ślepcem,by nie zauważyć zrujnowanej osady.Zlikwidowano wszystkie większe zakłady pracy,bezrobocie,a władze myślą tylko o większych dotacjach unijnych.Zejdźcie z obłoków na ziemię!Wiocha i nic więcej!

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 18:04

Każda miejscowośc na początku to zadupie a potem sie rozwija,Lublin przed wojną miał 1/3 ludności i kilkadziesiąt ulic.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 09:12
Co to za miasta,to zadupia.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 19:25
O co chodzi w tym odlawianiu lisow w Lublinie??? Czy te lisy spaceruja po Krakowskim,? Czy zagladaja do Saskiego,aby wyjesc pawie.Nie rozumie tego zarzadzenia i co potem bedziecie robic z futrami lisimi,a co z lisow zwlokami? to jakies nie jasne!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:25
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokonac zmian w geodezji powiatowej zakładzie energetycznym .No cóż ale czego się nie zrobi aby poprawić sobie humor.Teraz czas na Rejowiec pana górskiego i wojslawice komunistycznej gminy
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokon... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:44
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje wielkomiejskie powinny ostygnąć. Wiosek z liczbą mieszkańców dwa razy większą z przemysłem, bazą turystyczną i zabytkami jest w naszym kraju ogrom, a w tych czasach wyrzucanie ogromnych pieniędzy na spełnienie chorych ambicji raczej nieuzasadnione.
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje w... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:38
Nie trzeba robić wyborów, dotychczasowy wójt gminy wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska automatycznie zostaje burmistrzem gminy miejsko-wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska
Avatar
lepiej jak dbają o rozwój / 4 stycznia 2016 o 16:25

to lepiej żeby było tak jak w innych gminach pow.chełmskiego? Leśniowice-zabetonowane "centrum",jedna ulica, Dubienka-wywiewa co roku 50 osób, nawet nie ma drużyny piłkarskiej,  Żmudź pchają kase w bajoro "debowy las" a nawet jakiegoś centrum czy nazw ulic nie ma , Kamień byle kawałek pola czy łąki od razu a jak działka budowlana a do sklepu czy szkoły 5 km, Ruda Huta wszystko porozżucane 0 porządku

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 15:08
Człowiek ze wsi wyjdzie ale wies z człowieka nie
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 13:18
przede wszystkim wzrosną podatki i pensje urzędników. na nie ?
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 19:09

Co to za miasta,to zadupia.

Słuszne stwierdzenie faktu.Chore aspiracje lokalnych władz.
Rejowiec miasto...przecież trzeba być ślepcem,by nie zauważyć zrujnowanej osady.Zlikwidowano wszystkie większe zakłady pracy,bezrobocie,a władze myślą tylko o większych dotacjach unijnych.Zejdźcie z obłoków na ziemię!Wiocha i nic więcej!

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 18:04

Każda miejscowośc na początku to zadupie a potem sie rozwija,Lublin przed wojną miał 1/3 ludności i kilkadziesiąt ulic.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 09:12
Co to za miasta,to zadupia.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 19:25
O co chodzi w tym odlawianiu lisow w Lublinie??? Czy te lisy spaceruja po Krakowskim,? Czy zagladaja do Saskiego,aby wyjesc pawie.Nie rozumie tego zarzadzenia i co potem bedziecie robic z futrami lisimi,a co z lisow zwlokami? to jakies nie jasne!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:25
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokonac zmian w geodezji powiatowej zakładzie energetycznym .No cóż ale czego się nie zrobi aby poprawić sobie humor.Teraz czas na Rejowiec pana górskiego i wojslawice komunistycznej gminy
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokon... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:44
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje wielkomiejskie powinny ostygnąć. Wiosek z liczbą mieszkańców dwa razy większą z przemysłem, bazą turystyczną i zabytkami jest w naszym kraju ogrom, a w tych czasach wyrzucanie ogromnych pieniędzy na spełnienie chorych ambicji raczej nieuzasadnione.
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje w... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:38
Nie trzeba robić wyborów, dotychczasowy wójt gminy wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska automatycznie zostaje burmistrzem gminy miejsko-wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 0 0

Mieszkańcy Puław mogli zobaczyć eksponaty z Muzeum Techniki Biurowej. Wystawa, a także sentymentalny pokój urzędnika z PRL-u była otwarta w Urzędzie Miasta. Nie brakowało także konkursów z nagrodami i turniejów dla młodzieży.

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 2 1

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 7 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 12 5

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 17

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich