Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 czerwca 2010 r.
15:32
Edytuj ten wpis

Pękł wał w Zastowie Polanowskim. Gmina Wilków znów pod wodą (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 33 A A

Kazimierz Binięda razem z tysiącem innych osób od kilku dni ratował wał w Zastowie Polanowskim. Nie udało się. Dziś nad ranem Binięda patrzył jak woda rozmywa wał i znów zalewa jego dom i sad.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wał w Zastowie został odbudowany w miejscu ok. 400-metrowej wyrwy, która powstała po przerwaniu przez poprzednią falę powodziową na Wiśle. Zalanych zostało wtedy około 20 miejscowości gminy Wilków i Łaziska. Dziś nad ranem wał pękł po raz kolejny.

Mieszkańcy gminy Wilków są wzywani do ewakuacji, ale swoje domy decydują się opuścić tylko nieliczni. Mimo unoszącego się w powietrzu smrodu brudnej wody, wolą zostać u siebie.

Póki, co ten przeciek jest jedynym w gminie Wilków. Wszędzie gdzie można, tam ludzie wspólnie ze strażakami i wojskiem bronią nasiąkniętych wałów.

- Czy Wilków i Zastów zostaną tak mocno zalane, jak w maju? Tego w tym momencie nikt nie może powiedzieć – mówi st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

Także w Popowie (gmina Annopol) strażacy przegrali w Wisłą. Opaska uszczelniająca pęknięty wał nie wytrzymałą.

– Ewakuowaliśmy około 20 osób z 11 gospodarstw – informuje Justyna Goleń, ze Straży Pożarnej w Kraśniku. – Czekamy na kolejną falę – dodaje.

Kolejna fala ma przejść przez nasze województwo dziś wieczorem i nocą. Ma być jednak niższa niż ta poprzednia. Niestety to nie koniec złych wieści. W naszej części kraju w przyszłym tygodniu meteorolodzy zapowiadają gwałtowne burze.

Więcej o powodzi na Lubelszczyźnie w serwisie WWW.DZIENNIKWSCHODNI.PL/powodz


Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wopr / 6 czerwca 2010 o 23:36
Nie wiem co wy chcecie osiągnąć przez to wymądrzanie się. Ograniczacie się jedynie do tego by coś napisać. Jeśli nie macie co robić to zapraszam do Rogowa do Sztabu Kryzysowego, tam wam przydzielą zadanie jakieś. A jeśli to wam za mało, to kombinujcie łódkę i ratujcie ludzi. Zobaczymy ile czasu w tych warunkach wytrzymacie..

Co 5,100 czy co 200 lat, to nie ma różnicy, bo te tereny są zamieszkiwane od bardzo dawna. I nie ma tu miejsca na taką dyskusję.
Avatar
ślepy / 6 czerwca 2010 o 22:59
wawel54 napisał:
Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet nie pomyślisz o tym,że uczestnikami tego forum(biernymi i aktywnymi ) mogą być osoby poszkodowane w tej powodzi lub autentycznie zainteresowane tą sytuacją. Tu nie oczekujemy wymądrzania się i obrażania innych-jeśli tego chcesz to znajdź sobie inne forum. Sprawa jest zbyt poważna !!!


prognozy to coś innego niż realny opad mierzony przez stacje opadowe, ale nie wszyscy muszą to wiedzieć, nie wiem czy wiesz, ale pewna instutucja opłacana z podatków podaje (skąpo ale zawsze) dobowe sumy opadów , i tak się składa, że potężne opady deszczu, które spowodowały obecną drugą falę powodziową w dorzeczu Wisły trwały jedną dobę, wcześniej padało tam dużo słabiej, dane te są weryfikowalne, o ile wiesz co to dorzecze Wisły to może zrozumiesz, "prawda to znak sprzeciwu wobec zła" jak powiedział jeden taki - prawie już święty, więc pisze prawdę- niepopularną i bolesną nie tylko dla powodzian
ahoj wawelski maipulatorze ( bo do smoka ci jeszcze daleko)
ps. co do wyborów to dziękuję, ale aż tak ślepy to nie jestem


prognozy to coś innego niż realny opad mierzony przez stacje opadowe, ale nie wszyscy muszą to wiedzieć, nie wiem czy wiesz, ale pewna instutucja opłacana z podatków podaje (skąpo ale zawsze) dobowe sumy opadów , i tak się składa, że potężne opady deszczu, które spowodowały obecną drugą falę powodziową w dorzeczu Wisły trwały jedną dobę, wcześniej padało tam dużo słabiej, dane te są weryfikowalne, o ile wiesz co to dorzecze Wisły to może zrozumiesz, "prawda to znak sprzeciwu wobec zła" jak powiedział je... rozwiń
Avatar
~gość~ / 6 czerwca 2010 o 22:09
Do Ślepego:
Podaj swoje imie i nazwisko oraz inne dane to zaczne zbierać podpisy, aby zglosic twoja kandydature w najblizszych wyborach samorządowych-bo na prezydenckie to już za późno .
Avatar
wawel54 / 6 czerwca 2010 o 22:02
ślepy napisał:
historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powinna zwrócić uwagę na tą subtelną różnicę, a nie zarzucać komuś (nawet ślepemu) bezpodstawnie kłamstwo, apeluję: historycy! czytajcie ze zrozumieniem!!
przyszłość Powiśla widzę niestety czarno i to nie dlatego , że jestem ślepy, co przez 177 lat uczyniono z Wisłą? obwałowao wszystko co sie dało - nie budując w zamian prawie wcale zbiorników retencyjnych, gdzie sie ma podziać ta woda , która niegdyś rozlewała się wszędzie od żródeł do Bałtyku? wierzycie , że ktokolwiek ją powstrzyma?( nawet świątynia opatrzości nie da rady), że zmieni to Tusk, Kaczyński czy inny zaklinacz? co się dzieje dzisiaj - wygrywa ( na razie) ten kto ma lepsze , wyższe bogatsze wały
na koniec mała dygresja - dzisiejszą powódź spowodowały tak naprawdę bardzo intensywne opady na południu Polski , które wystąpiły w przeciągu jednej!! doby, co będzie jak przyjdą takie opady jak w 1833 roku? to będzie kataklizm - woda przelej się spokojnie nad wałami
nie jestem specjalistą od Powiśla, nie wierzycie mi to słuchajcie polityków
ahoj powiślanie, macie przecież swój rozum

Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet nie pomyślisz o tym,że uczestnikami tego forum(biernymi i aktywnymi ) mogą być osoby poszkodowane w tej powodzi lub autentycznie zainteresowane tą sytuacją. Tu nie oczekujemy wymądrzania się i obrażania innych-jeśli tego chcesz to znajdź sobie inne forum. Sprawa jest zbyt poważna !!!

Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet... rozwiń
Avatar
ślepy / 6 czerwca 2010 o 21:23
bearada napisał:
Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne . Ale samo bogactwo zamieszkujących tam ludzi nie było priorytetem , zwłaszcza po utworzeniu państwa polskiego. Rzadko o tym się pisze, ale trzeba to podkreślić zwłaszcza dziś , kiedy coraz częściej ( na szczęście ) mówi się o historii i tożsamości naszego narodu. Otóż w XI i XII wieku masowa akcja osiedleńcza na terenach dzisiejszego Powiśla Lubelskiego była elementem obrony Małopolski i państwa polskiego przed najazdami Jadźwingów, Litwinów i Rusinów. I to był właśnie główny priorytet : obrona państwa ! Stąd też m.in. dawna nazwa Zastowa :Zaszczytów, czyli wioska rycerzy , obrońców.

Co do znaku na dzwonnicy kościoła w Wilkowie. Pokazuje on poziom wody z powodzi sierpniowej z 1833 r. Od tego czasu upłynęło już prawie 177 lat, a nie 5 czy 100 .
Tak więc Twoja niepopularna prawda nie jest prawdą, tylko kłamstwem i to popularnym ,zwłaszcza w anonimowych wypowiedziach. Radzę Ci więc nie zajmować się tematami ,o których nie masz wystarczającej wiedzy. Dobrze sprawdziłeś się w temacie powodzi w Opolu Lub. i tam ewentualnie uświadamiaj skutecznie mieszkańców, ale w temacie Powiśla już więcej nie wymądrzaj się . I jeszcze jedno :forum to nie jest miejsce do obrażania ludzi !


historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powinna zwrócić uwagę na tą subtelną różnicę, a nie zarzucać komuś (nawet ślepemu) bezpodstawnie kłamstwo, apeluję: historycy! czytajcie ze zrozumieniem!!
przyszłość Powiśla widzę niestety czarno i to nie dlatego , że jestem ślepy, co przez 177 lat uczyniono z Wisłą? obwałowao wszystko co sie dało - nie budując w zamian prawie wcale zbiorników retencyjnych, gdzie sie ma podziać ta woda , która niegdyś rozlewała się wszędzie od żródeł do Bałtyku? wierzycie , że ktokolwiek ją powstrzyma?( nawet świątynia opatrzości nie da rady), że zmieni to Tusk, Kaczyński czy inny zaklinacz? co się dzieje dzisiaj - wygrywa ( na razie) ten kto ma lepsze , wyższe bogatsze wały
na koniec mała dygresja - dzisiejszą powódź spowodowały tak naprawdę bardzo intensywne opady na południu Polski , które wystąpiły w przeciągu jednej!! doby, co będzie jak przyjdą takie opady jak w 1833 roku? to będzie kataklizm - woda przelej się spokojnie nad wałami
nie jestem specjalistą od Powiśla, nie wierzycie mi to słuchajcie polityków
ahoj powiślanie, macie przecież swój rozum


historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powi... rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 21:16
tmn napisał:
teren jest jaki jest i to prawda ze nie powinno tam byc wsi ale co teraz z tym zrobic?Za uczciwe pieniadze na nowy dom i dzialke moglbym sie przeniesc gdzie indziej i niech robia zbiornik retencyjny.mysle ze wieluludzi by na to poszlo.

Też bym się zgodziła, tylko że nikt nie pomyśli o tym żeby takie zbiorniki porobić
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 20:01
nie rozumiem Was tutaj wszystkich, którzy wypowiadają sie na temat zalanych terenów a nigdy tam nie byli i nie widzieli gminy Wilków.
dziwi mnie to, że piszecie te bzdury. po co? ja również nie pochodzę z tamtych terenów, ale los tak chciał, że od ponad roku jestem zwiazany z tymi terenami. ogromna powódź na tamtych terenach była jakieś 160 lat temu, która miała dużo wieksze skutki. każdy kto chce może zobaczyć sobie tablicę upamiętniająca to wydarzenie na bramie kościoła w Wilkowie. dwa tygodnie temu woda zalała prawie całą gminę. od wczoraj [sobota] zalewa znowu te same tereny i prawdopodobnie zaleje gminę w całości. ludzie obawija sie o sąsiednią gminę Łaziska. nie mniej jednak widok jest przerażający. w wodzie jest wszystko co można sobie tylko wyobrazić. ludzie po pierwszej powodzi zaczęli sprzątać swoje domy-wystawiali zniszczone meble, sprzęty. teraz to wszystko pływa. widziałem stertę śmieci przed cmentarzem w Wilkowie; teraz to wszystko pływa... współczuję wszystkim mieszkańcom i rozumiem ich ból
nie rozumiem Was tutaj wszystkich, którzy wypowiadają sie na temat zalanych terenów a nigdy tam nie byli i nie widzieli gminy Wilków.
dziwi mnie to, że piszecie te bzdury. po co? ja również nie pochodzę z tamtych terenów, ale los tak chciał, że od ponad roku jestem zwiazany z tymi terenami. ogromna powódź na tamtych terenach była jakieś 160 lat temu, która miała dużo wieksze skutki. każdy kto chce może zobaczyć sobie tablicę upamiętniająca to wydarzenie na bramie kościoła w Wilkowie. dwa tygodnie temu woda zalała prawie całą gminę. od ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 15:57
Brawo mam 23 lata i ten sam ból w sercu. Wielu Naszych rówieśników ginęło w celu odzyskania Niepodległości, a dzisiaj każdy traktuje Polskę jak dojną krowę z której każdy może coś skubnąć dla siebie... Popytajcie waszych rodziców, dziadków co robili ludzie w czasie wojny, jak chodziły po wsiach uzbrojone bandy Polaków... którzy okradali innych, eh Szkoda mi tego Narodu. Żeby nie było że bandytami nazywam Partyzantów, mi chodzi o złodziei i bandytów.
Avatar
Mala / 6 czerwca 2010 o 15:19
mam 20 lat i pierwszy raz widze powodz w mojej miejscowosci, moja babcia opowiada mi historie i wspomnienia z wojny tak jak robili to jej dziadkowie a powodzi nie widziala,znak na kosciele o ktorym tu wspominano znajduje sie na kosciele w wilkowie z przed jakis 160 lat temu a nie w zagłobie.Kosciół w Zagłobie nie zostal zalany.jesli piszecie głupoty i potraficie krytykowac kilka pokolen ludzi to najpierw sprawdzcie swoje wiadomosci. dlaczego świat idzie do przodu wszystkie kraje sie rozwijaja a my cofamy?? ludzie dbaja tylko o swoje własne tyłki niezaleznie czy sa politykami,sprzedawcami w sklepie czy rolnikami.Tak naprawde nikt nie dba o ludzi a Polska jest dla bogaczy i ludzi bez honoru "po trupach do celu"' .
sa ludzie ktorzy maja jeszcze serce i w nich wierze,pomimo ze jest ich bardzo malo daja mi i innym nadzieje
mam 20 lat i pierwszy raz widze powodz w mojej miejscowosci, moja babcia opowiada mi historie i wspomnienia z wojny tak jak robili to jej dziadkowie a powodzi nie widziala,znak na kosciele o ktorym tu wspominano znajduje sie na kosciele w wilkowie z przed jakis 160 lat temu a nie w zagłobie.Kosciół w Zagłobie nie zostal zalany.jesli piszecie głupoty i potraficie krytykowac kilka pokolen ludzi to najpierw sprawdzcie swoje wiadomosci. dlaczego świat idzie do przodu wszystkie kraje sie rozwijaja a my cofamy?? ludzie dbaja tylko o swoje własne ... rozwiń
Avatar
bearada / 6 czerwca 2010 o 15:07
ślepy napisał:
komputer nie może być durny tak jak durna nie może być Wisła, szanuje twoją pracę i poświęcenie która niestety poszła na marne, gdyż ktoś zapomniał , że z koniem sie nie kopie, powiślan też mi szkoda bo ktoś im wmówił, że wały, regulacja czy pogłębianie Wisły ich ochronią na zawsze, a to niestety utopia, ten teren zawsze bedzie zalewany , otwarte pozostaje pytanie jak często, czy co 100 czy co 5 lat, taka jest przykra, niepopularna prawda a jej symblem jest znak na wilkowskim kościele
ahoj powiślanie i dzielni ratownicy

Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne . Ale samo bogactwo zamieszkujących tam ludzi nie było priorytetem , zwłaszcza po utworzeniu państwa polskiego. Rzadko o tym się pisze, ale trzeba to podkreślić zwłaszcza dziś , kiedy coraz częściej ( na szczęście ) mówi się o historii i tożsamości naszego narodu. Otóż w XI i XII wieku masowa akcja osiedleńcza na terenach dzisiejszego Powiśla Lubelskiego była elementem obrony Małopolski i państwa polskiego przed najazdami Jadźwingów, Litwinów i Rusinów. I to był właśnie główny priorytet : obrona państwa ! Stąd też m.in. dawna nazwa Zastowa :Zaszczytów, czyli wioska rycerzy , obrońców.

Co do znaku na dzwonnicy kościoła w Wilkowie. Pokazuje on poziom wody z powodzi sierpniowej z 1833 r. Od tego czasu upłynęło już prawie 177 lat, a nie 5 czy 100 .
Tak więc Twoja niepopularna prawda nie jest prawdą, tylko kłamstwem i to popularnym ,zwłaszcza w anonimowych wypowiedziach. Radzę Ci więc nie zajmować się tematami ,o których nie masz wystarczającej wiedzy. Dobrze sprawdziłeś się w temacie powodzi w Opolu Lub. i tam ewentualnie uświadamiaj skutecznie mieszkańców, ale w temacie Powiśla już więcej nie wymądrzaj się . I jeszcze jedno :forum to nie jest miejsce do obrażania ludzi !

Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne .... rozwiń
Avatar
wopr / 6 czerwca 2010 o 23:36
Nie wiem co wy chcecie osiągnąć przez to wymądrzanie się. Ograniczacie się jedynie do tego by coś napisać. Jeśli nie macie co robić to zapraszam do Rogowa do Sztabu Kryzysowego, tam wam przydzielą zadanie jakieś. A jeśli to wam za mało, to kombinujcie łódkę i ratujcie ludzi. Zobaczymy ile czasu w tych warunkach wytrzymacie..

Co 5,100 czy co 200 lat, to nie ma różnicy, bo te tereny są zamieszkiwane od bardzo dawna. I nie ma tu miejsca na taką dyskusję.
Avatar
ślepy / 6 czerwca 2010 o 22:59
wawel54 napisał:
Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet nie pomyślisz o tym,że uczestnikami tego forum(biernymi i aktywnymi ) mogą być osoby poszkodowane w tej powodzi lub autentycznie zainteresowane tą sytuacją. Tu nie oczekujemy wymądrzania się i obrażania innych-jeśli tego chcesz to znajdź sobie inne forum. Sprawa jest zbyt poważna !!!


prognozy to coś innego niż realny opad mierzony przez stacje opadowe, ale nie wszyscy muszą to wiedzieć, nie wiem czy wiesz, ale pewna instutucja opłacana z podatków podaje (skąpo ale zawsze) dobowe sumy opadów , i tak się składa, że potężne opady deszczu, które spowodowały obecną drugą falę powodziową w dorzeczu Wisły trwały jedną dobę, wcześniej padało tam dużo słabiej, dane te są weryfikowalne, o ile wiesz co to dorzecze Wisły to może zrozumiesz, "prawda to znak sprzeciwu wobec zła" jak powiedział jeden taki - prawie już święty, więc pisze prawdę- niepopularną i bolesną nie tylko dla powodzian
ahoj wawelski maipulatorze ( bo do smoka ci jeszcze daleko)
ps. co do wyborów to dziękuję, ale aż tak ślepy to nie jestem


prognozy to coś innego niż realny opad mierzony przez stacje opadowe, ale nie wszyscy muszą to wiedzieć, nie wiem czy wiesz, ale pewna instutucja opłacana z podatków podaje (skąpo ale zawsze) dobowe sumy opadów , i tak się składa, że potężne opady deszczu, które spowodowały obecną drugą falę powodziową w dorzeczu Wisły trwały jedną dobę, wcześniej padało tam dużo słabiej, dane te są weryfikowalne, o ile wiesz co to dorzecze Wisły to może zrozumiesz, "prawda to znak sprzeciwu wobec zła" jak powiedział je... rozwiń
Avatar
~gość~ / 6 czerwca 2010 o 22:09
Do Ślepego:
Podaj swoje imie i nazwisko oraz inne dane to zaczne zbierać podpisy, aby zglosic twoja kandydature w najblizszych wyborach samorządowych-bo na prezydenckie to już za późno .
Avatar
wawel54 / 6 czerwca 2010 o 22:02
ślepy napisał:
historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powinna zwrócić uwagę na tą subtelną różnicę, a nie zarzucać komuś (nawet ślepemu) bezpodstawnie kłamstwo, apeluję: historycy! czytajcie ze zrozumieniem!!
przyszłość Powiśla widzę niestety czarno i to nie dlatego , że jestem ślepy, co przez 177 lat uczyniono z Wisłą? obwałowao wszystko co sie dało - nie budując w zamian prawie wcale zbiorników retencyjnych, gdzie sie ma podziać ta woda , która niegdyś rozlewała się wszędzie od żródeł do Bałtyku? wierzycie , że ktokolwiek ją powstrzyma?( nawet świątynia opatrzości nie da rady), że zmieni to Tusk, Kaczyński czy inny zaklinacz? co się dzieje dzisiaj - wygrywa ( na razie) ten kto ma lepsze , wyższe bogatsze wały
na koniec mała dygresja - dzisiejszą powódź spowodowały tak naprawdę bardzo intensywne opady na południu Polski , które wystąpiły w przeciągu jednej!! doby, co będzie jak przyjdą takie opady jak w 1833 roku? to będzie kataklizm - woda przelej się spokojnie nad wałami
nie jestem specjalistą od Powiśla, nie wierzycie mi to słuchajcie polityków
ahoj powiślanie, macie przecież swój rozum

Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet nie pomyślisz o tym,że uczestnikami tego forum(biernymi i aktywnymi ) mogą być osoby poszkodowane w tej powodzi lub autentycznie zainteresowane tą sytuacją. Tu nie oczekujemy wymądrzania się i obrażania innych-jeśli tego chcesz to znajdź sobie inne forum. Sprawa jest zbyt poważna !!!

Coś długo zeszło Ci , aby udzielić odpowiedzi . I znowu kłamiesz,że były to opady z jednej doby. Tak się złożyło,że wcześniej przebywałem właśnie w terenach górskich i lało znacznie, znacznie więcej aniżeli jeden dzień. Przewidywały to także prognozy IMIGW,ale rząd je zlekceważył-było przecież piątkowe popołudnie i zbliżał się weekend.
Skoro twierdzisz,że to szmatławe forum to chyba raczej Twoja zasługa. Wypowiedzi wielu innych( m.in. i "bearada") przeczą Twojej ocenie. Myślisz tylko o sobie i nawet... rozwiń
Avatar
ślepy / 6 czerwca 2010 o 21:23
bearada napisał:
Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne . Ale samo bogactwo zamieszkujących tam ludzi nie było priorytetem , zwłaszcza po utworzeniu państwa polskiego. Rzadko o tym się pisze, ale trzeba to podkreślić zwłaszcza dziś , kiedy coraz częściej ( na szczęście ) mówi się o historii i tożsamości naszego narodu. Otóż w XI i XII wieku masowa akcja osiedleńcza na terenach dzisiejszego Powiśla Lubelskiego była elementem obrony Małopolski i państwa polskiego przed najazdami Jadźwingów, Litwinów i Rusinów. I to był właśnie główny priorytet : obrona państwa ! Stąd też m.in. dawna nazwa Zastowa :Zaszczytów, czyli wioska rycerzy , obrońców.

Co do znaku na dzwonnicy kościoła w Wilkowie. Pokazuje on poziom wody z powodzi sierpniowej z 1833 r. Od tego czasu upłynęło już prawie 177 lat, a nie 5 czy 100 .
Tak więc Twoja niepopularna prawda nie jest prawdą, tylko kłamstwem i to popularnym ,zwłaszcza w anonimowych wypowiedziach. Radzę Ci więc nie zajmować się tematami ,o których nie masz wystarczającej wiedzy. Dobrze sprawdziłeś się w temacie powodzi w Opolu Lub. i tam ewentualnie uświadamiaj skutecznie mieszkańców, ale w temacie Powiśla już więcej nie wymądrzaj się . I jeszcze jedno :forum to nie jest miejsce do obrażania ludzi !


historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powinna zwrócić uwagę na tą subtelną różnicę, a nie zarzucać komuś (nawet ślepemu) bezpodstawnie kłamstwo, apeluję: historycy! czytajcie ze zrozumieniem!!
przyszłość Powiśla widzę niestety czarno i to nie dlatego , że jestem ślepy, co przez 177 lat uczyniono z Wisłą? obwałowao wszystko co sie dało - nie budując w zamian prawie wcale zbiorników retencyjnych, gdzie sie ma podziać ta woda , która niegdyś rozlewała się wszędzie od żródeł do Bałtyku? wierzycie , że ktokolwiek ją powstrzyma?( nawet świątynia opatrzości nie da rady), że zmieni to Tusk, Kaczyński czy inny zaklinacz? co się dzieje dzisiaj - wygrywa ( na razie) ten kto ma lepsze , wyższe bogatsze wały
na koniec mała dygresja - dzisiejszą powódź spowodowały tak naprawdę bardzo intensywne opady na południu Polski , które wystąpiły w przeciągu jednej!! doby, co będzie jak przyjdą takie opady jak w 1833 roku? to będzie kataklizm - woda przelej się spokojnie nad wałami
nie jestem specjalistą od Powiśla, nie wierzycie mi to słuchajcie polityków
ahoj powiślanie, macie przecież swój rozum


historyczny rys Powiśla doprawdy zrobił na mnie wrażenie - to najlepszy dowód, że wiedzę można zdobywac nawet na tak szmatławym forum, doskonale wiem kiedy była powódź uwiecznioa (ku przestrodze) a murach wilkowskiego kościoła, od tamtej pory w dorzeczu Wisły wiele się zmieniło na gorsze, nie pisałem nigdzie , że Powiśle było zalewane co 5 czy 10 lat, ale że może być zalewane częściej ( ostatnio np co 2 tygodnie a nie co 177 lat) i osoba o tak głebokiej wiedzy historycznej powi... rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 21:16
tmn napisał:
teren jest jaki jest i to prawda ze nie powinno tam byc wsi ale co teraz z tym zrobic?Za uczciwe pieniadze na nowy dom i dzialke moglbym sie przeniesc gdzie indziej i niech robia zbiornik retencyjny.mysle ze wieluludzi by na to poszlo.

Też bym się zgodziła, tylko że nikt nie pomyśli o tym żeby takie zbiorniki porobić
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 20:01
nie rozumiem Was tutaj wszystkich, którzy wypowiadają sie na temat zalanych terenów a nigdy tam nie byli i nie widzieli gminy Wilków.
dziwi mnie to, że piszecie te bzdury. po co? ja również nie pochodzę z tamtych terenów, ale los tak chciał, że od ponad roku jestem zwiazany z tymi terenami. ogromna powódź na tamtych terenach była jakieś 160 lat temu, która miała dużo wieksze skutki. każdy kto chce może zobaczyć sobie tablicę upamiętniająca to wydarzenie na bramie kościoła w Wilkowie. dwa tygodnie temu woda zalała prawie całą gminę. od wczoraj [sobota] zalewa znowu te same tereny i prawdopodobnie zaleje gminę w całości. ludzie obawija sie o sąsiednią gminę Łaziska. nie mniej jednak widok jest przerażający. w wodzie jest wszystko co można sobie tylko wyobrazić. ludzie po pierwszej powodzi zaczęli sprzątać swoje domy-wystawiali zniszczone meble, sprzęty. teraz to wszystko pływa. widziałem stertę śmieci przed cmentarzem w Wilkowie; teraz to wszystko pływa... współczuję wszystkim mieszkańcom i rozumiem ich ból
nie rozumiem Was tutaj wszystkich, którzy wypowiadają sie na temat zalanych terenów a nigdy tam nie byli i nie widzieli gminy Wilków.
dziwi mnie to, że piszecie te bzdury. po co? ja również nie pochodzę z tamtych terenów, ale los tak chciał, że od ponad roku jestem zwiazany z tymi terenami. ogromna powódź na tamtych terenach była jakieś 160 lat temu, która miała dużo wieksze skutki. każdy kto chce może zobaczyć sobie tablicę upamiętniająca to wydarzenie na bramie kościoła w Wilkowie. dwa tygodnie temu woda zalała prawie całą gminę. od ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2010 o 15:57
Brawo mam 23 lata i ten sam ból w sercu. Wielu Naszych rówieśników ginęło w celu odzyskania Niepodległości, a dzisiaj każdy traktuje Polskę jak dojną krowę z której każdy może coś skubnąć dla siebie... Popytajcie waszych rodziców, dziadków co robili ludzie w czasie wojny, jak chodziły po wsiach uzbrojone bandy Polaków... którzy okradali innych, eh Szkoda mi tego Narodu. Żeby nie było że bandytami nazywam Partyzantów, mi chodzi o złodziei i bandytów.
Avatar
Mala / 6 czerwca 2010 o 15:19
mam 20 lat i pierwszy raz widze powodz w mojej miejscowosci, moja babcia opowiada mi historie i wspomnienia z wojny tak jak robili to jej dziadkowie a powodzi nie widziala,znak na kosciele o ktorym tu wspominano znajduje sie na kosciele w wilkowie z przed jakis 160 lat temu a nie w zagłobie.Kosciół w Zagłobie nie zostal zalany.jesli piszecie głupoty i potraficie krytykowac kilka pokolen ludzi to najpierw sprawdzcie swoje wiadomosci. dlaczego świat idzie do przodu wszystkie kraje sie rozwijaja a my cofamy?? ludzie dbaja tylko o swoje własne tyłki niezaleznie czy sa politykami,sprzedawcami w sklepie czy rolnikami.Tak naprawde nikt nie dba o ludzi a Polska jest dla bogaczy i ludzi bez honoru "po trupach do celu"' .
sa ludzie ktorzy maja jeszcze serce i w nich wierze,pomimo ze jest ich bardzo malo daja mi i innym nadzieje
mam 20 lat i pierwszy raz widze powodz w mojej miejscowosci, moja babcia opowiada mi historie i wspomnienia z wojny tak jak robili to jej dziadkowie a powodzi nie widziala,znak na kosciele o ktorym tu wspominano znajduje sie na kosciele w wilkowie z przed jakis 160 lat temu a nie w zagłobie.Kosciół w Zagłobie nie zostal zalany.jesli piszecie głupoty i potraficie krytykowac kilka pokolen ludzi to najpierw sprawdzcie swoje wiadomosci. dlaczego świat idzie do przodu wszystkie kraje sie rozwijaja a my cofamy?? ludzie dbaja tylko o swoje własne ... rozwiń
Avatar
bearada / 6 czerwca 2010 o 15:07
ślepy napisał:
komputer nie może być durny tak jak durna nie może być Wisła, szanuje twoją pracę i poświęcenie która niestety poszła na marne, gdyż ktoś zapomniał , że z koniem sie nie kopie, powiślan też mi szkoda bo ktoś im wmówił, że wały, regulacja czy pogłębianie Wisły ich ochronią na zawsze, a to niestety utopia, ten teren zawsze bedzie zalewany , otwarte pozostaje pytanie jak często, czy co 100 czy co 5 lat, taka jest przykra, niepopularna prawda a jej symblem jest znak na wilkowskim kościele
ahoj powiślanie i dzielni ratownicy

Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne . Ale samo bogactwo zamieszkujących tam ludzi nie było priorytetem , zwłaszcza po utworzeniu państwa polskiego. Rzadko o tym się pisze, ale trzeba to podkreślić zwłaszcza dziś , kiedy coraz częściej ( na szczęście ) mówi się o historii i tożsamości naszego narodu. Otóż w XI i XII wieku masowa akcja osiedleńcza na terenach dzisiejszego Powiśla Lubelskiego była elementem obrony Małopolski i państwa polskiego przed najazdami Jadźwingów, Litwinów i Rusinów. I to był właśnie główny priorytet : obrona państwa ! Stąd też m.in. dawna nazwa Zastowa :Zaszczytów, czyli wioska rycerzy , obrońców.

Co do znaku na dzwonnicy kościoła w Wilkowie. Pokazuje on poziom wody z powodzi sierpniowej z 1833 r. Od tego czasu upłynęło już prawie 177 lat, a nie 5 czy 100 .
Tak więc Twoja niepopularna prawda nie jest prawdą, tylko kłamstwem i to popularnym ,zwłaszcza w anonimowych wypowiedziach. Radzę Ci więc nie zajmować się tematami ,o których nie masz wystarczającej wiedzy. Dobrze sprawdziłeś się w temacie powodzi w Opolu Lub. i tam ewentualnie uświadamiaj skutecznie mieszkańców, ale w temacie Powiśla już więcej nie wymądrzaj się . I jeszcze jedno :forum to nie jest miejsce do obrażania ludzi !

Komputer nie może być durny, lecz obsługujący go tak. Zależy , jak będzie on wykorzystywał możliwości tego wynalazku .
Powiślanom nikt i nigdy nie wmawiał ,że wały i inne zabezpieczenia uchronią ich na zawsze. Przodkowie Powiślan, Lędzianie osiedlali się tu już w VIII i IX wieku (Kłodnica,Żmijowiska ) z własnej woli , gdyż chcieli i umieli korzystać z dobrodziejstw rzeki Wisły, która w tamtych wiekach także wylewała. Ale wtedy zapewne inaczej wyglądała sama struktura gospodarstwa i inne były też dobra materialne .... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 3

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 26 6

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 29 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 71 23

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!