Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 stycznia 2018 r.
12:27

Po skargach zrobili wykop, sygnały się potwierdziły. To nie pierwsza taka sprawa

34 28 A A
Wykop w miejscowości Krasienin-Kolonia w gminie Niemce
Wykop w miejscowości Krasienin-Kolonia w gminie Niemce

Gdzie trafiają wypalone znicze i inne śmieci z cmentarzy? Nie zawsze do zakładu przetwarzania odpadów czy na wysypisko. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska coraz częściej zgłaszają się mieszkańcy różnych miejscowości, którzy zauważyli, że odpadki są przez duchownych zakopywane lub palone

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krasienin-Kolonia w gminie Niemce. Za zabytkowym dworkiem koparka Zarządu Gospodarki Komunalnej w Niemcach robi trzy głębokie na 2 metry wykopy. W każdym z nich widać śmieci. To znicze, wieńce i zwykłe odpady komunalne (na zdjęciu).

– Na wywożenie śmieci na naszą działkę na pewno nie było żadnego przyzwolenia – mówi stanowczo Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce (powiat lubelski).

Kontrolę przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie.

– Nie wiemy od kiedy te śmieci były na tej działce zakopywane, ani ile ich jest – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Ich ilość będzie można oszacować dopiero kiedy odpady zostaną z działki wywiezione. W tej chwili najważniejsze jest to aby te trafiły na składowisko – podkreśla.

Pobliskim cmentarzem zarządza parafia, ale nikt księdza za rękę nie złapał. Dlatego usunięciem śmieci z gminnej działki zajmą się gminne służby.

– Komu i jak udowodnimy, że zakopywał śmieci? – pyta wójt Urbaś. – Działka jest nasza, więc jako właściciel i gospodarz terenu czujemy się w obowiązku to uporządkować. Obecny proboszcz jest od niedawna, wcześniej był inny, który już nie żyje. Włożyć kij w mrowisko, to mrówki go na pewno oblezą. A ja tym kijem nie chciałbym być.

Z proboszczem parafii nie udało nam się wczoraj skontaktować. W ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy zajmowaliśmy się tą sprawą, duchowny przyznał, że nie miał podpisanej umowy na wywóz i zagospodarowanie odpadów. O tym, jak śmieci trafiły z cmentarza na gminną działkę, rozmawiać nie chciał.

To nie pierwsza taka sprawa. O tym, że zarządcy cmentarzy śmieci zakopują lub palą, odpowiednie służby najczęściej informują zbulwersowani tym faktem mieszkańcy.

– W ostatnim półroczu wpłynęło do nas pięć tego typu interwencji – przyznaje Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Jednak tylko w przypadku Krasienina-Kolonii mieliśmy do czynienia z zakopywaniem odpadów na gminnej działce. Inne zgłoszenia np. to z ostatniego miesiąca dotyczące śmieci zakopywanych na cmentarzu w Krzczonowie (powiat lubelski-red.) skierowaliśmy do tamtejszego urzędu gminy.

– Pismo z WIOŚ w Lublinie trafiło do nas w środę, więc nie zdążyliśmy jeszcze wszcząć procedury – mówi Katarzyna Bryda, wójt gminy Krzczonów. – Zgłoszenie dotyczące odpadów cmentarnych będziemy oczywiście sprawdzać. Póki co nie wiemy jaki jest stan faktyczny. Nie mamy też żadnego potwierdzenia, że śmieci rzeczywiście są zakopywane.

Ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej

Nie mieliśmy żadnych sygnałów dotyczących niewłaściwego zagospodarowania odpadów cmentarnych. Gdyby takie zgłoszenia wpłynęły, kuria podjęłaby działania sprawdzające ich zasadność. Wymagamy też od proboszczów, aby posiadali umowy na wywóz odpadów z firmą, która wykonuje takie usługi. Każdy proboszcz jest duszpasterzem i zarządcą parafii mianowanym przez swojego biskupa. Gospodarność i sprawne zarządzanie to wymogi stawiane kandydatom na ten urząd. Proboszcz zarządzający cmentarzem podlega przepisom państwowym. Jeśli doszło do nieprawidłowości, poniesie konsekwencje prawne jak każda inna osoba.

Quiz: Czy zdałbyś egzamin gimnazjalny z angielskiego? Przekonajmy się!

Czy zdałbyś egzamin gimnazjalny z angielskiego? Przekonajmy się!

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 13:41
Bóg ich opuścił czy co...?! Co za prymitywizm w tych krętactwach! Wstyd panowie!
Avatar
jasiek / 15 stycznia 2018 o 21:33
O czym tu mowa jak radny wraz z soltysem brali czynny udział w wywożeniu śmieci za pałac / ksiądz za kazdym razem dziękował im z ambony/,o tym procederze widzieli wszyscy - wójt,ksiądz,radni i sołtysi a teraz winnych nie ma.Oj kłamać to oni potrfią. Wyczyny wójta i księdza należy zglosić do prokuratury i może on zrobiw końcu z tymi panami porządek.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 08:56
Jak to możliwe by wójt nie wiedział o zakopywaniu śmieci?! To na gminie ciąży obowiązek wywozu i wyegzekwowania opłat z tego tytułu. Zapewne od lat gmina oszczędza dając przyzwolenie księdzu na kontynuację tego procederu. Dziwi mnie bardzo postawa proboszcza bo o niewiedzy nie może być mowy,że nie zakończył tych praktyk wraz z przyjściem na parafię.Dzisiaj niech wójt zapłaci, a ksiądz niech "przyjdzie po rozum do głowy" i nie daje się wikłać w brudne interesy.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 17:19
Tak się patrząc na to wszystko z przykrością trzeba stwierdzić, że nasz Wójt to śmieciarz skoro nie potrafi działek gminnych utrzymać w czystości i udaje, że nic nie wiedział. Jeśli nie wie co się dzieje na własnym podwórku może należy go zmienić, a przyjdzie taki co się będzie interesował wszystkim a nie tylko własnym nosem. Tyle tego dobrego. Ludzie ogarnijcie się w końcu, następna kadencja jest już przegrana KU dalej będzie wójtem, gdyż nie ma godnego kandydata, który by go pokonał. Robi wszystko aby dalej niepodzielnie rządzić. Pomimo iż PSL jest obecnie w odwrocie, a na polskiej wsi rządzi PIS w gminie Niemce dalej będzie rządzić PSL. Kto by chciał przyjść do gminy gdzie jest ponad 30 mln zadłużenie podczas gdy jeszcze 8 lat temu było na plusie. Aby zmienić Wójta należy mu wyciągnąć najczarniejsze brudy, tak aby o nim było głośno z tej złej strony. W gminie Niemce nie ma czegoś takiego najwidoczniej wszystkim pasuje obecna władza.
Tak się patrząc na to wszystko z przykrością trzeba stwierdzić, że nasz Wójt to śmieciarz skoro nie potrafi działek gminnych utrzymać w czystości i udaje, że nic nie wiedział. Jeśli nie wie co się dzieje na własnym podwórku może należy go zmienić, a przyjdzie taki co się będzie interesował wszystkim a nie tylko własnym nosem. Tyle tego dobrego. Ludzie ogarnijcie się w końcu, następna kadencja jest już przegrana KU dalej będzie wójtem, gdyż nie ma godnego kandydata, który by go pokonał. Robi wszystko aby dalej niepodzielnie rządzić. Pomimo... rozwiń
Avatar
jasiek / 13 stycznia 2018 o 20:19
Jak wójt nie wiedział ,że śmieci cmętarne zakopywane są za palacem - śmiech przecież sam dawał ciągniki z przyczepami i ławowarkę ,które wywoziły śmieci w doły . To wszystko odbywało się przy pełnej aprobacie; wójta,księdza,radnych ,sołysów i dyrektora zakładu komunalnego w Niemcach. A teraz winnych brak. Może w końcu tą śmierdzącą sprawą zajmie się prokurator i policja a nie z naszych podatków wójt zrobi kolejny dar księdzu/utylizacja śmieci/- kto zawinił powinien ponieść karę cały czasmam na myśli księdza i wójta- WSTYD PANOWIE.
Avatar
Halina / 13 stycznia 2018 o 19:38
Jak secim nie wiedzial  o wywozeniu smieci z cmetarza w Krasieninie na gmina dzialke przeciez parafia nie podpisala umowy na wywoz smieci juz Pan Wojt wypowiadal sie na ten temat na lamach prasy i powiedzial ze juz posprzatal smieci czyli klamal teraz znow bedzie sprzatal smieci czyli was ludzie klamal i dalej klamie zreszta nie tylko Wojt klamie ale i wielcy nasi  radni klamia ale niedlugo wybory wiec. TRZEBA SCIEMNIAC ZEBY GLOSOWAC NA NICH A ONI I TAK NIC DOBREGO DLA NAS NIE ROBIA TYLKO KLAMIA???!!
Avatar
Gość / 13 stycznia 2018 o 09:42
Wójcie, wójcie, ręce mi opadają. To mogę jako mieszkaniec tej gminy BEZKARNIE zakopywać, co mi się podoba na ziemi należącej do gminy? Łamane jest prawo i ty z urzędu powinieneś jako gospodarz terenu zgłosić do prokuratury. Jak nie, to będziesz sam panie wójcie pociągnięty do odpowiedzialności.
Avatar
jasiek / 12 stycznia 2018 o 21:37
Śmieci za pałac nie wywoził sam kościelny ,wywozili też sługusi księdza i wójta kogo mam na myśli wszyscy dobrze wiemy w szczegolności mieszkańcy KRASIENINA IOKOLIC .BYLIŚCIE panowie bezkarni ,nie do ruszenia ale to już przeszlość teraz przyjdzie czas zaplacić za swoją butę i arogancje.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 20:48
To bardzo nieładnie ze strony księdza przecież on wie kto te śmieci zakopywał, natomiast panu wójtowi zwyczajnie brak odwagi do podjęcia działań w stosunku do księdza proboszcza, to się nazywa układem lokalnym, wszyscy wiedzą kto i nikt nic nie wie, trzeba odprawić mszę za miasto Arras czyt. Krasienin
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 19:13
Nareszcie ktoś napisał prawdę może w końcu skończy się układ pomiędzy wójtem a plebanem . A niebawem wybory i kto będzie agitował owieczki aby głosowały na obecnego wójta. Świetny artykuł gratuluję pomysłu i odwagi.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 13:41
Bóg ich opuścił czy co...?! Co za prymitywizm w tych krętactwach! Wstyd panowie!
Avatar
jasiek / 15 stycznia 2018 o 21:33
O czym tu mowa jak radny wraz z soltysem brali czynny udział w wywożeniu śmieci za pałac / ksiądz za kazdym razem dziękował im z ambony/,o tym procederze widzieli wszyscy - wójt,ksiądz,radni i sołtysi a teraz winnych nie ma.Oj kłamać to oni potrfią. Wyczyny wójta i księdza należy zglosić do prokuratury i może on zrobiw końcu z tymi panami porządek.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 08:56
Jak to możliwe by wójt nie wiedział o zakopywaniu śmieci?! To na gminie ciąży obowiązek wywozu i wyegzekwowania opłat z tego tytułu. Zapewne od lat gmina oszczędza dając przyzwolenie księdzu na kontynuację tego procederu. Dziwi mnie bardzo postawa proboszcza bo o niewiedzy nie może być mowy,że nie zakończył tych praktyk wraz z przyjściem na parafię.Dzisiaj niech wójt zapłaci, a ksiądz niech "przyjdzie po rozum do głowy" i nie daje się wikłać w brudne interesy.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 17:19
Tak się patrząc na to wszystko z przykrością trzeba stwierdzić, że nasz Wójt to śmieciarz skoro nie potrafi działek gminnych utrzymać w czystości i udaje, że nic nie wiedział. Jeśli nie wie co się dzieje na własnym podwórku może należy go zmienić, a przyjdzie taki co się będzie interesował wszystkim a nie tylko własnym nosem. Tyle tego dobrego. Ludzie ogarnijcie się w końcu, następna kadencja jest już przegrana KU dalej będzie wójtem, gdyż nie ma godnego kandydata, który by go pokonał. Robi wszystko aby dalej niepodzielnie rządzić. Pomimo iż PSL jest obecnie w odwrocie, a na polskiej wsi rządzi PIS w gminie Niemce dalej będzie rządzić PSL. Kto by chciał przyjść do gminy gdzie jest ponad 30 mln zadłużenie podczas gdy jeszcze 8 lat temu było na plusie. Aby zmienić Wójta należy mu wyciągnąć najczarniejsze brudy, tak aby o nim było głośno z tej złej strony. W gminie Niemce nie ma czegoś takiego najwidoczniej wszystkim pasuje obecna władza.
Tak się patrząc na to wszystko z przykrością trzeba stwierdzić, że nasz Wójt to śmieciarz skoro nie potrafi działek gminnych utrzymać w czystości i udaje, że nic nie wiedział. Jeśli nie wie co się dzieje na własnym podwórku może należy go zmienić, a przyjdzie taki co się będzie interesował wszystkim a nie tylko własnym nosem. Tyle tego dobrego. Ludzie ogarnijcie się w końcu, następna kadencja jest już przegrana KU dalej będzie wójtem, gdyż nie ma godnego kandydata, który by go pokonał. Robi wszystko aby dalej niepodzielnie rządzić. Pomimo... rozwiń
Avatar
jasiek / 13 stycznia 2018 o 20:19
Jak wójt nie wiedział ,że śmieci cmętarne zakopywane są za palacem - śmiech przecież sam dawał ciągniki z przyczepami i ławowarkę ,które wywoziły śmieci w doły . To wszystko odbywało się przy pełnej aprobacie; wójta,księdza,radnych ,sołysów i dyrektora zakładu komunalnego w Niemcach. A teraz winnych brak. Może w końcu tą śmierdzącą sprawą zajmie się prokurator i policja a nie z naszych podatków wójt zrobi kolejny dar księdzu/utylizacja śmieci/- kto zawinił powinien ponieść karę cały czasmam na myśli księdza i wójta- WSTYD PANOWIE.
Avatar
Halina / 13 stycznia 2018 o 19:38
Jak secim nie wiedzial  o wywozeniu smieci z cmetarza w Krasieninie na gmina dzialke przeciez parafia nie podpisala umowy na wywoz smieci juz Pan Wojt wypowiadal sie na ten temat na lamach prasy i powiedzial ze juz posprzatal smieci czyli klamal teraz znow bedzie sprzatal smieci czyli was ludzie klamal i dalej klamie zreszta nie tylko Wojt klamie ale i wielcy nasi  radni klamia ale niedlugo wybory wiec. TRZEBA SCIEMNIAC ZEBY GLOSOWAC NA NICH A ONI I TAK NIC DOBREGO DLA NAS NIE ROBIA TYLKO KLAMIA???!!
Avatar
Gość / 13 stycznia 2018 o 09:42
Wójcie, wójcie, ręce mi opadają. To mogę jako mieszkaniec tej gminy BEZKARNIE zakopywać, co mi się podoba na ziemi należącej do gminy? Łamane jest prawo i ty z urzędu powinieneś jako gospodarz terenu zgłosić do prokuratury. Jak nie, to będziesz sam panie wójcie pociągnięty do odpowiedzialności.
Avatar
jasiek / 12 stycznia 2018 o 21:37
Śmieci za pałac nie wywoził sam kościelny ,wywozili też sługusi księdza i wójta kogo mam na myśli wszyscy dobrze wiemy w szczegolności mieszkańcy KRASIENINA IOKOLIC .BYLIŚCIE panowie bezkarni ,nie do ruszenia ale to już przeszlość teraz przyjdzie czas zaplacić za swoją butę i arogancje.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 20:48
To bardzo nieładnie ze strony księdza przecież on wie kto te śmieci zakopywał, natomiast panu wójtowi zwyczajnie brak odwagi do podjęcia działań w stosunku do księdza proboszcza, to się nazywa układem lokalnym, wszyscy wiedzą kto i nikt nic nie wie, trzeba odprawić mszę za miasto Arras czyt. Krasienin
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 19:13
Nareszcie ktoś napisał prawdę może w końcu skończy się układ pomiędzy wójtem a plebanem . A niebawem wybory i kto będzie agitował owieczki aby głosowały na obecnego wójta. Świetny artykuł gratuluję pomysłu i odwagi.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko
26 kwietnia 2018, 18:00

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko 1 0

Co Gdzie Kiedy. Czwartkowy koncert w wykonaniu Piotra Selima i lubelskich artystów zainauguruje tegoroczne Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. W piątek ulicami miasta przejdzie barwny korowód.

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej?

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej? 1

Bezpłatnej sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów chce mieszkaniec Białej Podlaskiej, Andrzej Halicki. Wniósł w tej sprawie petycję do władz miasta. Obecnie, stowarzyszenie Azyl umożliwia właścicielom psów częściowy zwrot kosztów sterylizacji.

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki 4 0

20 autobusów elektrycznych oraz komplet ładowarek zamawia Zarząd Transportu Miejskiego w ogłoszonym w środę przetargu. Pierwsze pojazdy mają do nas dotrzeć za półtora roku, kolejne do połowy września 2020 r. W planach są następne zakupy takich pojazdów dla lubelskiej komunikacji.

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach
galeria

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach 6 1

Dominika Sobolewska zainspirowana antenami widocznymi na każdym niemal budynku Bronowic zrealizowała projekt w tej dzielnicy.

Zaburzenia erekcji – metody leczenia

Zaburzenia erekcji – metody leczenia 0

Z roku na rok rośnie liczba wypisywanych recepta na środki wspomagające erekcję. Ilu mężczyzn cierpi na zaburzenia wzwodu? Czy problem dotyczy jedynie starszych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r. 0 0

"Save Alfie Evans". Mieszkańcy Lublina w obronie chłopca. Protest pod konsulatem brytyjskim
Zdjęcia
galeria
film

"Save Alfie Evans". Mieszkańcy Lublina w obronie chłopca. Protest pod konsulatem brytyjskim 176 8

Maskotki, baloniki i znicze oraz ułożony na chodniku napis z imieniem Alfie - tak w środę późnym wieczorem wyglądało wejście do konsulatu brytyjskiego w Lublinie.

LIGA MISTRZÓW. Real Madryt z zaliczką przed rewanżem
film

LIGA MISTRZÓW. Real Madryt z zaliczką przed rewanżem 0 0

Zespół Zinedina Zidana przegrywał do przerwy z Bayernem Monachium, ale w drugiej połowie odwrócił losy spotkania i to „Królewscy” są nieco bliżej awansu do finału, który odbędzie się w Kijowie

W tym zawodzie brakuje rąk do pracy w całym województwie lubelskim. A ile można zarobić?