piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Po skargach zrobili wykop, sygnały się potwierdziły. To nie pierwsza taka sprawa

Dodano: 12 stycznia 2018, 12:27

Wykop w miejscowości Krasienin-Kolonia w gminie Niemce
Wykop w miejscowości Krasienin-Kolonia w gminie Niemce

Gdzie trafiają wypalone znicze i inne śmieci z cmentarzy? Nie zawsze do zakładu przetwarzania odpadów czy na wysypisko. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska coraz częściej zgłaszają się mieszkańcy różnych miejscowości, którzy zauważyli, że odpadki są przez duchownych zakopywane lub palone

Krasienin-Kolonia w gminie Niemce. Za zabytkowym dworkiem koparka Zarządu Gospodarki Komunalnej w Niemcach robi trzy głębokie na 2 metry wykopy. W każdym z nich widać śmieci. To znicze, wieńce i zwykłe odpady komunalne (na zdjęciu).

– Na wywożenie śmieci na naszą działkę na pewno nie było żadnego przyzwolenia – mówi stanowczo Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce (powiat lubelski).

Kontrolę przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie.

– Nie wiemy od kiedy te śmieci były na tej działce zakopywane, ani ile ich jest – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Ich ilość będzie można oszacować dopiero kiedy odpady zostaną z działki wywiezione. W tej chwili najważniejsze jest to aby te trafiły na składowisko – podkreśla.

Pobliskim cmentarzem zarządza parafia, ale nikt księdza za rękę nie złapał. Dlatego usunięciem śmieci z gminnej działki zajmą się gminne służby.

– Komu i jak udowodnimy, że zakopywał śmieci? – pyta wójt Urbaś. – Działka jest nasza, więc jako właściciel i gospodarz terenu czujemy się w obowiązku to uporządkować. Obecny proboszcz jest od niedawna, wcześniej był inny, który już nie żyje. Włożyć kij w mrowisko, to mrówki go na pewno oblezą. A ja tym kijem nie chciałbym być.

Z proboszczem parafii nie udało nam się wczoraj skontaktować. W ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy zajmowaliśmy się tą sprawą, duchowny przyznał, że nie miał podpisanej umowy na wywóz i zagospodarowanie odpadów. O tym, jak śmieci trafiły z cmentarza na gminną działkę, rozmawiać nie chciał.

To nie pierwsza taka sprawa. O tym, że zarządcy cmentarzy śmieci zakopują lub palą, odpowiednie służby najczęściej informują zbulwersowani tym faktem mieszkańcy.

– W ostatnim półroczu wpłynęło do nas pięć tego typu interwencji – przyznaje Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Jednak tylko w przypadku Krasienina-Kolonii mieliśmy do czynienia z zakopywaniem odpadów na gminnej działce. Inne zgłoszenia np. to z ostatniego miesiąca dotyczące śmieci zakopywanych na cmentarzu w Krzczonowie (powiat lubelski-red.) skierowaliśmy do tamtejszego urzędu gminy.

– Pismo z WIOŚ w Lublinie trafiło do nas w środę, więc nie zdążyliśmy jeszcze wszcząć procedury – mówi Katarzyna Bryda, wójt gminy Krzczonów. – Zgłoszenie dotyczące odpadów cmentarnych będziemy oczywiście sprawdzać. Póki co nie wiemy jaki jest stan faktyczny. Nie mamy też żadnego potwierdzenia, że śmieci rzeczywiście są zakopywane.

Ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej

Nie mieliśmy żadnych sygnałów dotyczących niewłaściwego zagospodarowania odpadów cmentarnych. Gdyby takie zgłoszenia wpłynęły, kuria podjęłaby działania sprawdzające ich zasadność. Wymagamy też od proboszczów, aby posiadali umowy na wywóz odpadów z firmą, która wykonuje takie usługi. Każdy proboszcz jest duszpasterzem i zarządcą parafii mianowanym przez swojego biskupa. Gospodarność i sprawne zarządzanie to wymogi stawiane kandydatom na ten urząd. Proboszcz zarządzający cmentarzem podlega przepisom państwowym. Jeśli doszło do nieprawidłowości, poniesie konsekwencje prawne jak każda inna osoba.

QUIZ

Czy zdałbyś egzamin gimnazjalny z angielskiego? Przekonajmy się!

Użytkownik niezarejestrowany
jasiek
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 dni temu o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bóg ich opuścił czy co...?! Co za prymitywizm w tych krętactwach! Wstyd panowie!
Rozwiń
jasiek
jasiek (4 dni temu o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O czym tu mowa jak radny wraz z soltysem brali czynny udział w wywożeniu śmieci za pałac / ksiądz za kazdym razem dziękował im z ambony/,o tym procederze widzieli wszyscy - wójt,ksiądz,radni i sołtysi a teraz winnych nie ma.Oj kłamać to oni potrfią. Wyczyny wójta i księdza należy zglosić do prokuratury i może on zrobiw końcu z tymi panami porządek.
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to możliwe by wójt nie wiedział o zakopywaniu śmieci?! To na gminie ciąży obowiązek wywozu i wyegzekwowania opłat z tego tytułu. Zapewne od lat gmina oszczędza dając przyzwolenie księdzu na kontynuację tego procederu. Dziwi mnie bardzo postawa proboszcza bo o niewiedzy nie może być mowy,że nie zakończył tych praktyk wraz z przyjściem na parafię.Dzisiaj niech wójt zapłaci, a ksiądz niech "przyjdzie po rozum do głowy" i nie daje się wikłać w brudne interesy.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak się patrząc na to wszystko z przykrością trzeba stwierdzić, że nasz Wójt to śmieciarz skoro nie potrafi działek gminnych utrzymać w czystości i udaje, że nic nie wiedział. Jeśli nie wie co się dzieje na własnym podwórku może należy go zmienić, a przyjdzie taki co się będzie interesował wszystkim a nie tylko własnym nosem. Tyle tego dobrego. Ludzie ogarnijcie się w końcu, następna kadencja jest już przegrana KU dalej będzie wójtem, gdyż nie ma godnego kandydata, który by go pokonał. Robi wszystko aby dalej niepodzielnie rządzić. Pomimo iż PSL jest obecnie w odwrocie, a na polskiej wsi rządzi PIS w gminie Niemce dalej będzie rządzić PSL. Kto by chciał przyjść do gminy gdzie jest ponad 30 mln zadłużenie podczas gdy jeszcze 8 lat temu było na plusie. Aby zmienić Wójta należy mu wyciągnąć najczarniejsze brudy, tak aby o nim było głośno z tej złej strony. W gminie Niemce nie ma czegoś takiego najwidoczniej wszystkim pasuje obecna władza.
Rozwiń
jasiek
jasiek (6 dni temu o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak wójt nie wiedział ,że śmieci cmętarne zakopywane są za palacem - śmiech przecież sam dawał ciągniki z przyczepami i ławowarkę ,które wywoziły śmieci w doły . To wszystko odbywało się przy pełnej aprobacie; wójta,księdza,radnych ,sołysów i dyrektora zakładu komunalnego w Niemcach. A teraz winnych brak. Może w końcu tą śmierdzącą sprawą zajmie się prokurator i policja a nie z naszych podatków wójt zrobi kolejny dar księdzu/utylizacja śmieci/- kto zawinił powinien ponieść karę cały czasmam na myśli księdza i wójta- WSTYD PANOWIE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!