Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

16 sierpnia 2017 r.
12:22

Ludwin: Mijają lata, a problem odbioru śmieci nad jeziorami wciąż nierozwiązany

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
44 39 A A
Po każdym letnim weekendzie nad jeziorami zostają góry śmieci
Po każdym letnim weekendzie nad jeziorami zostają góry śmieci (fot. archiwum)

Pojezierze łęczyńsko-włodawskie. Nie ma sposobu na rozwiązanie problemu odbioru śmieci z działek letniskowych. Właściciele działek: Gminy są opieszałe. Wójtowie: Właściciele są nieuczciwi. Efekt? Śmiecie letników lądują przy gminnych koszach, w lesie lub… wracają z nimi do domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co roku w sezonie letnim wraca problem wywozu śmieci z domków letniskowych.

– Wójt gminy Uścimów rozwiązuje problem wywieszając ogłoszenie i cytując odpowiednią ustawę. Od 17 lipca zobowiązał każdego niestałego mieszkańca (czytaj: właściciela działki rekreacyjnej), do zawarcia umowy na wywóz śmieci. Wskazał firmę, która za 42 złote, raz na półtora miesiąca daje 4 worki na różne frakcje. Właściciel zaciera ręce, bo wójt nagonił klientów. A ja pytam, czy mam w domku trzymać śmieci przez półtora miesiąca? A co z frakcją zieloną? Już teraz zwały gałęzi i ściętej trawy leżą w lasach i gminnych rowach. W gminie tym problemem nikt się nie przejmuje, a wójt zapowiada kontrole umów – napisał do nas właściciel działki nad jeziorem Krasne.

Takie same sygnały docierają do nas od posiadaczy działek nad jeziorem Piaseczno.

– Zadzwoniłem do gminy Ludwin z pytaniem o firmę odbierającą śmiecie. Nie otrzymałem odpowiedzi. Mam małe dziecko i po weekendzie pampersy i śmiecie wiozę do domu – relacjonuje kolejny Czytelnik.

– Płacimy duże podatki do gminy, a od lat nikt nie potrafi rozwiązać tego problemu. Za 60-metrowy domek na małej działce płacę rocznie 750 złotych podatku od nieruchomości. A za 200-metrowy dom w gminie Konopnica 500 złotych – dodaje.

Tymczasem podatek od nieruchomości nie ma nic wspólnego z opłatą wywóz śmieci, choć letnicy za te pieniądze oczekują od gmin większego zaangażowania.

Problem odbioru śmieci z działek rekreacyjnych powstał wraz w wprowadzeniem nowej ustawy śmieciowej. Prawo daje radom gmin możliwość objęcia letników takim samym systemem odbioru śmieci, jak stałych mieszkańców lub uznania ich z niestałych mieszkańców i zobowiązania do zawarcia umowy z firmą komunalną, zaproponowaną przez gminę.

– Przed podjęciem uchwały w tej sprawie rada gminy sprawdzała oba warianty. Podwarszawskie gminy z okolic Zalewu Zegrzyńskiego wybrały pierwsze rozwiązanie. Okazało się, że właściciele domków deklarowali w ciągu sezonu pobyt jednej osoby przez tydzień. I za tyle płacili. W naszej gminie takie rozwiązanie oznaczałoby wzrost opłaty śmieciowej o 150 proc. dla wszystkich mieszkańców. Z 6 złotych za osobę na miesiąc zrobiłoby się 15 złotych – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. – W tym roku w naszej gminie umowy z działkowcami zawiera firma Artura Ciosa z Milejowa – dodaje wójt, który nie zgadza się z argumentami czytelnika.

- Pakiet na odbiór śmieci od posiadaczy działek wypoczynkowych w gminie Ludwin kosztuje 100 złotych za sezon. W jego skład wchodzą trzy, 120-litrowe, odpowiednio oznaczone worki. Na 5500 działek w tej gminie, tylko 25 właścicieli podpisało umowy. Odbiór śmieci z tych posesji jest nieopłacalny. Dojazd do domków jest trudny, a każdy chce mieć śmieciarkę na godzinę. W efekcie śmieci lądują przy gminnych śmietnikach czy w lasach. Gmina usuwa je na własny koszt. Cześć letników zabiera odpadki ze sobą do domu lub wyrzuca do najbliższego miejskiego śmietnika – mówi Artur Cios.

Nieco lepiej jest w gminie Uścimów. – U nas dosyć dużo właścicieli podpisało umowy na odbiór śmieci. Mimo to wciąż pełne worki lądują pod gminnymi, ulicznymi śmietnikami lub w lasach. Dlatego zarządziłem kontrolę umów. Wykorzystamy także kamery monitoringu, aby zidentyfikować osoby podrzucające śmieci – mówi wójt Stanisław Włoszkiewicz.

W opinii obu wójtów problem odbioru śmieci, przy obowiązujących regulacjach prawnych, jest nierozwiązywalny. Potrzebne są zamiany systemowe, które uregulują odbiór śmieci od niestałych mieszkańców. Wbrew pozorom jest to poważny problem, bo dotyczy, w skali regionu, kilkunastu tysięcy posesji.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
trybson / 17 sierpnia 2017 o 21:27
można nie płacić???
Avatar
Krzycho / 17 sierpnia 2017 o 18:48
czy ktoś wie jak się wylicza ten podatek i czy są jakieś odstępstwa?
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2017 o 07:29
Stali mieszkańcy też nie są święci. Chodzę trochę po lasach i co widzę? Stare pralki, resztki drabin, żłobów, opony do ciągnika, framugi okien, eternit (nawet różne żelastwo, którego się na złom nie chciało wywieźć leniom) itp. Kto to wyrzuca? Letnicy? Sami tubylcy srają we własne gniazdo i jeszcze zganiają na innych. Jak by wam tzw. wójt zafundował takie stawki za śmieci jak letnikom to już dawno byście go na taczce wywieźli. Niech się lepiej przyjrzy tym "magicznym" szambom bez dna tzw. stałych mieszkańców. Tu nie widzi problemu. Co ja pisze , wójt w ogóle nie widzi, żadnych problemów w gminie tylko by świętował! A hydrofornia z czasów PRL i za wodę też chce niemałe pieniążki, która często gęsto nie leci z kranu bo ciśnienia w sieci nie ma! W drogach dziury! Inne gminy raz po raz korzystają z unijnych funduszy strukturalnych a w tej gminie się nawet wniosku nie chce napisać i umotywować! Pan wójt tylko by ludzi od brudasów wyzywał w gazetach i TV. A wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest zorganizować funkcjonalny i tani system odbioru odpadów dla wszystkich tylko trzeba chcieć!
Stali mieszkańcy też nie są święci. Chodzę trochę po lasach i co widzę? Stare pralki, resztki drabin, żłobów, opony do ciągnika, framugi okien, eternit (nawet różne żelastwo, którego się na złom nie chciało wywieźć leniom) itp. Kto to wyrzuca? Letnicy? Sami tubylcy srają we własne gniazdo i jeszcze zganiają na innych. Jak by wam tzw. wójt zafundował takie stawki za śmieci jak letnikom to już dawno byście go na taczce wywieźli. Niech się lepiej przyjrzy tym "magicznym" szambom bez dna tzw. stałych mieszkańców. Tu nie widzi problemu.... rozwiń
Avatar
robespier / 17 sierpnia 2017 o 06:17
jakie to prawo że ja płacę 800 a miejscowy chłop po sąsiedzku który od lat chce sprzedać działkę też rekreacyjna ma naliczone kilkanaście złotych? to samo z wodą, gorszy jestem?
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 22:56
Dlaczego kontenery nie moga stać jak dawniej? Zamiast wozić smieci do Lublina moze trzeba zostawić je pod wejściem do urzędu gminy? Może wtedy sie cos zmieni.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:55
Pan Wójt prawie jak 27-1 , tzn 5500 do 25. Tak jest skuteczność działania Gminy Ludwin. Letnicy bez prawa wyborczego biernego i czynnego mogą jedynie płacić i zabierać śmiecie do domu. Podatek górna polka a o kanalizacji nad Piasecznem nie wspomnę choć oczyszczalnia od lat stoi! Smutne...
Avatar
kontener / 16 sierpnia 2017 o 21:23
Ustawa tzw."śmieciowa" obejmuje obowiązkiem stale zamieszkujących miezszkańców na podstawie deklaracji wójt wydaje decyzje tak jak na podatek.Osoby nie zamieszkujące na stałe  mają zawrzeć indywidualne umowy na odbiór śmieci i tyle w temacie.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:20
Podatki potraficie podwyższać to postawcie kontenery jak było wcześniej. Bo będziecie sprzątać gminne tereny
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:03
więcej płacę na zagłęboczu niż na Kośminku, jeszcze jedna kadencja z takimi podatkami i pozamiatane
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 20:53
Przepraszam, zera mi się pomieszały 5500 x 100zł = 0,55 mln /rocznie a z tego 10% to 50 000 zł też ładna sumka!
Avatar
trybson / 17 sierpnia 2017 o 21:27
można nie płacić???
Avatar
Krzycho / 17 sierpnia 2017 o 18:48
czy ktoś wie jak się wylicza ten podatek i czy są jakieś odstępstwa?
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2017 o 07:29
Stali mieszkańcy też nie są święci. Chodzę trochę po lasach i co widzę? Stare pralki, resztki drabin, żłobów, opony do ciągnika, framugi okien, eternit (nawet różne żelastwo, którego się na złom nie chciało wywieźć leniom) itp. Kto to wyrzuca? Letnicy? Sami tubylcy srają we własne gniazdo i jeszcze zganiają na innych. Jak by wam tzw. wójt zafundował takie stawki za śmieci jak letnikom to już dawno byście go na taczce wywieźli. Niech się lepiej przyjrzy tym "magicznym" szambom bez dna tzw. stałych mieszkańców. Tu nie widzi problemu. Co ja pisze , wójt w ogóle nie widzi, żadnych problemów w gminie tylko by świętował! A hydrofornia z czasów PRL i za wodę też chce niemałe pieniążki, która często gęsto nie leci z kranu bo ciśnienia w sieci nie ma! W drogach dziury! Inne gminy raz po raz korzystają z unijnych funduszy strukturalnych a w tej gminie się nawet wniosku nie chce napisać i umotywować! Pan wójt tylko by ludzi od brudasów wyzywał w gazetach i TV. A wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest zorganizować funkcjonalny i tani system odbioru odpadów dla wszystkich tylko trzeba chcieć!
Stali mieszkańcy też nie są święci. Chodzę trochę po lasach i co widzę? Stare pralki, resztki drabin, żłobów, opony do ciągnika, framugi okien, eternit (nawet różne żelastwo, którego się na złom nie chciało wywieźć leniom) itp. Kto to wyrzuca? Letnicy? Sami tubylcy srają we własne gniazdo i jeszcze zganiają na innych. Jak by wam tzw. wójt zafundował takie stawki za śmieci jak letnikom to już dawno byście go na taczce wywieźli. Niech się lepiej przyjrzy tym "magicznym" szambom bez dna tzw. stałych mieszkańców. Tu nie widzi problemu.... rozwiń
Avatar
robespier / 17 sierpnia 2017 o 06:17
jakie to prawo że ja płacę 800 a miejscowy chłop po sąsiedzku który od lat chce sprzedać działkę też rekreacyjna ma naliczone kilkanaście złotych? to samo z wodą, gorszy jestem?
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 22:56
Dlaczego kontenery nie moga stać jak dawniej? Zamiast wozić smieci do Lublina moze trzeba zostawić je pod wejściem do urzędu gminy? Może wtedy sie cos zmieni.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:55
Pan Wójt prawie jak 27-1 , tzn 5500 do 25. Tak jest skuteczność działania Gminy Ludwin. Letnicy bez prawa wyborczego biernego i czynnego mogą jedynie płacić i zabierać śmiecie do domu. Podatek górna polka a o kanalizacji nad Piasecznem nie wspomnę choć oczyszczalnia od lat stoi! Smutne...
Avatar
kontener / 16 sierpnia 2017 o 21:23
Ustawa tzw."śmieciowa" obejmuje obowiązkiem stale zamieszkujących miezszkańców na podstawie deklaracji wójt wydaje decyzje tak jak na podatek.Osoby nie zamieszkujące na stałe  mają zawrzeć indywidualne umowy na odbiór śmieci i tyle w temacie.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:20
Podatki potraficie podwyższać to postawcie kontenery jak było wcześniej. Bo będziecie sprzątać gminne tereny
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 21:03
więcej płacę na zagłęboczu niż na Kośminku, jeszcze jedna kadencja z takimi podatkami i pozamiatane
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 o 20:53
Przepraszam, zera mi się pomieszały 5500 x 100zł = 0,55 mln /rocznie a z tego 10% to 50 000 zł też ładna sumka!
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 3

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 29 11

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 12

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!