Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 sierpnia 2016 r.
9:08

Pomór świń - kto za to zapłaci? Rolnicy i samorządy już liczą straty

1 17 A A
Problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w woj. lubelskim
Problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w woj. lubelskim

Służby weterynaryjne notują kolejne przypadki ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Lubelskiem. A samorządowcy liczą koszty związane z odpowiednim zabezpieczeniem terenu. I proszą wojewodę o pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tej chwili mam sześć posterunków i 12 strażaków 24 godziny na dobę, którym muszę zapłacić. Chodzi o ponad 200 tys. zł – podlicza Paweł Kazimierski, wójt gminy Leśna Podlaska (powiat bialski), gdzie do piątku zanotowało dwa z trzech w Lubelskiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. –W jaki sposób te koszty będą refundowane? – dopytuje.

Wójt gminy Leśna Podlaska był jednym z uczestników piątkowego spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim dotyczącego afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ta groźna dla świń choroba rozprzestrzenia się. Wcześniej przypadki chorych dzików i ogniska ASF odnotowywano jedynie w województwie podlaskim. Teraz problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w naszym regionie. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w gospodarstwie są zabijane i utylizowane. Przeprowadzana jest dezynfekcja, a rolnicy dostają odszkodowanie z budżetu państwa.

Obowiązkiem samorządów jest m.in. odpowiednie oznakowanie terenu zapowietrzonego (3 km wokół ogniska choroby) i zagrożonego wystąpieniem ASF (obszar o promieniu 10 km od ogniska choroby). Na drogach muszą być też rozłożone maty dezynfekcyjne.

– Pozostałe gminy, jak Janów Podlaski czy Konstantynów, też będą mieć koszty. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że będą one w granicach 300 tys. zł – mówi Mariusz Filipiuk, starosta bialski. – Oprócz mat, które zostały przekazane przez powiatowego lekarza weterynarii ,dochodzą też inne rzeczy. W trybie pilnym trzeba było oznakować drogi. Trzeba było też wynająć do tego ludzi.

Starosta skierował w tej sprawie pismo do wojewody. – Bo nie wiem co mam odpowiadać wójtom – przyznaje Filipiuk.

Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski, z którego inicjatywy odbyło się piątkowe spotkanie przypomina, że samorządy mają zabezpieczone środki na szczególne okoliczności – sytuacje kryzysowe.

– W obecnym czasie mamy do czynienia właśnie z sytuacją kryzysową – podkreśla i wylicza ile do tej pory gminy wydały w związku z wystąpieniem ASF. – Z informacji, które posiadam wynika, że pierwsza z dwóch gmin wydała 2 tys. zł, a druga jeszcze nic – stwierdza.

Podkreślał też, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by na ten cel zostały wykorzystane środki z rezerwy celowej.

Kolejne spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru świń z udziałem samorządowców zaplanowano na środę.

Wystawowy zakaz

Wojewoda lubelski wydał w piątek rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na części powiatu włodawskiego i części powiatu bialskiego. Ma to związek z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Lubelskiem.

Zakaz dotyczy obszarów – gminy Hanna w powiecie włodawskim oraz gmin w powiecie bialskim: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol, miasto Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka, a także miasta na prawach powiatu Biała Podlaska.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2016 o 12:51
Jak to kto: tak jak i za KRUS- miastowe zapłacom!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 19:56
no na wszystko nie wystarczy i na rydzyka i na pincet + na medale wojskowe dla utytych dupków ,a dzie jeszcze górnicy czekają katechetki epidyjaskopat 121 sztuk niepotrzebnych generałów ...jest tego od cholery
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 19:53
to nie będzie wyscigu świń w siodłach? straszne,i pokazów nie będzie,a wacka?,też nie będzie można pokazywać?
Avatar
gość / 22 sierpnia 2016 o 14:30
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
podobno pis dał kasę na toruńskie biznesy, to jak tak rozdają, to przecież mogą też pomóc biednym rolnikom. Chyba , że chcemy jeść świnki z chin i od ruskich - bo w polsce hodowanie już prawie nieopłacalne
A wiesz, dlaczego nieoplacalne? Bo ludzie nie chcą kupowac i tak już drogiego mięsa od was, polscy rolnicy - bo wy oddajecie do rzeźni zwierzęta dopiero wtedy, kiedy już lada moment padną ze starości i wyeksploatpwania, albo, w przypadku świń - kiedy ich wątroby sa otłuszczone w stopniu uniemożliwiajacym ich dalszą hodowlę... To i wolą imprtowane, nawet nieco droższe, ale PORZĄDNE mięso, porządne przynajmniej w smaku i konsystencji. Nauczcie się hodowac zwierzęta typowo mięsne, dobrych gatunków - zaczną kupowac, nawet i drozej... Miałeś okazję porównać mięso bydła np. z Argentyny - a pochodzące z polskich hodowli? I tak jest ze sporą częścią tego, co wy nam oferujecie... gatunkowo nader kiepską.
A wiesz, dlaczego nieoplacalne? Bo ludzie nie chcą kupowac i tak już drogiego mięsa od was, polscy rolnicy - bo wy oddajecie do rzeźni zwierzęta dopiero wtedy, kiedy już lada moment padną ze starości i wyeksploatpwania, albo, w przypadku świń - kiedy ich wątroby sa otłuszczone w stopniu uniemożliwiajacym ich dalszą hodowlę... To i wolą imprtowane, nawet nieco droższe, ale PORZĄDNE mięso, porządne przynajmniej w smaku i konsystencji. Nauczcie się hodowac zwierzęta typowo mięsne, dobrych gatunków - zaczną kupowac, nawet i drozej... rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:12
Kto zapłaci? Odpowiedź jest oczywista, MY ZAPŁACIMY. Wszyscy Polacy, niezależnie, czy rolnicy, czy miastowi... podatkami. Co za "dziwny" (delikatnie nazywając) kraj, w którym ryzyko prowadzenia interesu rolniczego rozłożone jest na nie rolników... zamiast wymagać, aby rolnicy SAMI się ubezpieczali od takiego ryzyka... jakoś prywatnym firmom nie rolniczym nikt, z funduszy państwowych, strat wynikających z losowych przypadków (a taki właśnie się wydarzył z tym pomorem, acz tak całkiem losowy to on nie jest, sporo zależy od sposobu prowadzenia hodowli i natychmiastowej reakcji na zagrożenie - ale to trochę kosztuje) - nie rekompensuje.
Kto zapłaci? Odpowiedź jest oczywista, MY ZAPŁACIMY. Wszyscy Polacy, niezależnie, czy rolnicy, czy miastowi... podatkami. Co za "dziwny" (delikatnie nazywając) kraj, w którym ryzyko prowadzenia interesu rolniczego rozłożone jest na nie rolników... zamiast wymagać, aby rolnicy SAMI się ubezpieczali od takiego ryzyka... jakoś prywatnym firmom nie rolniczym nikt, z funduszy państwowych, strat wynikających z losowych przypadków (a taki właśnie się wydarzył z tym pomorem, acz tak całkiem losowy to on nie jest, sporo zależy od sposobu pr... rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 12:56
Kto za to zapłaci? Ten co wystaje z gaci.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:47
Sawicki o rolnikach: "To frajerzy. – Ja szanuję biznesmanów, a nie frajerów"
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:44
W 2014 też wykryto ASF przy granicy z Białorusią. Ktoś coś podrzuca?
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:40
Załosny członku zsl - przestań trollować w godzinach pracy!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:32
podobno pis dał kasę na toruńskie biznesy, to jak tak rozdają, to przecież mogą też pomóc biednym rolnikom. Chyba , że chcemy jeść świnki z chin i od ruskich - bo w polsce hodowanie już prawie nieopłacalne
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2016 o 12:51
Jak to kto: tak jak i za KRUS- miastowe zapłacom!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 19:56
no na wszystko nie wystarczy i na rydzyka i na pincet + na medale wojskowe dla utytych dupków ,a dzie jeszcze górnicy czekają katechetki epidyjaskopat 121 sztuk niepotrzebnych generałów ...jest tego od cholery
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 19:53
to nie będzie wyscigu świń w siodłach? straszne,i pokazów nie będzie,a wacka?,też nie będzie można pokazywać?
Avatar
gość / 22 sierpnia 2016 o 14:30
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
podobno pis dał kasę na toruńskie biznesy, to jak tak rozdają, to przecież mogą też pomóc biednym rolnikom. Chyba , że chcemy jeść świnki z chin i od ruskich - bo w polsce hodowanie już prawie nieopłacalne
A wiesz, dlaczego nieoplacalne? Bo ludzie nie chcą kupowac i tak już drogiego mięsa od was, polscy rolnicy - bo wy oddajecie do rzeźni zwierzęta dopiero wtedy, kiedy już lada moment padną ze starości i wyeksploatpwania, albo, w przypadku świń - kiedy ich wątroby sa otłuszczone w stopniu uniemożliwiajacym ich dalszą hodowlę... To i wolą imprtowane, nawet nieco droższe, ale PORZĄDNE mięso, porządne przynajmniej w smaku i konsystencji. Nauczcie się hodowac zwierzęta typowo mięsne, dobrych gatunków - zaczną kupowac, nawet i drozej... Miałeś okazję porównać mięso bydła np. z Argentyny - a pochodzące z polskich hodowli? I tak jest ze sporą częścią tego, co wy nam oferujecie... gatunkowo nader kiepską.
A wiesz, dlaczego nieoplacalne? Bo ludzie nie chcą kupowac i tak już drogiego mięsa od was, polscy rolnicy - bo wy oddajecie do rzeźni zwierzęta dopiero wtedy, kiedy już lada moment padną ze starości i wyeksploatpwania, albo, w przypadku świń - kiedy ich wątroby sa otłuszczone w stopniu uniemożliwiajacym ich dalszą hodowlę... To i wolą imprtowane, nawet nieco droższe, ale PORZĄDNE mięso, porządne przynajmniej w smaku i konsystencji. Nauczcie się hodowac zwierzęta typowo mięsne, dobrych gatunków - zaczną kupowac, nawet i drozej... rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:12
Kto zapłaci? Odpowiedź jest oczywista, MY ZAPŁACIMY. Wszyscy Polacy, niezależnie, czy rolnicy, czy miastowi... podatkami. Co za "dziwny" (delikatnie nazywając) kraj, w którym ryzyko prowadzenia interesu rolniczego rozłożone jest na nie rolników... zamiast wymagać, aby rolnicy SAMI się ubezpieczali od takiego ryzyka... jakoś prywatnym firmom nie rolniczym nikt, z funduszy państwowych, strat wynikających z losowych przypadków (a taki właśnie się wydarzył z tym pomorem, acz tak całkiem losowy to on nie jest, sporo zależy od sposobu prowadzenia hodowli i natychmiastowej reakcji na zagrożenie - ale to trochę kosztuje) - nie rekompensuje.
Kto zapłaci? Odpowiedź jest oczywista, MY ZAPŁACIMY. Wszyscy Polacy, niezależnie, czy rolnicy, czy miastowi... podatkami. Co za "dziwny" (delikatnie nazywając) kraj, w którym ryzyko prowadzenia interesu rolniczego rozłożone jest na nie rolników... zamiast wymagać, aby rolnicy SAMI się ubezpieczali od takiego ryzyka... jakoś prywatnym firmom nie rolniczym nikt, z funduszy państwowych, strat wynikających z losowych przypadków (a taki właśnie się wydarzył z tym pomorem, acz tak całkiem losowy to on nie jest, sporo zależy od sposobu pr... rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 12:56
Kto za to zapłaci? Ten co wystaje z gaci.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:47
Sawicki o rolnikach: "To frajerzy. – Ja szanuję biznesmanów, a nie frajerów"
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:44
W 2014 też wykryto ASF przy granicy z Białorusią. Ktoś coś podrzuca?
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:40
Załosny członku zsl - przestań trollować w godzinach pracy!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 11:32
podobno pis dał kasę na toruńskie biznesy, to jak tak rozdają, to przecież mogą też pomóc biednym rolnikom. Chyba , że chcemy jeść świnki z chin i od ruskich - bo w polsce hodowanie już prawie nieopłacalne
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 0 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!