sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Pomór świń - kto za to zapłaci? Rolnicy i samorządy już liczą straty

Dodano: 22 sierpnia 2016, 09:08

Problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w woj. lubelskim
Problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w woj. lubelskim

Służby weterynaryjne notują kolejne przypadki ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Lubelskiem. A samorządowcy liczą koszty związane z odpowiednim zabezpieczeniem terenu. I proszą wojewodę o pieniądze

– W tej chwili mam sześć posterunków i 12 strażaków 24 godziny na dobę, którym muszę zapłacić. Chodzi o ponad 200 tys. zł – podlicza Paweł Kazimierski, wójt gminy Leśna Podlaska (powiat bialski), gdzie do piątku zanotowało dwa z trzech w Lubelskiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. –W jaki sposób te koszty będą refundowane? – dopytuje.

Wójt gminy Leśna Podlaska był jednym z uczestników piątkowego spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim dotyczącego afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ta groźna dla świń choroba rozprzestrzenia się. Wcześniej przypadki chorych dzików i ogniska ASF odnotowywano jedynie w województwie podlaskim. Teraz problem dotyczy też producentów trzody chlewnej w naszym regionie. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w gospodarstwie są zabijane i utylizowane. Przeprowadzana jest dezynfekcja, a rolnicy dostają odszkodowanie z budżetu państwa.

Obowiązkiem samorządów jest m.in. odpowiednie oznakowanie terenu zapowietrzonego (3 km wokół ogniska choroby) i zagrożonego wystąpieniem ASF (obszar o promieniu 10 km od ogniska choroby). Na drogach muszą być też rozłożone maty dezynfekcyjne.

– Pozostałe gminy, jak Janów Podlaski czy Konstantynów, też będą mieć koszty. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że będą one w granicach 300 tys. zł – mówi Mariusz Filipiuk, starosta bialski. – Oprócz mat, które zostały przekazane przez powiatowego lekarza weterynarii ,dochodzą też inne rzeczy. W trybie pilnym trzeba było oznakować drogi. Trzeba było też wynająć do tego ludzi.

Starosta skierował w tej sprawie pismo do wojewody. – Bo nie wiem co mam odpowiadać wójtom – przyznaje Filipiuk.

Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski, z którego inicjatywy odbyło się piątkowe spotkanie przypomina, że samorządy mają zabezpieczone środki na szczególne okoliczności – sytuacje kryzysowe.

– W obecnym czasie mamy do czynienia właśnie z sytuacją kryzysową – podkreśla i wylicza ile do tej pory gminy wydały w związku z wystąpieniem ASF. – Z informacji, które posiadam wynika, że pierwsza z dwóch gmin wydała 2 tys. zł, a druga jeszcze nic – stwierdza.

Podkreślał też, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by na ten cel zostały wykorzystane środki z rezerwy celowej.

Kolejne spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru świń z udziałem samorządowców zaplanowano na środę.

Wystawowy zakaz

Wojewoda lubelski wydał w piątek rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na części powiatu włodawskiego i części powiatu bialskiego. Ma to związek z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Lubelskiem.

Zakaz dotyczy obszarów – gminy Hanna w powiecie włodawskim oraz gmin w powiecie bialskim: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol, miasto Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka, a także miasta na prawach powiatu Biała Podlaska.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 sierpnia 2016 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to kto: tak jak i za KRUS- miastowe zapłacom!
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2016 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no na wszystko nie wystarczy i na rydzyka i na pincet + na medale wojskowe dla utytych dupków ,a dzie jeszcze górnicy czekają katechetki epidyjaskopat 121 sztuk niepotrzebnych generałów ...jest tego od cholery
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2016 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie będzie wyscigu świń w siodłach? straszne,i pokazów nie będzie,a wacka?,też nie będzie można pokazywać?
Rozwiń
gość
gość (22 sierpnia 2016 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
podobno pis dał kasę na toruńskie biznesy, to jak tak rozdają, to przecież mogą też pomóc biednym rolnikom. Chyba , że chcemy jeść świnki z chin i od ruskich - bo w polsce hodowanie już prawie nieopłacalne
A wiesz, dlaczego nieoplacalne? Bo ludzie nie chcą kupowac i tak już drogiego mięsa od was, polscy rolnicy - bo wy oddajecie do rzeźni zwierzęta dopiero wtedy, kiedy już lada moment padną ze starości i wyeksploatpwania, albo, w przypadku świń - kiedy ich wątroby sa otłuszczone w stopniu uniemożliwiajacym ich dalszą hodowlę... To i wolą imprtowane, nawet nieco droższe, ale PORZĄDNE mięso, porządne przynajmniej w smaku i konsystencji. Nauczcie się hodowac zwierzęta typowo mięsne, dobrych gatunków - zaczną kupowac, nawet i drozej... Miałeś okazję porównać mięso bydła np. z Argentyny - a pochodzące z polskich hodowli? I tak jest ze sporą częścią tego, co wy nam oferujecie... gatunkowo nader kiepską.
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2016 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto zapłaci? Odpowiedź jest oczywista, MY ZAPŁACIMY. Wszyscy Polacy, niezależnie, czy rolnicy, czy miastowi... podatkami. Co za "dziwny" (delikatnie nazywając) kraj, w którym ryzyko prowadzenia interesu rolniczego rozłożone jest na nie rolników... zamiast wymagać, aby rolnicy SAMI się ubezpieczali od takiego ryzyka... jakoś prywatnym firmom nie rolniczym nikt, z funduszy państwowych, strat wynikających z losowych przypadków (a taki właśnie się wydarzył z tym pomorem, acz tak całkiem losowy to on nie jest, sporo zależy od sposobu prowadzenia hodowli i natychmiastowej reakcji na zagrożenie - ale to trochę kosztuje) - nie rekompensuje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!