poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Prezydent przywiązał sołtysa do ziemi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2005, 20:59

Co mają mieszkańcy małego Wierciszowa do prezydenta Lublina? Mają pretensje. O to, że do najbliższego przystanku autobusowego muszą maszerować trzy kilometry. Bo lubelski Ratusz od miesiąca nie potrafi wydać jednej decyzji.

Wierciszów to mała wieś położona 25 kilometrów od Lublina. Do połowy sierpnia między wsią a Lublinem kursowały autobusy. Ale firma przewozowa zbankrutowała. - Od tego czasu musimy chodzić do Jabłonny. Tam zatrzymują się busy jadące z Biłgoraja do Lublina - mówi Jadwiga Lis, sołtys Wierciszowa. - To trzy kilometry marszu. Większość naszych mieszkańców nie jest w stanie tyle przejść.
W Jabłonnie jest też najbliższa szkoła podstawowa, lekarz i większy sklep, a w Lublinie praca, specjalistyczna opieka, zakupy i rozrywka. - Bez komunikacji publicznej małe dzieci i starsi ludzie nie mają żadnych szans na dotarcie w wiele miejsc - dodaje Józef Szyszka. - Tym bardziej że zaczyna się zima.
Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Znaleźli przewoźnika, który chciałby ich dowozić do Jabłonny i Lublina. - Mam już busa, gotowy rozkład i cennik - wyjaśnia Gabriel Gorzel. - Mam też pozwolenia władz gmin, przez które będę woził ludzi. Oprócz decyzji Urzędu Miasta Lublin - dodaje. - Wszystko przez lubelskich urzędników, których zaskoczyły nowe przepisy.
Do tej pory każdy przewoźnik musiał dostać pozwolenie z Urzędu Marszałkowskiego. Ale od miesiąca jest inaczej. - Nas już te sprawy nie dotyczą - mówi Zbigniew Poliszuk z Urzędu Marszałkowskiego. - Teraz to władze poszczególnych gmin mają wydawać takie decyzje.
Choć nowe przepisy obowiązują od 21 października prezydent Lublina nie wyznaczył jeszcze osoby, która miałaby się tym zajmować. - Trochę nas zaskoczyła ta zmiana - przyznaje Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Nowe zasady wymuszają na nas konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników, którzy by się tym zajmowali. A to wymaga czasu i dodatkowych pieniędzy. Możemy obiecać, że przewoźnik dostanie zgodę z Urzędu Miasta.
- Kiedy? - Tego na razie nie mogę powiedzieć. Tak szybko, jak to będzie możliwe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!