wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Przedłużenie al. Solidarności: Ta droga otworzy miasto na obwodnicę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2012, 21:58
Autor: Dominik Smaga

Przedłużenie al. Solidarności ma przejąć 85 proc. ruchu ciężarowego z trasy wyjazdowej do Warszawy.
Przedłużenie al. Solidarności ma przejąć 85 proc. ruchu ciężarowego z trasy wyjazdowej do Warszawy.

We wrześniu 2014 r. gotowe ma być przedłużenie al. Solidarności do granic miasta. To najważniejsza droga wyjazdowa do obwodnicy Lublina. Miasto ogłosiło wczoraj przetarg na jej budowę. W maju okaże się, ile uzbiera na to pieniędzy.

3,8 km nowej drogi pobiegnie od al. Warszawskiej, która zostanie tu przerzucona na estakadę. W tym rejonie, m.in. przy Sławinkowskiej pojawi się sygnalizacja świetlna. Powstać ma też nowy most na Czechówce, a rzeka nieco zmieni koryto.

Trzeba będzie też zlikwidować jedną z dziewięciu studni ujęcia wody. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i ponad 5 km ekranów akustycznych.

– Przebudowane będą też ulice Jaśminowa i Wądolna, a Główna i Mgielna pobiegną wiaduktami nad nowym odcinkiem al. Solidarności – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Powstać ma też rondo, do którego w dalszej przyszłości dołączą ulice: Głęboka i Bohaterów Monte Cassino budowane jako odrębne zadania.

– Przetarg na ul. Bohaterów Monte Cassino może być ogłoszony pod koniec roku – prognozuje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Później powstanie Głęboka, która na skrzyżowaniu z al. Kraśnicką ma być przeniesiona na estakadę.

Na składanie ofert w przetargu drogowcy mają czas do 31 maja, roboty ruszyłyby pod koniec lata, a ich koniec wyznaczono na 30 września 2014 r.

Dojazd byłby więc gotowy nieco później, niż sama obwodnica, do której początkowo docieralibyśmy starą al. Warszawską.

Koszty budowy szacowane są na 546 mln zł, ale miasto spodziewa się, że silna konkurencja firm drogowych zaowocuje w przetargu niską ceną. Sęk w tym, że na budowę na razie nie ma pieniędzy.

– To, co dziś jest pewne, to zadeklarowana w październiku przez ministra transportu kwota 213 mln zł. Do tego Centrum Unijnych Projektów Transportowych pozytywnie zaopiniowało przesunięcie na naszą inwestycję ok. 100 mln zł pochodzących z oszczędności na innych budowach – wylicza Żuk.

Umowa o dofinansowaniu ma być podpisana po 9 maja, wcześniej minister finansów musi ogłosić kurs euro stosowany przy obliczaniu dotacji, w tym także tej dla Lublina. Ratusz liczy na to, że na al. Solidarności trafią też pieniądze zaoszczędzone na innych inwestycjach w kraju. – Kwotę około 100 mln zł będziemy musieli pozyskać z linii kredytowej – dodaje prezydent.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
powiatkrasnicki
lubel
klik
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

powiatkrasnicki
powiatkrasnicki (28 kwietnia 2012 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.20dollars2surf.com/?ref=567533 Zapraszam do rejestracji wszystkich którzy chcą zarobić kase nic nie robiąc:) wystarczy skopiować link podać maila ściągnąć mały banner i punkty zaczną wpływać na twoje konto:) punkty wymieniane są 1 dnia każdego miesiąca na kase:)
[url=http://pl.20dollars2surf.com/?ref=567533][img]http://pic.20dollars2surf.com/ban_pl_46860_567533.gif[/img][/url]
Rozwiń
lubel
lubel (27 kwietnia 2012 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesli w 2013 powstanie obwodnica z Kurowa to cześć transportu będzie musiała pójść właśnie tym łącznikiem.
Ta inwestycja powinna być wykonana już dawno. Nie powinniśmy się patrzeć na to czt bedzie obwodnica czy nie a zrobic wylot na Warszwę z węzłami od Głebokiej, Monte Cassino i przedłużeniem Solidarności. To co się dzieje na tym odcinku dziś to poprostu szok. O ulicy Warszawskiej na odcinku od Solidarności do Baraku - szkoda gadać. Jedno słowo - WSTYD.
Rozwiń
klik
klik (26 kwietnia 2012 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' timestamp='1335428793' post='625373']
Przebudowa skrzyżowania ulic Solidarności, Sikorskiego i Gen. Ducha to dobry pomysł, jednak jak ma się to zacząć w tym czy nawet w przyszłym roku to korek będzie się tworzył od Świdnika,
[/quote]


Spokojnie, spokojnie z tego co się dowiedziałem u źródła w Urzędzie to Gen. Ducha/ Solidarności będzie budowana dopiero jak Echo wybuduję swoją inwestycję.......
Rozwiń
Hans Luft
Hans Luft (26 kwietnia 2012 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żegnaj Skansenie Lubelski !!!
Rozwiń
gość
gość (26 kwietnia 2012 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie żebym bym wrogiem rozbudowy infrastruktury, bo to rzecz ważna, ale nie róbmy tego na hura, bo owszem rozładowanie korków będzie, ale po 2-3 latach korków potworków, a nawet potworów. Przebudowa skrzyżowania ulic Solidarności, Sikorskiego i Gen. Ducha to dobry pomysł, jednak jak ma się to zacząć w tym czy nawet w przyszłym roku to korek będzie się tworzył od Świdnika, prawie cały tranzyt jedzie właśnie tym skrzyżowaniem (albo na Warszawę, albo na Kraśnik), przez sporą część dnia czeka się tam 5-10 minut by przejechać, a w godzinach szczytu 15 nie jest rzadkością, rozpoczęcie przebudowy tej krzyżówki zwiększy ten czas kilkukrotnie. Czy nie lepiej zaczekać aż obwodnica będzie gotowa i cały tranzyt się tam przeniesie? Twórcą nowego skrzyżowania ma być inwestor z górek czechowskich, można z nim chyba zawrzeć umowę że przebudowę skrzyżowania zacznie za 2 czy 3 lata, chyba do tej pory nie zwinie interesu. Jednak jak czytam plany remontów dróg to najbliższe 2-3 lata w Lublinie będą koszmarem kierowców, a wszystko dla tego że osobom na decyzyjnym stanowisku nie chce się zrobić prostej analizy tego jak wygląda i jak będzie wyglądał ruch w Lublinie podczas poszczególnych remontów dróg.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!