poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zbierała podpisy pod remontem ulicy. Znalazły się w petycji przeciwko rewitalizacji centrum

Dodano: 15 stycznia 2016, 10:31
Autor: Paweł Puzio

Moim celem była wyłącznie pomoc – zapewnia radna Agnieszka Pepłowska. Nie potrafi jednak odpowiedzieć, jak podpisy z Emilcina znalazły się pod pismami negującymi pomysł rewitalizacji centrum miasta<br />
Moim celem była wyłącznie pomoc – zapewnia radna Agnieszka Pepłowska. Nie potrafi jednak odpowiedzieć, jak podpisy z Emilcina znalazły się pod pismami negującymi pomysł rewitalizacji centrum miasta

Mieszkańcy Emilcina byli przekonani, że podpisują się pod petycją w sprawie remontu drogi w ich miejscowości. Bardzo się zdziwili, gdy okazało się, że sprzeciwiają się rewitalizacji centrum Opola Lubelskiego. – To nieporozumienie – twierdzi radna PiS, która zbierała podpisy

Pani Alina* z Emilcina jest jedną z osób, które podpisały się pod petycją. Dziś nie kryje swojego oburzenia.

– Radna Pepłowska przekonywała, że chodzi o remont drogi w naszej miejscowości. Gdybym wiedziała, że nasze podpisy zostaną wykorzystane pod petycją przeciwko rewitalizacji centrum Opola, to nie podpisałabym się – zapewnia kobieta.

Zaraz po Nowym Roku do opolskiego ratusza trafiły dwie petycje (o podobnej treści), negujące pomysł rewitalizacji centrum Opola Lubelskiego, który umieszczono w strategii rozwoju miasta i gminy do 2025 roku. Pod każdym z nich widnieje kilkadziesiąt podpisów, w tym ok. 30 z Emilcina.

– Nie mogłem się nadziwić, że podpisałem się pod tymi pismami. Na pewno, gdybym znał ich treść, nigdy bym tego nie zrobił. Zaufałem pani Pepłowskiej i podpisałem w ciemno – mówi pan Piotr* .

Radna zbierała podpisy mieszkańców Emilcina między świętami a nowym rokiem. Podczas głosowania budżetu gminy na 2016 r. wstrzymała się od głosu.

– Dziwi mnie już sam fakt zbierania podpisów pod petycją o remont drogi – komentuje Dariusz Wróbel, burmistrz miasta i gminy Opole Lubelskie. – Przebudowa drogi w miejscowości Emilcin była wpisana do projektu budżetu, znanego radnym już od listopada. Inwestycja nie była zagrożona. Radna dobrze wiedziała, że droga będzie remontowana, a środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie – podkreśla burmistrz.

Jak to tłumaczy radna? – Moją intencją było przyspieszenie remontu drogi, która w latach minionych wielokrotnie spadała z planów. Moim celem była wyłącznie pomoc – zapewnia Agnieszka Pepłowska. Nie potrafi jednak odpowiedzieć, w jaki sposób podpisy mieszkańców Emilcina znalazły się pod petycjami negującymi pomysł rewitalizacji centrum Opola.

– Nie przedstawiłam mieszkańcom treści petycji do przeczytania – przyznaje Pepłowska. – Zwracałam jednak uwagę, że w gminie jest wiele pilniejszych inwestycji, jak budowa dróg czy kanalizacji, niż rewitalizacja centrum Opola. Taka była moja intencja. Jeżeli kogoś uraziłam, to przepraszam – dodaje radna.

Podpisy mieszkańców Emilcina zostały wykorzystane przez przeciwników rewitalizacji centrum Opola Lubelskiego. Od lat jest ona punktem spornym pomiędzy burmistrzem a opozycją. Za całą sprawą ma stać Dariusz Stachowicz, lider opolskiego PiS.

– Opozycja twierdzi, że rewitalizacja centrum wiąże się z wyburzeniem niektórych budynków i doprowadzi do zamknięcia sklepów. Nieprawdą jest też to, że plany związane z odnową centrum przyczynią się do podniesienia podatków – zapewnia burmistrz.

Z Dariuszem Stachowiczem próbujemy się skontaktować od kilku dni. Jego komórka milczy. 

Opole jest na 27. pozycji wśród 280 wniosków rewitalizacyjnych z całej Polski. Ma realną szansę na pozyskanie 90-procentowej dotacji z unijnej perspektywy na lata 2016–2020. Koszt inwestycji zaplanowanej na lat 2017–2020 wyceniono na 10 mln zł.

Po konsultacji z prawnikiem burmistrz Wróbel zdecydował, że zgłosi tę sprawę do prokuratury. 

* Imiona rozmówców na ich prośbę zostały zmienione

Czytaj więcej o: Emilcin
Gość
Gość
Gość
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 marca 2016 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JA WIEM,DLACZEGO PODPISY MIESZKAŃCÓW EMILCINA SĄ KOŚCIĄ NIEZGODY.OTÓŻ PANI AGNIESZKA DZIAŁA Z RAMIENIA PiS,CO NIE PODOBA SIĘ NIEKTÓRYM URZĘDNIKOM .DRUGA SPRAWA TO,ŻE PANI AGNIESZKA WIDZI SPRAWY SZERZEJ,NIE MA PERSPEKTYWY ZAWĘŻONEJ,W PRZECIWIEŃSTWIE DO PANA BURMISTRZA.PANI AGNIESZKA ZNA PROBLEMY MIESZKAŃCÓW,JAK CHOCIAŻBY TO,ŻE POD KONIEC 2015 ROKU,PO REMONCIE DROGI 747,MIESZKAŃCY EMILCINA MIESZKAJĄCY PRZY TEJ DRODZE(747) STRACILI MOŻLIWOŚĆ WJAZDU NA SWOJE POSESJE.MOŻE ZAMIAST TOCZYĆ WOJNĘ Z RADNĄ,PAN BURMISTRZ ZAINTERESOWAŁ BY SIĘ ŁASKAWIE TĄ SPRAWĄ.
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem sprawa jest bulwersująca ale nie trzeba tego tak przyjmować lepiej to rozważyć spokojnie i wyciągnąć wnioski ale prokuratura to chyba przesada,są przecież ważniejsze sprawy.Wszystko powoli się wyjasni i proszę bez paniki.
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli ktoś tu może zgłosić sprawę do prokuratury to mieszkańcy, bo to oni zostali teoretycznie oszukani a nie burmistrz. Moim zdaniem, jeżeli ktoś zawiadomi prokuraturę to i tak sprawa do umorzenia.
Rozwiń
GUEST
GUEST (19 stycznia 2016 o 00:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@opolanin Jestem zbyt bogaty żeby jeździć do biedronki,buraku.
Rozwiń
xx
xx (16 stycznia 2016 o 23:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dziękuję "jestemtu" za lekcje religii, zatem gdzie owa pokora w tych komentarzach? Póki co to więcej zarzutów i wrogich słów rzucane było  pod adresem burmistrza i osób, które popierają rewitalizacje Centrum Miasta :) Nie opowiadam się po żadnej ze stron niemniej jednak znam wersję osób, których podpisy znalazły się na danych listach i sama Radna, którą uważam za rozsądną i sympatyczną kobietę, przyznała, iż nie przedstawiała treści petycji mieszkańcom i skąd wzięły się dwa pisma skoro mieszkańcy składali podpisy tylko raz?? Nie mieszajmy kościoła w sprawy polityczne bo nie o to chodzi i nie mam zamiaru nikogo obrażać ani zarzucać nikomu braku moralności bo to nie świadczy dobrze o kulturze osobistej a skoro obroną niektórych jest tylko i wyłącznie atak a nie logiczne myślenie cóż bywa i tak :) Mam nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni, szkoda mi tylko mieszkańców Emilcina, którzy postawieni zostali w beznadziejnej sytuacji, i gorszej głupoty niż to, że burmistrz ich zastrasza nie słyszałem ;) Gorąco pozdrawiam :)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!