środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Radny wyspowiada się z biżuterii, dzieł sztuki i łodzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2011, 15:26
Autor: (RP)

Rząd chce, żeby samorządowcy jeszcze dokładniej niż obecnie rozliczyli się z majątku. Chodzi nie tylko o samochody i nieruchomości, ale o biżuterię, dzieła sztuki czy łodzie.

Nowe oświadczenia mieliby wypełnić prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, sekretarze gmin i radni. Do tej pory wyliczali oszczędności, nieruchomości, kredyty i samochody. Często bardzo ogólnikowo i niezbyt precyzyjnie. Np. przez kilka lat podawali taką samą wartość domu.

Według nowych rozporządzeń samorządowcy dokładnie wyspowiadają się z majątku. Napiszą, od kogo kupili nieruchomość, podadzą jej cenę z aktu notarialnego lub innego dokumentu. Będą musieli nie tylko pochwalić się przedmiotami wartymi więcej niż 10 tys. zł, np. pojazdami mechanicznymi, sprzętem rolniczym, łodziami, dziełami sztuki, biżuterią, ale i wskazać, kiedy je kupili, od kogo i za ile. W przypadku małżeńskiej wspólności majątkowej, samorządowiec poda również łączny dochód małżonka.

Rząd tłumaczy, że uszczegóławia oświadczenia, bo według NIK i CBA samorządowcy celowo nie podają niektórych informacji, tłumacząc to niejasną treścią oświadczeń.
– Jeśli ktoś chce być radnym, to musi zachować warunki pełnej transparentności i wypełniać oświadczenie – uważa Artur Soboń, radny wojewódzki PiS. Dodaje: Warto jeszcze, żeby przepisy zostały zebrane w jednym miejscu, aby radni wiedzieli, co im wolno, a czego nie.

– Jestem zwolennikiem oświadczeń majątkowych, od lat je wypełniam, więc się do nich przyzwyczaiłem – deklaruje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa z PO.

Jedna z osób, która musi publicznie "spowiadać” się ze swojego majątku mówi nam nieoficjalnie, że tak szczegółowe oświadczenia rozbudzą wśród ludzi zawiść i zazdrość. – Tak naprawdę przedsiębiorcy, jeśli zechcą, to i tak ukryją majątek, przepisując go na rodzinę lub przedsiębiorstwo.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pracownik
Witek
crx
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pracownik
pracownik (17 sierpnia 2011 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może radni nie przepili swoich zarobkow, byli oszczedni, zapobiegliwi. Kiedy Urzedy Skarbowe rozlicza przestępców. Wiemy ze nigdy.Bandyci nie pozwoliliby na jakakolwiek kontrole ich zasobów i poziomu zycia.W razie próby wiadoma reakcja dla pracownikow US i ich rodzin.Nigdy nie odważa sie tego zrobic. Jeszcze im zycie miłe.
Rozwiń
Witek
Witek (17 sierpnia 2011 o 18:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z przedmówcą. Gdyby dbali o region, o rozwój , inwestycje i infrastrukturę, to nichby okupowali setkę Wprost , z naszym błogosławieństwem. Ale zachodzi obawa, że te majątki puchną z pieniędzy przeznaczonych na nasze inwestycje. I to jest problem.
Rozwiń
crx
crx (17 sierpnia 2011 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dla mnie ,to każdy z nich może mieć i po tysiąc "kossaków",byleby tylko ich praca przyczyniała się do rozwoju regionów i poprawy życia społeczności.Ale jakie są dotychczasowe realia...?Bez komentarza!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!