poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ranking szpitali: Wysokie miejsca Białej Podlaskiej i Zamościa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2014, 11:15
Autor: Ewelina Burda

Szpital w Białej Podlaskiej znalazł się w ścisłej czołówce "Złotej setki. Ranking "Bezpieczny Szpital przygotowują Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz dziennik "Rzeczpospolita.

Drugie miejsce bialskiego szpitala to nie jedyne wyróżnienie dla lubelskich placówek medycznych. W sumie, do "Złotej setki” zakwalifikowało się osiem szpitali z Lubelszczyzny. Szóste miejsce przypadło szpitalowi z Zamościa. Ale ta placówka odebrała też nagrodę specjalną za najlepszą jakość opieki medycznej. W tek kategorii zamojski szpital zdobył najwięcej punktów w kraju.

- Najbardziej cieszymy się z tego, że zostaliśmy ocenieni najwyżej w kategorii, która dla pacjenta jest najważniejsza. Wszyscy dobrze wiemy, że z jakością opieki medycznej w kraju nie jest jeszcze najlepiej. I trzeba wiele wysiłku, by dorównać standardom światowym - mówi wicedyrektor zamojskiej placówki Marek Lipiec.

Pozostałe lubelskie szpitale są już na dalszych pozycjach rankingu, m.in. 53. miejsce zajęła placówka przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

W rankingu ocenie podlega głównie wysoka jakość bezpiecznej opieki zdrowotnej. Organizatorzy pod uwagę biorą też m.in.: komfort pobytu pacjenta, diagnostykę, system sterylizacji, analizę zdarzeń i skarg, politykę lekową, jakość usług, personel i jego kwalifikacje, systemy informatyczne, finanse czy zarządzanie majątkiem.

- To dla nas prestiż i satysfakcja - podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Joanna Kozłowiec. Wszystkie szpitale wypełniają tę samą ankietę z danymi. W sumie, organizatorzy wysłali zaproszenia do udziału w rankingu do ponad 700 szpitali w Polsce. Zgłosiło się ok. 240.

- Od lat jesteśmy w czołówce tego rankingu. Rok temu mieliśmy szóstą pozycję, a dwa lata temu wygraliśmy ranking. Dynamika zmian jest spora. Ale nie spoczywamy na laurach. To dla nas motywacja do dalszego rozwoju - zaznacza rzecznik. W tegorocznym badaniu atutem bialskiego szpitala okazała się poprawa komfortu pobytu pacjentów.

- To wynik powiększenia kubatury szpitala o dodatkowe piętro oraz dwa nowe budynki oddane do użytku na potrzeby funkcjonowania oddziałów szpitalnych i przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Ponadto, personel lekarski i pielęgniarski nieustannie podnosi kwalifikacje zawodowe. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że rok 2013 był kolejnym z rzędu, który zamknęliśmy z dodatnim wynikiem finansowym - podkreśla Kozłowiec.

Ale to akurat mocna strona nie tylko placówki z Białej Podlaskiej.

- 70 proc. szpitali notowanych w "Złotej setce” miało w 2013 roku dodatni wynik finansowy. To o 10 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej. Od dwóch lat punktacja szpitali w tej kategorii rośnie - wskazują Michał Bedlicki i Andrzej Warunek z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostki podlegającej Ministerstwu Zdrowia. Rośnie też liczba szpitali posiadających akredytację - może się nią pochwalić aż 80 proc. szpitali ze Złotej Setki.

W październiku bialski szpital dostał jeszcze inne wyróżnienie - Złote Godło Najwyższej Jakości Quality International 2014 w kategorii QI ORDER - zarządzanie najwyższej jakości. Natomiast tegorocznym liderem rankingu "Złotej setki” jest placówka z Pleszewa w woj. wielkopolskim.
  Edytuj ten wpis
asdf
tylko prawda
pęknięte kręgi
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asdf
asdf (4 listopada 2014 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szpital w bialej? To jakas kpina

Rozwiń
tylko prawda
tylko prawda (3 listopada 2014 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpital w Zamosciu? No to chyba ktoa niezle musial w lape dac. Zostalem potraktowany jak bydlo. Ale tak to jest w panstwowym kolchozie. Czy sie stoi czy sie lezy, no chyba, ze sie da w lape, to wtedy inna rozmowa.
Rozwiń
pęknięte kręgi
pęknięte kręgi (2 listopada 2014 o 15:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najciekawsze jest, kto tworzy organ CENTRUM, czyli instytucję oceniającą!!

Ja wiem dobrze, jak funkcjonuje ten szpital gdy zawiozłam wyjącą z bólu mamę na Izbę Przyjęć, mam nadzieję że kogoś piejącego z zachwytu-to samo spotka

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!