piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Są pieniądze dla powodzian. Średnio po 5 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2011, 18:12

Waldemar Stępień z Zagłoby nie dokończył jeszcze remontu domu. Liczy na dodatkowe kilka tysięcy złot
Waldemar Stępień z Zagłoby nie dokończył jeszcze remontu domu. Liczy na dodatkowe kilka tysięcy złot

Mieszkańcy gminy Wilków dostaną wyrównanie do odszkodowań – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Chodzi o kilkaset rodzin, którym do kosztorysów budowlanych nie doliczono podatku VAT.

Choć pieniądze na odbudowę domów otrzymali już wszyscy poszkodowani, to nie każdy zasiłek wypłacono w pełnej wysokości. W przypadku blisko 380 rodzin, koszty remontów wyceniono bez uwzględnienia podatku VAT. Tymczasem powodzianie za materiały i robociznę musieli płacić w kwotach brutto. Brakujące 7 proc. to w sumie 2 mln zł. Średnio ponad 5 tys. zł na rodzinę.

Niektórzy powodzianie o wyrównanie zasiłków starają się od stycznia. Zdaniem samorządowców, przyczyną kłopotów był brak jasnych przepisów.

– Nie wiedzieliśmy, jaką stawkę VAT zastosować – mówi Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa. – Pół roku walczyłem o wydanie jednoznacznej interpretacji przez MSWiA. Teraz każdy może składać wnioski do ośrodka pomocy społecznej.

Resort uznał, że prawidłowa stawka VAT wynosi 7 proc. Skąd opóźnienia?

– Myślę, że mogła zawieść komunikacja między samorządem a mieszkańcami – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA. – Powódź dotknęła wiele gmin. Z naszych obserwacji wynika, że problemy dotyczące odszkodowań pojawiły się tylko w Wilkowie.

Po otrzymaniu stanowiska resortu, władze Wilkowa zwróciły się do wojewody o dodatkowe 2 mln zł pomocy. Stamtąd wniosek trafił do MSWiA.

– Postaramy się jak najszybciej podjąć decyzję w tej sprawie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą – zapewnia Woźniak.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przyznanie dodatkowych pieniędzy jest już pewne. Kiedy tylko fundusze pojawią się na kontach urzędu wojewódzkiego, natychmiast trafią do Wilkowa.

Do tej pory na zasiłki dla powodzian z Lubelskiego (od 6 tys. zł do 300 tys. zł) MSWiA przeznaczyło w sumie ponad 87 mln zł. Tylko w tym roku dla poszkodowanych z Wilkowa przekazano 9,7 mln zł.

W ubiegłym roku blisko 2 tys. powodzian z Wilkowa otrzymało zasiłki w wysokości 6 tys. zł. Do tej pory wsparcie od 20 do 300 tys. zł dostało blisko 1600 rodzin. Suma wypłaconych zasiłków przekracza 73 mln zł. Większość to kwoty od 20 do 100 tys. zł.

W tym roku gminy z Lubelskiego zgłosiły zapotrzebowanie na ponad 10 mln zł. W kwietniu pieniądze trafiły do samorządów Wilkowa, Puław, Janowca, Józefowa i Łazisk.

Powodzianie mogą liczyć nie tylko na zasiłki, ale i specjalną pomoc dla rolników. W zależności o powierzchni gospodarstwa, wsparcie wynosi od 2 do 4 tys. zł. W maju gmina Wilków otrzymała na ten cel milion złotych.

W ubiegłym roku gminie przyznano też dotację na odbudowę blisko 13 km dróg, 2 szkół i pięciu budynków użyteczności publicznej. Z zarezerwowanych 10 mln zł, Wilków zagospodarował 9,5 mln zł. Reszta trafiła budżetu państwa. Pieniądze mogą być wykorzystane w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!