niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Szczebrzeszyn: Trzy świątynie, dużo kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2013, 17:52
Autor: PAP

 (Bogdan Nowak/ Archiwum)
(Bogdan Nowak/ Archiwum)

Dziś zaczął się cykl imprez tworzących Dni Kultur. To już piąta edycja projektu odwołującego się do historii miasteczka.

Dni Kultur odbywają się w zabytkowych świątyniach trzech religii: synagodze, cerkwi i kościele, stojących w miasteczku. Synagoga i cerkiew zostały kilka lat temu gruntownie odremontowane po latach zaniedbań.

– Żyje coraz mniej ludzi, którzy pamiętają Szczebrzeszyn jako miasteczko wielokulturowe. Staramy się o tym przypominać młodzieży, zapraszamy turystów. Dni Kultur i inne tego rodzaju imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem, młodzież się angażuje, nawiązuje kontakty. Gościmy właśnie grupę uczniów z Izraela, która przyjechała w ramach współpracy z naszym liceum – mówi Sławomir Kalita, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Dni rozpoczęły się dziś w synagodze wykładem dr. hab. Andrzeja Trzcińskiego na temat cmentarza żydowskiego w Szczebrzeszynie. Swoje nowe wydawnictwa "Życie modlitewne Żydów”, "Słownik narodów Biblii” i "Słownik Kozaczyzny” zaprezentowała miejscowa regionalistka Regina Smoter-Grzeszkiewicz. Wystąpił też zespół klezmerski Berberys.

W sobotę m.in. koncertować będą zespoły folklorystyczne z Białorusi "Daronosica” z Chmielewa i "Żarauka” ze Sporowa i wyświetlone zostaną filmy dokumentalne poświęcone tradycyjnej kulturze Białorusinów z Podlasia i Polesia.

W niedzielę z koncertem muzyki sakralnej wystąpi zespół "Nie ten dzień” z Zamościa, odbędzie się też projekcja filmu o pierwszych chrześcijanach "Nowe imperium” w reżyserii Giulio Base.

Położony w pobliżu Zamościa Szczebrzeszyn do II wojny światowej wchodził w skład wielkiego latyfundium rodziny Zamoyskich. Żydzi osiedlali się tu od XV w., a na początku wieku XX stanowili niemal połowę mieszkańców 8-tysięcznego miasteczka. Kilka procent ludności w miasteczku wyznawało prawosławie, a resztę stanowili katolicy.

Cerkiew zbudowano w Szczebrzeszynie w XVI w., na fundamentach starszej, z XII w. To najstarsza użytkowana świątynia prawosławna w Polsce. A kościół św. Katarzyny w Szczebrzeszynie ufundowali Zamoyscy w pierwszej połowie XVII w., utrzymany jest w stylu renesansu lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!