piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Szczebrzeszyn: Trzy świątynie, dużo kultury

Dodano: 25 lipca 2013, 17:52
Autor: PAP

 (Bogdan Nowak/ Archiwum)
(Bogdan Nowak/ Archiwum)

Dziś zaczął się cykl imprez tworzących Dni Kultur. To już piąta edycja projektu odwołującego się do historii miasteczka.

Dni Kultur odbywają się w zabytkowych świątyniach trzech religii: synagodze, cerkwi i kościele, stojących w miasteczku. Synagoga i cerkiew zostały kilka lat temu gruntownie odremontowane po latach zaniedbań.

– Żyje coraz mniej ludzi, którzy pamiętają Szczebrzeszyn jako miasteczko wielokulturowe. Staramy się o tym przypominać młodzieży, zapraszamy turystów. Dni Kultur i inne tego rodzaju imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem, młodzież się angażuje, nawiązuje kontakty. Gościmy właśnie grupę uczniów z Izraela, która przyjechała w ramach współpracy z naszym liceum – mówi Sławomir Kalita, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Dni rozpoczęły się dziś w synagodze wykładem dr. hab. Andrzeja Trzcińskiego na temat cmentarza żydowskiego w Szczebrzeszynie. Swoje nowe wydawnictwa "Życie modlitewne Żydów”, "Słownik narodów Biblii” i "Słownik Kozaczyzny” zaprezentowała miejscowa regionalistka Regina Smoter-Grzeszkiewicz. Wystąpił też zespół klezmerski Berberys.

W sobotę m.in. koncertować będą zespoły folklorystyczne z Białorusi "Daronosica” z Chmielewa i "Żarauka” ze Sporowa i wyświetlone zostaną filmy dokumentalne poświęcone tradycyjnej kulturze Białorusinów z Podlasia i Polesia.

W niedzielę z koncertem muzyki sakralnej wystąpi zespół "Nie ten dzień” z Zamościa, odbędzie się też projekcja filmu o pierwszych chrześcijanach "Nowe imperium” w reżyserii Giulio Base.

Położony w pobliżu Zamościa Szczebrzeszyn do II wojny światowej wchodził w skład wielkiego latyfundium rodziny Zamoyskich. Żydzi osiedlali się tu od XV w., a na początku wieku XX stanowili niemal połowę mieszkańców 8-tysięcznego miasteczka. Kilka procent ludności w miasteczku wyznawało prawosławie, a resztę stanowili katolicy.

Cerkiew zbudowano w Szczebrzeszynie w XVI w., na fundamentach starszej, z XII w. To najstarsza użytkowana świątynia prawosławna w Polsce. A kościół św. Katarzyny w Szczebrzeszynie ufundowali Zamoyscy w pierwszej połowie XVII w., utrzymany jest w stylu renesansu lubelskiego.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!