środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Dzisiaj przeciętnie co trzeci mężczyzna jest przy narodzinach swojego potomka. A zdarza się, że rodzącej asystuje także teściowa, dodając otuchy i świeżo upieczonemu tatusiowi, i synowej.

- To będzie moje pierwsze dziecko - mówi Monika Patyra, pacjentka szpitala położniczego przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. - Chciałabym, żeby mąż był przy porodzie. On też tego chce. Będzie mnie trzymał za rękę, dodawał mi otuchy.
Doktor Bożena Wawrzycka, ordynator położnictwa w tym szpitalu, żartuje że z mężczyznami przy porodach to tylko kłopot. - Często robi im się słabo. Po prostu padają na ziemię. A wynieść chłopa, który waży sto kilo i mierzy 190 centymetrów nie jest łatwo.

- Mąż tylko przywiózł mnie do szpitala. Na sali porodowej nie był - opowiada Katarzyna Klimek spod Lublina, tuląc w ramionach nowonarodzoną Natalię. - Wiedziałam, że tak będzie. Nawet jak mu krew pobierają to mdleje. Rodziłam klasycznie, na leżąco.
Dr Wawrzycka dorzuca ciekawostkę: - W porodach rodzinnych oprócz męża rodzącej uczestniczy nierzadko jej teściowa. Ale powiem pani, że z teściowymi jeszcze większy problem niż z mężami. Tylko mącą wodę.
Na porody rodzinne częściej decydują się pary, które chodzą do szkół rodzenia znajdujących się przy szpitalach. Janusz Goldiszewicz, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Lubartowie, gdzie rocznie rodzi się 700 dzieci mówi, że mają około 30 proc. porodów rodzinnych. - A w czasie porodu kobieta ma do dyspozycji różnej wielkości piłki, na których może się kłaść, siadać, przykucać.
- Z roku na rok porodów rodzinnych jest więcej - potwierdza dr Mirosław Ścibor, p.o. ordynator oddziału położniczego w Hrubieszowie. - Poza tym odchodzimy od rutyny, od pozycji leżącej, która do rodzenia jest najgorsza. Coraz bardziej popularna staje się kuczna. Rezygnujemy również z golenia i nacinania krocza oraz lewatywy przed porodem. Wszystko ma się toczyć naturalnie.

Doktor Ścibor podkreśla, że wiele zależy od światopoglądu przyszłej mamy. - Jeżeli pierwszy poród przed latami odbywał się na leżąco, trudno ją przekonać do wypróbowania innej pozycji.
Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom 1100 zł do 1800 zł za poród. Lekarze podkreślają, że pacjentki mają wszystko za darmo, a oni nie spełniają za pieniądze żadnych życzeń. Cesarka jest tylko ze wskazań medycznych, a poród odbiera lekarz dyżurny, a nie wybrany przez kobietę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!