poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

W niedzielę wybory prezydenckie. Jak głosować?

Dodano: 8 maja 2015, 10:05

W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania
W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania

Już w najbliższą niedzielę, 10 maja w godzinach 7.00–21.00, odbędą się wybory prezydenckie. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć w nich udział i jak poprawnie zagłosować

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie pod groźbą grzywny nie można prowadzić agitacji i zachęcać do głosowania na któregokolwiek z kandydatów.

Komitety nie mają obowiązku usuwania umieszczonych w miejscach publicznych materiałów wyborczych (te mają zniknąć w ciągu 30 dni od daty wyborów), ale już jeżdżenie w sobotę lub w niedzielę samochodem z wizerunkiem któregoś z kandydatów może być traktowane jako złamanie ciszy. Surowe kary grożą też za publikowanie sondaży – aż od 500 tys. do miliona złotych.

Lokale wyborcze w niedzielę będą otwarte w godzinach od 7 do 21. W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania.

– Będzie to jeden arkusz, na którym znajdą się nazwiska wszystkich 11 kandydatów. Aby oddać głos, należy postawić dwie przecinające się kreski w kratce obok konkretnego nazwiska – mówi Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. Należy pamiętać o tym, aby wybierając się oddać głos, zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Co ciekawe, we wszystkich okręgowych komisjach wyborczych w całym kraju przygotowano 90 proc. kart w porównaniu do liczby osób uprawnionych do głosowania. – 85 proc. trafia do lokali wyborczych, a reszta zostaje w rezerwie – precyzuje dyr. Bichta.

Z kolei osoby, które planują głosować poza domem jeszcze tylko dziś mogą odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Należy się po nie zgłosić do urzędu miasta lub gminy w godzinach jego otwarcia. Każdy wyborca otrzyma dwa takie dokumenty: na pierwszą i drugą turę.

– Jeśli ktoś w najbliższy weekend opuści swoje miejsce zamieszkania, będzie mógł głosować w dowolnym lokalu wyborczym, ale powinien pamiętać, by przypadkowo nie oddać komisji zaświadczenia na drugą turę. Jeśli do niej dojdzie, taka osoba znowu może głosować w wybranym lokalu – kończy Teresa Bichta.

Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja.

Głosuj, bo prezydent...

• kieruje projekty ustaw do Sejmu. Czterej prezydenci RP złożyli do tej pory 144 projekty ustaw

• wetuje ustawy przyjęte przez parlament. Od początku istnienia III RP prezydenci skorzystali z tego prawa 84 razy. Prezydenckie weto może zostać odrzucone przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów

• ma wpływ na tworzenie dobrego i dopracowanego prawa. Jako jedyny może kierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przed ich podpisaniem

•stosuje prawo łaski. Do 2013 roku ułaskawionych zostało ponad 8 tysięcy skazanych

• może, za zgodą Senatu, zarządzić referendum ogólnokrajowe. W ten sposób głosowaliśmy nad Konstytucją w 1997 roku

• wpływa na politykę gospodarczą państwa. Powołuje członków Rady Polityki Pieniężnej i wnioskuje do Sejmu o powołanie prezesa NBP

• reprezentuje Polskę przed innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. Wspólnie z rządem tworzy politykę zagraniczną, podpisuje umowy międzynarodowe, mianuje ambasadorów

• jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, zatwierdza strategię bezpieczeństwa, decyduje o wysłaniu Sił Zbrojnych poza granice kraju.

Źródło: Koalicja Masz Głos, Masz Wybór

Czytaj więcej o: Lublin wybory
Gość
paprykarz z Łodzi
Jadwiga
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 maja 2015 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od powietrza, wody, ognia i PiSu uchowaj nas Panie.
Rozwiń
paprykarz z Łodzi
paprykarz z Łodzi (8 maja 2015 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najwyższy czas na zmiany,bo to co się dzisiaj dzieje to istny armagedon,tylko komuch,żyd,i Qurwa POlityczna,jak żyć w tak dzikim kraju,jak żyć ?

Rozwiń
Jadwiga
Jadwiga (8 maja 2015 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Każdy dobry tylko nie aby POlszewik !!  tyle zła POlszewicy już naszemu narodowi uczynili .

Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weto prezydenckie może być odrzucone przez Sejm większością 3/5, a nie 2/3. Czy tak ciężko sprawdzić to w Konstytucji RP albo w regulaminie Sejmu? Poważna gazeta, a wprowadza ludzi w błąd...
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko nie na sklerotyka kompromitującego Polskę. Bo to będzie BUL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!