niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Więcej wojska na wschodzie Polski. Brygada obrony terytorialnej w woj. lubelskim

Dodano: 29 listopada 2015, 20:49
Autor: Paweł Puzio

Wzmocnienie sił zbrojnych na ścianie wschodniej zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. W przyszłym roku w Lubelskiem pojawi się co najmniej jedna z trzech nowych brygad obrony terytorialnej kraju.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na obecnym etapie analizowana jest możliwość wzmocnienia ściany wschodniej. Jest to priorytetem MON – przyznaje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Poza dowództwem Wielonarodowej Brygady w Lublinie, obecnie w naszym województwie stacjonuje u nas 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej i 1 Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy.

Nieoficjalnie mówi się, że do 2017 roku na ścianie wschodniej pojawi się nawet 7 tysięcy nowych żołnierzy. Pewne jest natomiast to, że już w przyszłym roku w naszym regionie pojawią się wojska obrony terytorialnej kraju.

– W perspektywie roku na granicy wschodniej mają zostać zorganizowane co najmniej trzy brygady obrony terytorialnej – mówi rzecznik MON. – Jednak za wcześnie, by mówić o konkretnych jednostkach i miejscach stacjonowania.

Powstanie takich brygad zapowiedział Antoni Macierewicz, nowy szef MON, podczas spotkania z sejmową Komisją Obrony Narodowej. Jak podkreślił, obrona terytorialna kraju to „immanentna część armii, a nie jakaś alternatywa, wydumana wizja”.

– Koszt organizacji tych trzech brygad nie przekroczy 300-350 mln zł, a jest ono z punktu widzenia obrony RP jednym z istotniejszych zadań – mówi Macierewicz. Przy czym zaznacza, że obrona terytorialna kraju nie zastąpi dozbrojenia i zwiększenia liczebności armii zawodowej.

Modernizację uzbrojenia w jednostkach stacjonujących w naszym województwie zapowiedziało jeszcze poprzednie szefostwo MON. Jednostki z Lubelskiego mają mieć pierwszeństwo w dostawach nowoczesnego sprzętu. Mówi się, że do Chełma mogą trafić wyrzutnie rakietowe Homar lub armato-haubice Krab. Oba typy uzbrojenia są produkowane w Hucie Stalowa Wola. Natomiast do Hrubieszowa w miejsce opancerzonych pojazdów BRDM2 Szakal mają przyjechać Rosmaki w Siemianowic Śląskich. Być może do pułku zwiadowczego trafią także drony.

Zmiany w wojsku

Zwiększenie liczebności armii, zmiany w systemie dowodzenia, zniesienie limitu 12 lat służby dla szeregowych, rozbudowa obrony terytorialnej, dozbrojenie istniejących jednostek i przegląd kontraktów zbrojeniowych – to priorytety nowego szefa MON. Inne zadanie, jakie stawia sobie szef resortu obrony, to „nasycenie uzbrojeniem oddziałów, by były zdolne wypełniać swoją misję”.

Gość
Gość
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2016 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Amerykę, czy w ogóle państwa zachodnie w przypadku konfliktu z Rosją bym nie liczył. Poczytajcie, posłuchajcie doktryn amerykańskich... Jeśli będzie wojna to Ameryka potraktuje Polske jako pole walki z Ruskimi, żeby nie ciągnąc walk do siebie. Przede wszystkim nie dac się wciągnąć do wojny - to jest podstawa.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawsze wśród komentarzy znajdzie się jakiś wielbiciel rusków, kolaborant !
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

USA planują wysłać do Europie Wschodniej i państw bałtyckich w sumie 600 żołnierzy. Do tego cała nasza armia 100 tys. ludzi czyli do działań bojowych 35 tys.. Putin pewnie drży przed taką potęgą. Jak myślicie, 2 czy 3 dni zajęłoby ruskim zdobycie naszej stolicy? 

Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurwa wojna idzie. Tylko czym mamy się bronić? Tymi kapiszonami co to mamy w armii? Macierewicz ponoć ochłodził stosunki z Ameryką więc kurwa nie czaję na co on liczy? Na polski przemysł obronny? Weźcie nie rozwalajcie mnie... ja mam dosyć armii ułanów z szabelkami idących na tanki... kiedyś już to przerabialiśmy i wiadomo jak się skończyła taka polityka.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 01:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdy Macierewicz został szefem MON byłem sceptyczny ale teraz go popieram bo ma na prawdę dobre pomysły nech jeszcze przywróci zasadniczą. "Zlikwidować Zamość. Wzmocnić Hrubieszów i Chełm. " Rafał czy ty przypadkiem na głowę nie upadłeś? Zamość w obecnej sytuacji jest jednostką strategiczną i dlatego mówi się o jej rozbudowie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!