Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 listopada 2015 r.
20:49

Więcej wojska na wschodzie Polski. Brygada obrony terytorialnej w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 25 A A

Wzmocnienie sił zbrojnych na ścianie wschodniej zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. W przyszłym roku w Lubelskiem pojawi się co najmniej jedna z trzech nowych brygad obrony terytorialnej kraju.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na obecnym etapie analizowana jest możliwość wzmocnienia ściany wschodniej. Jest to priorytetem MON – przyznaje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Poza dowództwem Wielonarodowej Brygady w Lublinie, obecnie w naszym województwie stacjonuje u nas 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej i 1 Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy.

Nieoficjalnie mówi się, że do 2017 roku na ścianie wschodniej pojawi się nawet 7 tysięcy nowych żołnierzy. Pewne jest natomiast to, że już w przyszłym roku w naszym regionie pojawią się wojska obrony terytorialnej kraju.

– W perspektywie roku na granicy wschodniej mają zostać zorganizowane co najmniej trzy brygady obrony terytorialnej – mówi rzecznik MON. – Jednak za wcześnie, by mówić o konkretnych jednostkach i miejscach stacjonowania.

Powstanie takich brygad zapowiedział Antoni Macierewicz, nowy szef MON, podczas spotkania z sejmową Komisją Obrony Narodowej. Jak podkreślił, obrona terytorialna kraju to „immanentna część armii, a nie jakaś alternatywa, wydumana wizja”.

– Koszt organizacji tych trzech brygad nie przekroczy 300-350 mln zł, a jest ono z punktu widzenia obrony RP jednym z istotniejszych zadań – mówi Macierewicz. Przy czym zaznacza, że obrona terytorialna kraju nie zastąpi dozbrojenia i zwiększenia liczebności armii zawodowej.

Modernizację uzbrojenia w jednostkach stacjonujących w naszym województwie zapowiedziało jeszcze poprzednie szefostwo MON. Jednostki z Lubelskiego mają mieć pierwszeństwo w dostawach nowoczesnego sprzętu. Mówi się, że do Chełma mogą trafić wyrzutnie rakietowe Homar lub armato-haubice Krab. Oba typy uzbrojenia są produkowane w Hucie Stalowa Wola. Natomiast do Hrubieszowa w miejsce opancerzonych pojazdów BRDM2 Szakal mają przyjechać Rosmaki w Siemianowic Śląskich. Być może do pułku zwiadowczego trafią także drony.

Zmiany w wojsku

Zwiększenie liczebności armii, zmiany w systemie dowodzenia, zniesienie limitu 12 lat służby dla szeregowych, rozbudowa obrony terytorialnej, dozbrojenie istniejących jednostek i przegląd kontraktów zbrojeniowych – to priorytety nowego szefa MON. Inne zadanie, jakie stawia sobie szef resortu obrony, to „nasycenie uzbrojeniem oddziałów, by były zdolne wypełniać swoją misję”.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 12:27
Na Amerykę, czy w ogóle państwa zachodnie w przypadku konfliktu z Rosją bym nie liczył. Poczytajcie, posłuchajcie doktryn amerykańskich... Jeśli będzie wojna to Ameryka potraktuje Polske jako pole walki z Ruskimi, żeby nie ciągnąc walk do siebie. Przede wszystkim nie dac się wciągnąć do wojny - to jest podstawa.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 10:34
Zawsze wśród komentarzy znajdzie się jakiś wielbiciel rusków, kolaborant !
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 07:31

USA planują wysłać do Europie Wschodniej i państw bałtyckich w sumie 600 żołnierzy. Do tego cała nasza armia 100 tys. ludzi czyli do działań bojowych 35 tys.. Putin pewnie drży przed taką potęgą. Jak myślicie, 2 czy 3 dni zajęłoby ruskim zdobycie naszej stolicy? 

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 06:47
Kurwa wojna idzie. Tylko czym mamy się bronić? Tymi kapiszonami co to mamy w armii? Macierewicz ponoć ochłodził stosunki z Ameryką więc kurwa nie czaję na co on liczy? Na polski przemysł obronny? Weźcie nie rozwalajcie mnie... ja mam dosyć armii ułanów z szabelkami idących na tanki... kiedyś już to przerabialiśmy i wiadomo jak się skończyła taka polityka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 01:20
Gdy Macierewicz został szefem MON byłem sceptyczny ale teraz go popieram bo ma na prawdę dobre pomysły nech jeszcze przywróci zasadniczą. "Zlikwidować Zamość. Wzmocnić Hrubieszów i Chełm. " Rafał czy ty przypadkiem na głowę nie upadłeś? Zamość w obecnej sytuacji jest jednostką strategiczną i dlatego mówi się o jej rozbudowie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 01:19

Wy się nie śmiejcie. Lech Kaczyński sam jeden powstrzymał armię rosyjska w Gruzji. Teraz jego brat przegoni w cholerę ruskich z Krymu i Donbasu. Mi się ten pomysł podoba. Szef MON z kwaterą główną w kocim szańcu pod  Zamościem (Hitler miał Wilczy Szaniec, przez analogię Kaczyński koci). Drżyjcie narody!!!!!!!

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 00:28
Dobra fota z komando-grubaskiem :) Świeżo go chyba od Playstation oderwali granatem ...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 20:30

jak znam pana antka M. to powinien nizadługo złapać za jaja tych wsiowych chu.. z sld co całkowicie rozbroili Polske na wschodzie i tym razem mu przyklasnę z uciechy wielkiej

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 18:43
Czy KUL odda teren z budynkami na Majdanku dla wojska?
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 13:43
Zlikwidować Zamość. Wzmocnić Hrubieszów i Chełm. Rafał.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 12:27
Na Amerykę, czy w ogóle państwa zachodnie w przypadku konfliktu z Rosją bym nie liczył. Poczytajcie, posłuchajcie doktryn amerykańskich... Jeśli będzie wojna to Ameryka potraktuje Polske jako pole walki z Ruskimi, żeby nie ciągnąc walk do siebie. Przede wszystkim nie dac się wciągnąć do wojny - to jest podstawa.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 10:34
Zawsze wśród komentarzy znajdzie się jakiś wielbiciel rusków, kolaborant !
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 07:31

USA planują wysłać do Europie Wschodniej i państw bałtyckich w sumie 600 żołnierzy. Do tego cała nasza armia 100 tys. ludzi czyli do działań bojowych 35 tys.. Putin pewnie drży przed taką potęgą. Jak myślicie, 2 czy 3 dni zajęłoby ruskim zdobycie naszej stolicy? 

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 06:47
Kurwa wojna idzie. Tylko czym mamy się bronić? Tymi kapiszonami co to mamy w armii? Macierewicz ponoć ochłodził stosunki z Ameryką więc kurwa nie czaję na co on liczy? Na polski przemysł obronny? Weźcie nie rozwalajcie mnie... ja mam dosyć armii ułanów z szabelkami idących na tanki... kiedyś już to przerabialiśmy i wiadomo jak się skończyła taka polityka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 01:20
Gdy Macierewicz został szefem MON byłem sceptyczny ale teraz go popieram bo ma na prawdę dobre pomysły nech jeszcze przywróci zasadniczą. "Zlikwidować Zamość. Wzmocnić Hrubieszów i Chełm. " Rafał czy ty przypadkiem na głowę nie upadłeś? Zamość w obecnej sytuacji jest jednostką strategiczną i dlatego mówi się o jej rozbudowie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 01:19

Wy się nie śmiejcie. Lech Kaczyński sam jeden powstrzymał armię rosyjska w Gruzji. Teraz jego brat przegoni w cholerę ruskich z Krymu i Donbasu. Mi się ten pomysł podoba. Szef MON z kwaterą główną w kocim szańcu pod  Zamościem (Hitler miał Wilczy Szaniec, przez analogię Kaczyński koci). Drżyjcie narody!!!!!!!

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 00:28
Dobra fota z komando-grubaskiem :) Świeżo go chyba od Playstation oderwali granatem ...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 20:30

jak znam pana antka M. to powinien nizadługo złapać za jaja tych wsiowych chu.. z sld co całkowicie rozbroili Polske na wschodzie i tym razem mu przyklasnę z uciechy wielkiej

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 18:43
Czy KUL odda teren z budynkami na Majdanku dla wojska?
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 13:43
Zlikwidować Zamość. Wzmocnić Hrubieszów i Chełm. Rafał.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów
film

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów 0 0

Truskawki dojrzewają błyskawicznie, a producenci nie nadążają ze zbiorem. Dlatego jeden z nich wpadł na oryginalny pomysł. Klienci, którzy chcą tańszych owoców mogą zerwać je sobie sami.

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”?

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”? 0 0

"100 lat temu w Białej” - pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna zachęca młodzież do udziału w konkursie na komiks. Ma to związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program
24 czerwca 2018, 8:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program 0 0

Kochasz jazdę na rowerze? Zarejestruj się na stronie internetowej 25. Święta Roweru. Start 24 czerwca w Lubartowie.

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce 1 0

Do dwóch potrąceń przez kierujących samochodami doszło w poniedziałek rano w Lublinie. W jednym przypadku poszkodowany jest rowerzysta, w drugim piesza dziewczynka.

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem 3 0

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, które pojawić mają się po południu w części woj. lubelskiego

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem 0 0

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał motorowerzysta, który w miejscowości Przytoczno (pow. lubartowski) zderzył się z Oplem.

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie
20 czerwca 2018, 18:00

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Najstarszy festiwal filmowy w Polsce Etiuda&Anima po raz kolejny zawita do Lublina w formie repliki. Już 20 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zobaczymy najciekawsze festiwalowe produkcje.

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych 5 2

Znaleziony martwy, chory dzik w miejscowości Wygnańce (pow. chełmski) był zawieszony wysoko na drzewie – taką plotkę podają miejscowi rolnicy i myśliwi. Kłopot w tym, że stanowczo zaprzeczają temu służby weterynaryjne.

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu 1 0

ROZMOWA Z Jackiem Sarną, organizatorem gali Thunderstrike Fight League 14 „Akpol Night” w Kraśniku

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć]
galeria

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć] 0

Islandia jest jak z innej planety. Wulkaniczne plaże, gejzery, pola lawy i niezwykłe wodospady. Kto był tu raz, z pewnością będzie chciał wrócić.

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia]
galeria

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia] 7 2

Do wypadku doszło rano w Żyrzynie na drodze krajowej nr 17. Dachował samochód marki KIA.

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej 0 0

Trolejbusy, które dzisiaj kończą trasę na pętli Mełgiewska WSEI będą mogły pojechać o wiele dalej, aż do zajezdni MPK.

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup 2 0

Duża dawka sportowych atrakcji czeka w tym tygodniu kibiców koło stadionu Arena Lublin. I nie chodzi tylko o wielki ekran z meczami mundialu. Na stadionie zagrają młodzieżowe drużyny z najlepszych akademii piłkarskich, a tuż obok popatrzymy na eliminacje do Mistrzostw Polski w ulicznej koszykówce.

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin
18 czerwca 2018, 19:00

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 18 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się pokaz spektaklu Krzesiwo w wykonaniu Grupy Teatralnej DYNKS.

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 2 7

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!