niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

"Wielka rura” bliżej Hrubieszowa

  Edytuj ten wpis

Przeciągają się nieco w czasie prace przygotowawcze związane
z budową gazociągu, który połączy Ukrainę z Hrubieszowem
i Werbkowicami, a w dalszym etapie - z Zamościem. Mimo to wszystko wskazuje, że właściwe roboty ruszą zimą.

Chodzi o inwestycję, której podjęło się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Magistrala gazownicza ma połączyć Uściług na Ukrainie z Hrubieszowem i Werbkowicami, a w dalszej kolejności z Zamościem. W ten sposób ostatni niezgazyfikowany powiat naszego regionu uzyska dostęp do gazu ziemnego.
Strona ukraińska ma wybudować 24 km rurociągu wysokiego ciśnienia, zaś PGNiG 34 km, w tym 2 km na terytorium Ukrainy. Stacje redukcyjne mają stanąć w Strzyżowie, Moroczynie i Werbkowicach. W następnym etapie tej inwestycji magistrala włączona zostanie w ogólnopolską sieć gazowniczą w okolicach Zamościa.
Najbardziej zainteresowana sprawą jest powstała z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, a będąca jeszcze w stadium organizacji, spółka Kres-Gaz, której głównymi udziałowcami są Zamojska Korporacja Energetyczna, PGNiG oraz samorząd powiatowy i kilka samorządów gminnych powiatu hrubieszowskiego. Spółka ma zadbać o budowę sieci rozprowadzającej w terenie i zająć się m.in. dystrybucją gazu.
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji toczą się pełną parą. W gminach, przez które pobiegnie gazociąg, poczyniono stosowne zmiany w planach przestrzennego zagospodarowania. Prace te opóźniają się nieco w gm. Horodło, a to ze względu na protesty kilku właścicieli działek, w wyniku czego trzeba było zmienić na odcinku 3,5 km projektowany przebieg gazociągu. Następnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Najlepszym okresem na roboty ziemne jest zima - twierdzą zgodnym chórem zarówno rolnicy, przez pola których pobiegnie rurociąg, jak też sami gazownicy. Jest szansa, że w tym właśnie czasie wykonawcy poczynią w uprawach rolnych najmniej strat. Na zamarzniętym gruncie łatwiej poruszać się też mechanicznym sprzętem. Jak się dowiedzieliśmy, PGNiG planuje skoncentrować roboty właśnie zimą.(s-ów)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!