piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Wojciechów: Dachy zostaną policzone. Żegnaj azbeście

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2014, 14:00
Autor: Kmo.

W gm. Wojciechów rozpoczęła się inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Po raz pierwszy zostanie określona jego ilość, jaka nadal znajduje się w gospodarstwach.

- Dopiero po wakacjach będzie wiadomo, jaki jest stan rzeczywisty, jakie są potrzeby, ile środków trzeba zabezpieczyć - mówi Jan Czyżewski, wójt gminy Wojciechów. - Do tej pory były to dane szacunkowe, ale ponieważ zdjęcie i utylizacja azbestu są za darmo, taka analiza jest ważna.

Akcja usuwania azbestu trwa już kilka lat, a mieszkańcy pozbywają się go korzystając z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z Urzędu Marszałkowskiego. Jednak nie tylko w gminie Wojciechów lecz także w całym województwie jest to nadal problem. Nawet jeśli za zdjęcie azbestu i utylizację gospodarz nie zapłaci, to musi ponieść koszt zakupu i położenia nowego pokrycia. Często związane jest to z naprawą starej i położeniem nowej więźby. Nadal w bardzo wielu gospodarstwach jest azbest, szczególnie dotyczy to budynków gospodarskich. Do tej pory opierano się na szacunkowych danych podanych kilka lat temu m.in. przez sołtysów, ale nie zawsze były one dokładne.

Jak podkreśla wójt gminy, w nowo powstających gospodarstwach lub takich, które prowadzą młodzi ludzie problem azbestu praktycznie nie istnieje. Młodzi rozumieją, że pozbycie się go jest konieczne i robią to dość szybko, choć Unia Europejska dała nam czas do 2030 roku. Starsi, być może mają mniej pieniędzy na taką inwestycję lub też uważają, że skoro przez tyle lat się nic nie stało, nie ma potrzeby się spieszyć.

- Usunięcie azbestu dotyczy nie tylko zdrowia mieszkańców lecz także ochrony środowiska - dodaje Jan Czyżewski. - Być może ktoś, kiedyś zdjął płyty i leżą u niego na podwórku. Wtedy jest to do zabrania i utylizacji, ale gorzej, jeśli wywiózł je do lasu i to jest problem. Inwentaryzacja jest potrzebna. Musimy mieć wiedzę na ten temat. Po wakacjach dane zostaną już zgromadzone i poddane analizie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wojciechów Jan Czyżewski
moleszczak
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

moleszczak
moleszczak (15 lipca 2014 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do roku 2030 UE będzie już historią... Poza tym zbudowałem dach zgodnie z obowiązującym prawem, więc mogą mnie cmoknąć w d...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!