niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wydarzenia 2009. KIT: Fotoradar w śmietniku, HIT: Walka z korupcją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2010, 19:31

Kodeks antykorupcyjnych przykazań w lubelskim sanepidzie to HIT 2009 w naszym regionie. KITEM nasi Czytelnicy wybrali fotoradar, który pstrykał kierowcom zdjęcia z… pojemnika na śmieci.

– Cieszę się, że to co robimy, budzi uznanie wśród ludzi – komentował wczoraj Paweł Policzkiewicz, dyrektor lubelskiego sanepidu.

– Można by mówić o kicie, gdybyśmy upierali się przy karaniu kierowców, a potem przegrali z nimi sprawy w sądzie. Przyznaliśmy się do błędu i nikt mandatu nie dostał – mówił z kolei Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji.

Wytypowaliśmy kilkadziesiąt wydarzeń, którymi żyła Lubelszczyzna w 2009 roku. Redakcyjne jury wybrało finalistów – po dziesięciu w kategorii HITY i KITY. Nasi Czytelnicy głosowali przez dwa tygodnie za pomocą SMS-ów, kuponów drukowanych w gazecie i na naszej stronie internetowej. Termin głosowania minął wczoraj w południe.

W plebiscycie na HIT roku od razu na prowadzenie wysunęły się dwa wydarzenia: pomysł lubelskich naukowców na benzynę z dwutlenku węgla i walka z korupcją w lubelskim sanepidzie. Ostatecznie wygrało to drugie.

– Mimo wszystko, trochę się dziwię, że walka z korupcją jest traktowana jako… hit – mówi Policzkiewicz. – Dla mnie sprawa uczciwości w pracy powinna być czymś absolutnie normalnym. A prawdziwy hit byłby np. wtedy, gdyby w Lublinie powstało metro.

Policzkiewicz wprowadził kodeks antykorupcyjnych przykazań dla swoich pracowników. M.in. nie mogą sami chodzić na kontrole, idą tam tylko na polecenie szefa, nie mogą kontrolować znajomych, a ich rozmowy z interesantami muszą być nagrywane.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła metoda produkcji paliwa z dwutlenku węgla, opracowana przez lubelskich naukowców pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka z UMCS.

– Mogę się tylko cieszyć, że jest tak dobry odzew – podkreśla prof. Nazimek. – I to nie tylko w Polsce, bo sztuczna fotosynteza została nominowana w konkursie na światowe wydarzenie roku według "National Geographic”.

Pierwsza instalacja do produkcji paliwa z CO2 ma powstać w Elektrociepłowni Wrotków. – Najważniejsze, że projekt wreszcie rusza – tłumaczy prof. Nazimek. – Z początkiem roku rozpoczną się przetargi na poszczególne części budowy instalacji.

W plebiscycie na KIT roku nasi Czytelnicy nie mieli wątpliwości. Bezapelacyjnie wygrał fotoradar, który lubelscy policjanci ukryli w pojemniku na śmieci. Przez dwa dni sprzęt ustrzelił 1,3 tys. piratów. Prawnicy stwierdzili jednak, że urządzenie było "użytkowane nieprawidłowo”. Kierowcy mandatów nie dostali.

– Nominowanie fotoradaru w kategorii kitów jest całkowicie niesłusznie, bo intencje policjantów były jak najbardziej dobre – mówi podinspektor Wójtowicz.

Tak głosowali Czytelnicy

Hity 2009

1. Lubelski sanepid walczy z korupcją – 190 głosów
2. Benzyna z CO2 – 158
3. Obwodnica Lublina – 89
4. Więzienie XXI-ego wieku w Opolu Lubelskim – 43
5. Zwycięstwo Doroty Gardias w "Tańcu z Gwiazdami” – 36
6. Lubelski Węgiel Bogdanka udanie debiutuje na giełdzie – 36
7. Otwarcie Olimpu IV w Lublinie – 27
8. Miód pitny z europejskim certyfikatem – 20
9. Przebudowa Centrum Kultury w Lublinie – 16
10. Projekt Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – 14

Kity 2009

1. Fotoradar w śmietniku – 225 głosów
2. Palikot i "małpki” – 172
3. Kradzież czołgów z poligonu – 144
4. Korupcja w Motorze Lublin – 88
5. Toalety za 200 tys. zł w Kraśniku – 84
6. Kolej nie dla Zamościa – 43
7. Pijany nauczyciel złapany przez drogówkę przy uczniach – 24
8. Kierowca z Łęcznej przyjechał pijany do komendy – 22
9. Pat z przebudową placu Litewskiego w Lublinie – 20
10. Piłkarki SPR Lublin muszą uzgadniać z kierownictwem klubu, kiedy mogą zajść w ciążę – 13

HITY i KITY 2009 – nagrody

Rozlosowaliśmy nagrody wśród osób głosujących w plebiscycie na HIT i KIT 2009 roku w naszym regionie. Gadżety Dziennika Wschodniego otrzymają:

* Maria Baranowska z Lublina
* Tomasz Czuryszkiewicz z Chełma
* Józefa Wesołowska z Lublina

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
paź
gienek
B77554
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

paź
paź (4 stycznia 2010 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
też mi hit......... szkoda gadać. to w końcu kto walczy z tą korupcją? lubelski sanepid czy jego dyrektor? noe chyba, że to jest jedność?
Rozwiń
gienek
gienek (4 stycznia 2010 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W każdym cywilizowanym kraju osoby po zwycięstwie w kategorii KIT pożegnałyby się z miejscem pracy. Zrobiłyby to albo zdymisjonowane przez swoich przełożonych albo z tzw. poczucia honoru. Ale to niestety nie u nas!!
Rozwiń
B77554
B77554 (4 stycznia 2010 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy przestrzegać prawa a fotoradary przestaną przeszkadzać . To media powinny wspierać działania policji,dla bezpieczeństwa innych obywateli,tak niestety nie jest. Czy ktoś zastanowił się,dlaczego na Lubelszczyźnie są najniebezpieczniejsze drogi w kraju? Kiepskie drogi nie usprawiedliwiają zbyt szybkiej jazdy .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!