sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Zabija nas dym z kominów. Lubelskie kilkakrotnie przekracza normy

Dodano: 9 grudnia 2016, 17:41

Benzo(a)piren jest związkiem chemicznym o właściwościach rakotwórczych. Występuje w m.in. w smole węglowej i dymie papierosowym
Benzo(a)piren jest związkiem chemicznym o właściwościach rakotwórczych. Występuje w m.in. w smole węglowej i dymie papierosowym

Lubelskie kilka razy przekracza dopuszczane normy dotyczące zawartości rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Największe, ponad pięciokrotne przekroczenie zanotowano w Białej Podlaskiej. Norma wynosi 1.

W porównaniu do innych regionów Polski województwo lubelskie nie wypadło jednak najgorzej. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska rekordzistą w naszym kraju jest Sucha Beskidzka, gdzie w ubiegłym roku średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu wynosiło aż 22,85 nanogramów na metr sześcienny. Wysokie było także w Nowej Rudzie – 15,27 i Strefie Łódzkiej – 15,63. Najniższe zanotowano m.in. w Koszalinie – 0,94 i Słupsku – 1,23.

– W województwie lubelskim stężenie benzo(a)pirenu może nie jest tak duże, jak w przypadku Śląska i kotlin podgórskich, ale też przekraczamy dopuszczalne normy w tym zakresie – mówi Arkadiusz Iwaniuk, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – W ubiegłym roku najniższe średnie roczne stężenie zanotowaliśmy w Lublinie – 2,78, a najwyższe w Białej Podlaskiej – 5,36. W porównaniu do 2014 roku obserwujemy jego wzrost w całym województwie.

Największy, dwukrotny wzrost zanotowano w Chełmie – z 2,22 na 4,24. W Białej Podlaskiej stężenie wzrosło z 3,19 do 5,36.

– Wysokie stężenie benzo(a)pirenu w powietrzu wynika przede wszystkim z używania pieców węglowych kiepskiej jakości, z kiepskimi kominami. Już samo ich rozpalanie i zagaszanie powoduje zanieczyszczenie powietrza – tłumaczy Iwaniuk. – Z kolei wzrost stężenia, który obserwujemy w całej Polsce wynika przede wszystkim z układu pogodowego w danym roku. Nie możemy tu natomiast mówić o zmniejszeniu liczby pieców gorszej jakości, bo takie zmiany na pewno nie zachodzą w ciągu kilku lat. 

Benzo(a)piren jest związkiem chemicznym o właściwościach rakotwórczych. Występuje w smole węglowej, dymie papierosowym, spalinach samochodowych oraz w atmosferze jako produkt niecałkowitego spalania.

Czytaj więcej o: lubelskie ekologia
wozak  węgla
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(56) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wozak  węgla
wozak węgla (23 stycznia 2017 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ten cały " SMOG" to nie wymysł  naszej UNII. Tyle lat w Polsce paliło się węglem( było go dużo), I nie tylko, bo i był śmirdzący brykiet, który zalepiał dziury w kominach i inne badziewia w porównaniu z węglem.
Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całą ulicę Żywiecką na Choinach truje facet spod nr 11. Śmieszne - obok mieszka elyta - Romuald Lipko, były wiceprezydent od Żuka - Kalinowski i nikt mu uwagi nie zwróci.
Rozwiń
gość
gość (18 grudnia 2016 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nieładnie kapować na sąsiada", ale ładnie oszukiwać i truć sąsiadów. Kilka komentarzy powyżej ktoś napisał, że sąsiad pali śmieciami i kradnie wodę z hydrantu miejskiego (za to są wysokie kary pieniężne). Odpowiedź, że sąsiad jest zaradny i przedsiębiorczy... Ręce opadają. Ludzie, co wy sobą prezentujecie? Popieracie oszustwo, złodziejstwo, zdziczenie obyczajów. Ot wschodnia mentalność (:
Rozwiń
ABC
ABC (16 grudnia 2016 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zorro napisał:
i tak nieroby ze straży miejskiej stwierdzą,że sąsiad na którego doniosłem,ze pali przepracowanym olejem , pali brykietami z Obi na co okazuje paragon. dowcip w tymze sasiadka tam pracuje. Brawo dzielna gwardia niedojdy zuka,który woli elektrownię na śmieci niż na słomę
Oj nieładnie, kapować sąsiada .
Rozwiń
ABC
ABC (16 grudnia 2016 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Należy zaostrzyc prawo budowlane i drastycznie podwyższyć podatki od domków jednorodzinnych, zeby zmusić wieśniaków do przeprowadzenia się do mieszkań w blokach.
I powiedział - co wiedział. Hrabia rodu Von Duperlitz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (56)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!