czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Ścieki z krwią z ubojni popłynęły do Wisły. "Mamy już tego dość"

Dodano: 11 listopada 2016, 17:42

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2016, 10:32

Tysiące litrów ścieków wymieszanych z krwią do rowu melioracyjnego wypuściły dzisiaj zakłady mięsne firmy Pini Beef w Końskowoli. Rów jest dopływem Kurówki, która wpada do Wisły. Zaniepokojeni mieszkańcy wezwali policję, straż i poinformowali służby sanitarne.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Proceder bardzo szybko zauważyli mieszkańcy, którzy poinformowali gminnego radnego Janusza Próchniaka. Gdy doniesienie potwierdziło się, zawiadomił policję, wojewódzki sanepid i straż pożarną. Służby, które przyjechały obejrzeć wskazany rów, mogły jedynie rozłożyć ręce. Ciepła, czerwona substancja o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu mieszała się z wodą wypływając z rur kanalizacyjnych pobliskiej ubojni. Z instalacji służącej do odprowadzania deszczówki.

 Ta krew płynie do rzeki Kurówki, a następnie do Wisły. Taki wyciek oznacza w moim przekonaniu ryzyko skażenia wód gruntowych. Niestety to już kolejne takie zdarzenie w naszej gminie, za które odpowiada Pini Beef i dzieje się to akurat wtedy, kiedy nie pracują urzędy. To, co się dzisiaj stało uważam za skandal, a inwestor, który nie przestrzega prawa, w tej sytuacji nie powinien prowadzić tutaj żadnej działalności. My, jako mieszkańcy, mamy już tego dość  mówi Janusz Próchniak, radny gminy Końskowola.

Radosław Barzenc, prezes stowarzyszenia "Zielone Powiśle" osobiście tworzył dokumentację zdjęciową i pobierał próbki czerwonej wody.

 To przedsiębiorstwo do rowu może wylewać jedynie wodę z placu parkingowego i deszczówkę, tymczasem na zewnątrz zakładu odprowadza tą drogą ścieki przemysłowe. Nie ma prawa, które by na to pozwalało. Jeśli zakład nie ma odpowiedniej infrastruktury to powinien zostać zamknięty do czasu doprowadzenia do porządku. My oczekujemy, że ten proceder się skończy, ale przy śmiesznych karach, jakie nakłada w takich sytuacjach Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podejrzewam, że walczymy "z wiatrakami"  mówi Radosław Barzenc, który krwią z rowu wypełnił kilka butelek.

Od pracowników zakladu dowiedzieliśmy się, że ubój został już zakończony. Więcej informacji w piątek wieczorem udzielił nam dyrektor firmy, Artur Osiak.

 Przez kilka godzin szukaliśmy przyczyny tego zjawiska. Okazało się, że nieprawidłowo zbudowany został fragment kanalizacji naszego zakładu, o czym do dzisiaj nie wiedzieliśmy, bo nie było go na planach. Przez ten błąd w sztuce budowlanej, za który odpowiada poprzedni właściciel nieruchomości, dochodziło do krzyżowania się ścieków przemysłowych z "czystymi"  tłumaczy.  Zapewniam, że sytuacja jest już opanowana. Chcę podkreślić, że jesteśmy poważną firmą i nie zależy nam na tym, żeby oszczędzać kosztem jakości środowiska  dodaje dyrektor Osiak.

Warto wspomnieć, że równo rok temu, w połowie października, czerwoną cieczą zalana została działka w pobliskiej miejscowości Rudy. Doszło wtedy do awarii przepompowni, która nie poradziła sobie z ilością ścieków.

Latem tego roku wykryto natomiast znaczne zanieczyszczenie wody w rowie. Analiza laboratoryjna pobranych wtedy próbek wskazała, że normy przekroczone zostały kilkaset razy. W odpowiedzi lubelski WIOŚ na dyrektora zakładu nałożył mandat w wysokości 300 złotych.

ecola
Użytkownik niezarejestrowany
wodz
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ecola
ecola (8 grudnia 2016 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jestem za
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A najprawdopodobniej ci wszyscy którym nie podoba się taki stan rzeczy zapewne finansują zasyfiałe rzeźnie, tak więc może zmienić taki stan rzeczy i nie być hipokrytą ?!? YOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSO YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM YOUTUBE.COM - HUNTER - IMPERIUM UBOJU WEGETARIANIE.PL * VIVA.ORG.PL * PUSZKA.PL * WEGETRIANIE POLSKA - FACEBOOK.COM
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2016 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szczupak tam chodzi ?
Rozwiń
wodz
wodz (14 listopada 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracować to wszyscy by chcieli tylko zakładu nie . Obłuda ludzka nie zna granic . A ten radny z sieci to niech się jedynie w łeb
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2016 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
300 zł ! to są *** jakieś kpiny !!
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2016 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
30 zł ! To są kyrwa jakieś kpiny !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!