wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Zbudują kopalnię pod Rejowcem. Węgla szukają też Australijczycy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2013, 18:47

Rozpoczął się wyścig po lubelski węgiel  (Archiwum)
Rozpoczął się wyścig po lubelski węgiel (Archiwum)

To już pewne. Kompania Węglowa ze Śląska za 3,7 miliarda złotych wybuduje kopalnię pod Rejowcem. Ale to nie wszystko – na nasz węgiel mają także ochotę dwie firmy z... Australii.

Rozpoczął się wyścig po węgiel. W czwartek na sympozjum górniczym w Krakowie Marek Uszko, wiceprezes Kompani Węglowej, oficjalnie zapowiedział budowę kopalni w Pawłowie pod Rejowcem.
Plany kompanii są ambitne.

– Powstaną trzy szyby, dwa wydobywcze plus jeden rezerwowy. Zakład ma zatrudniać docelowo ok. 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

– Z ekonomicznego punktu widzenia tylko duże przedsiębiorstwa górnicze mają szansę na sukces. Pokazuje to przykład Bogdanki, która stała się graczem formatu europejskiego. Dlatego uważam, że Pawłów ma szansę na sukces – mówi lubelski geolog, prof. Marian Harasimiuk.

– Kompania Węglowa nie rozpoczęła jeszcze formalnych starań o zgodę na wiercenia – mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. – Firma musi przedstawić tzw. plan ruchu. Później, w ciągu miesiąca, jesteśmy w stanie wydać niezbędną decyzję.

Tymczasem firma Dalbis na zlecenie kompanii planuje rozpoczęcie prac w kwietniu przy 8 odwiertach. Ich głębokość wyniesie od 820 do 965 metrów, a łączna długość – ponad 7 kilometrów.

– Spółka ma dwa lata na badanie złóż – wyjaśnia Kurek. – Biorąc pod uwagę formalności, to za trzy lata mogliby rozpocząć budowę kopalni. Wykonanie szybu trwa ok. 4–5 lat.

Według wstępnych szacunków, do zagospodarowania w okolicach Rejowca i Pawłowa jest ok. 185 mln ton węgla. – Pierwszy węgiel zaczniemy wydobywać najpóźniej za 11 lat – dodaje Madej. Koncesja wydana dla KW obejmuje złoże położone w gminach Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze.

Ogromne znaczenie inwestycji podkreśla Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny, który widzi w górnictwie szansę na przełamanie marazmu ekonomicznego.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to działalność inwazyjna, ale w przyszłości może być kołem zamachowym dla rozwoju nie tylko naszej gminy. Trzymamy kciuki, żeby to wszystko wyszło – mówi wójt.

Górnicy z krainy kangurów

Śląska spółka to nie jedyny chętny do wydobywania węgla w naszym regionie. Za badanie złóż zabiera się również australijska firma PDCO. Ma już dwie koncesje poszukiwawcze. W każdej wykona pod dwa wiercenia.

– Firma złożyła tzw. plany ruchu dla dwóch odwiertów: Borowo i Kopina w rejonie Cycowa – dodaje Kurek. – Myślę, że prace zaczną się lada miesiąc.

W grze jest jeszcze jedna australijska firma. Należy do niej koncesja w okolicach Ostrowa Lubelskiego. Na razie jednak, spółka nie przedstawiła konkretnych planów wierceń.

PYTANIE DO...

...Zbigniewa Madeja, rzecznika Kompanii Węglowej

• Czy przy kopalni wybudujecie elektrownię?

– Wszystko po kolei. Najpierw kopalnia. Nie wykluczamy jednak takiej inwestycji także na Lubelszczyźnie, bo na wschodzie nie ma siłowni, jest za to "energetyczna dziura”. Na razie przymierzamy się
do budowy elektrowni, ale na Śląsku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Marian
Marian
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 maja 2014 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

LW Bogdanka

Rozwiń
Marian
Marian (9 maja 2014 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Potrzebuję jakikolwiek kontakt do Lubelsko-chełmskiego gwarectwa węglowego. Chodzi o archwiwum, poniewaz potrzeba mi umowa o naukę w zasadniczej szkole górniczej w latach 1977-80. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc.

Rozwiń
Marian
Marian (9 maja 2014 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Potrzebuję jakikolwiek kontakt do Lubelsko-chełmskiego gwarectwa węglowego. Chodzi o archwiwum, poniewaz potrzeba mi umowa o naukę w zasadniczej szkole górniczej w latach 1977-80. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc.

Rozwiń
ryl
ryl (25 lutego 2013 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już było Lubelsko Chełmskie Gwarectwo Węglowe=upadło w 1988r. za Messnera.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2013 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ryl' timestamp='1361709279' post='737999']
Komuniści spowodowali,że zmasy organicznej szybciej zrobił się węgiel,dlatego ich zapromowano.?No i dzięki temu w Pawłowie będzie kopalnia.
[/quote]
Będzie i napewno będzie Chemskie Zagłębie Węglowe Panie ryl będzie,zaś pijar lubelski myśli ,że to lubelski będzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!