niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zmiany w programie 500 plus. Na czym będą polegać?

Dodano: 5 kwietnia 2017, 09:10
Autor: TOMA

Przez pierwszy rok funkcjonowania programu Rodzina 500+ do rodzin z województwa lubelskiego trafiło w sumie prawie 1,3 mld zł
Przez pierwszy rok funkcjonowania programu Rodzina 500+ do rodzin z województwa lubelskiego trafiło w sumie prawie 1,3 mld zł

Podstawowe zasady sztandarowego programu rządu Beaty Szydło nie zmienią się. Planowane są jednak modyfikacje, mające uszczelnić system przyznawania świadczeń. Zaczną obowiązywać od października.

Dodatkowe 500 złotych miesięcznie wciąż będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze nadal będzie wypłacane tylko tym rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Jedna z nowości dotyczy rodziców będących w nieformalnych związkach. – W tym momencie ustawa pozwala na to, aby osoby żyjące w takich związkach mogły oświadczyć, że są rodzicami samotnie wychowującymi dzieci. Wtedy dochód partnera zostaje ukryty, co pozwala korzystać ze świadczenia na pierwsze dziecko. Teraz nie będzie możliwości, żeby rodzic zadeklarował samotne wychowywanie, jeśli nie pokaże zobowiązań alimentacyjnych partnera – wyjaśnia Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Kolejna zmiana wiąże się z osobami zatrudniającymi się regularnie u tych samych pracodawców na krótkotrwałe umowy zlecenie. Od października wygaśnięcie takiej umowy (w przypadku zawarcia kolejnej) nie będzie traktowane jako utrata dochodu. Ponadto osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się ryczałtowo będą musiały ujawniać swoje przychody. – W obu przypadkach zdarzają się próby wyłudzenia świadczenia na pierwsze dziecko, choć trzeba podkreślić, że są one incydentalne – zaznacza Kidaj.

Kosmetyczną poprawką będzie zrównanie tzw. okresów zasiłkowych dla świadczeń rodzinnych w ramach programu 500+ ze świadczeniami wychowawczymi. Ma to być udogodnieniem dla rodzin korzystających z obu form wsparcia, które teraz wnioski będą mogły składać w tym samym czasie.

Przez pierwszy rok funkcjonowania programu Rodzina 500+ do rodzin z województwa lubelskiego trafiło w sumie prawie 1,3 mld zł. Złożono 177,5 tys. wniosków, a wsparcie otrzymało 150 tys. rodzin i 240 tys. dzieci.

Czytaj więcej o: Rodzina 500 plus 500 plus
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
E tam Becia, ty sie zajmij inwestycjami i gospodarką w tym kraju, kamienice sie sypią ,gina ludzie , a wy tylko socjal, nieroby niech sie biorą za robote a nie wyciągać łapska po 500+, której już ponoć nie brakuje, a nie szastać kasą na lewo i prawo
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Były próby wyudzenia no i co dalej wstrzymali im 500? a musieli to oddać ludzie z powrotem co pobrali ?
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za świadczenia 500 + powinny być opłacane przedszkola książki i inne rzeczy dla dzieci a nie dawać ludziom którzy nie zchanbia się praca
Rozwiń
m
m (7 kwietnia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mity męskie, czyli rzekoma bezbronność i nieporadność kobieca - w necie.
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmiany powinny byc takie,ze 500+ powinno byc na kazde dziecko,dlaczego ktos kto ma jedno,a przekracza mu dochod to nie dostanie..a wezmy ludzi bogatych oni na drugie dostana(ile jest takich rodzin),a matka samotnie wychowujaca dziecko-tez nie dostanie,bo co bo przekracza dochod na dwie osoby..gdzie tu jest sprawiedliwosc..ja mam jedno dziecko i mi sie nie nalezy,a na pieniadzach nie spie..Dajcie mniej,a wszystkim dzieciom..w niczym te jedynaki nie sa gorsze!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!