Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2022 r.
12:29

Lublin. Oto plany nowej dwupasmówki. Można zgłosić uwagi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
32 17 A A
Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy.
Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz pokazał zmienione plany budowy dwupasmówki, która ma być przedłużeniem ul. Zelwerowicza do ul. Sławinkowskiej. Poprawki powinny złagodzić wpływ tej trasy na przyrodę. Do 29 sierpnia można zgłaszać urzędnikom swoje uwagi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwujezdniowa droga zacznie się tuż za ul. Bohaterów Września, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Sławinkowską i Zbożową, gdzie ma powstać rondo.

Wzdłuż nowej ulicy, która dostała już nawet nazwę (ul. Korpusu Ochrony Pogranicza) przewidziano dwie drogi serwisowe, obustronne chodniki o szerokości 2 m i drogi rowerowe (2,5 m szerokości). Zatoki przystankowe mają powstać m.in. obok ronda, na skrzyżowaniu z ul. Zielone Wzgórze i obok Korzennej.

Kompletny projekt drogi miał być gotowy już w połowie ubiegłego roku, ale prace nad dokumentacją wciąż trwają. Konieczne okazały się bowiem poprawki dotyczące ochrony środowiska, bo trasa przejdzie w poprzek korytarza ekologicznego łączącego górki czechowskie z otwartymi terenami pod Lublinem.

Nie blokować im przejścia

– Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań ograniczających tzw. efekt barierowy – czytamy w piśmie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zwraca uwagę na to, że płoszące dla zwierząt jest również natężenie ruchu. – Przyjmuje się, że natężenie ruchu wynoszące 1000 pojazdów na dobę istotnie utrudnia migrację zwierząt. W przypadku analizowanego odcinka drogi prognozy wskazują, że średnie godzinowe natężenie ruchu pojazdów dla pory dziennej i nocnej w 2032 r. wyniesie odpowiednio 473 i 141 pojazdów na godzinę.

Kilka dni temu RDOŚ uzgodniła plan budowy nowej drogi, wymagając m.in. budowy szerszego przejścia pod drogą. To, które planowano pierwotnie, miało być wystarczające dla pieszych i rowerzystów, ale za ciasne dla saren i dzików. Dlatego w ciągu doliny powstać ma większy obiekt o lepszym „współczynniku względnej ciasnoty”.

Nie świecić zwierzynie

Szersza konstrukcja ma umożliwić zwierzętom bezpieczne przejście między dwiema częściami doliny. Bez tego ograniczony byłby „przepływ genów”, co prowadziłoby do osłabiania i stopniowego wymierania gatunków. Nawierzchnia trasy pieszo-rowerowej ma być wykonana z kruszywa, by stworzyć zwierzętom iluzję naturalności, którą wzmagać mają też krzewy.

Przewidziane w przejściu pod jezdnią oświetlenie dla pieszych i rowerzystów ma być zaopatrzone we włącznik, który ma sprawić, że lampy „o możliwie minimalnej mocy” będą świecić tylko na czas potrzebny do pokonania tej trasy przez ludzi.

Żyje tu wiele gatunków

Nie tylko dzikom i sarnom nowa droga przejdzie przez mieszkanie, bo także trzmielom ziemnym, ślimakom winniczkom, ropuchom szarym, żabom trawnym, jaszczurkom zwinkom, zaskrońcom zwyczajnym, jeżom zachodnim oraz wiewiórkom pospolitym. Wszystkie te gatunki podlegają częściowej ochronie.

Żyją tu również gatunki objęte ścisłą ochroną: grzebiuszka ziemna oraz nietoperze: nocek duży, nocek rudy oraz mroczek późny. Jest bardzo prawdopodobne, że są tu również chomiki europejskie.

Czy to wystarczy?

Uzgodnienie wydane przez RDOŚ stawia miastu także szereg innych warunków. Chociażby pozostawienie miejsca na ustawienie ekranów akustycznych (m.in. między jezdnią a trasą rowerową).

Czy przygotowana dla miasta dokumentacja odpowiednio pogodzi potrzeby komunikacyjne z ochroną przyrody? W tej sprawie wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi. Takie konsultacje zaczynają się dzisiaj i potrwają do 29 sierpnia.

Uwagi przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (tel. 81 466 26 36, mail: srodowisko@lublin.eu). Mają one być rozpatrzone przez prezydenta miasta przed wydaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Poczekamy na projekt

Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy.

– Przewidywany termin opracowania dokumentacji to grudzień 2022 r. – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. Tłumaczy, że prace skomplikowały się w związku z oczekiwaniem przez RDOŚ wykonania większego przejścia dla zwierząt. – Zaprojektowanie takiego obiektu powoduje konieczność wykonania dodatkowych badań. Ze względu na słabe grunty fundamentowanie będzie wymagało skomplikowanych obliczeń, co wydłuży proces projektowania.

Kiedy może powstać ul. Korpusu Ochrony Pogranicza? – Realizacja robót będzie możliwa najwcześniej w 2023 r. – odpowiada Góźdź i zastrzega, że prace ruszą, o ile miasto zdobędzie na to pieniądze  Szacunkowe koszty mają być znane dopiero wtedy, gdy gotowy będzie projekt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty