czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

100 mln zł dla służby zdrowia w Lubelskiem. Izba lekarska krytykuje porozumienie lekarzy z ministrem

Dodano: 12 lutego 2018, 09:16

Dodatkowe 100 mln zł ma trafić na służbę zdrowia w woj. lubelskim. To efekt porozumienia kończącego spór lekarzy-rezydentów z ministrem zdrowia. Porozumienie jest ostro krytykowane przez izbę lekarską. Rezydenci odpowiadają: – To wywalczcie więcej

Porozumienie zakłada, że rząd znajdzie więcej pieniędzy na służbę zdrowia. W skali kraju ma to być w tym roku dodatkowo 2,1 mld zł. – Z tego 100 mln zł trafi do województwa lubelskiego – mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Pieniądze będą realnie dostępne po 1 lipca.

W najbliższych dniach okaże się, czy pod wpływem tego porozumienia lekarze znów podpiszą tzw. klauzule opt-out, czyli zgody na pracę dłuższą od „kodeksowych” 48 godzin tygodniowo. W naszym województwie takie zgody wycofało – według oficjalnych danych – 6 proc. lekarzy, głównie rezydenci.

– Praca lekarzy ponad 48 godzin tygodniowo nie stanie się nagle bezpieczniejsza dla pacjentów – komentuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Wygląda na to, że rezydenci ulegli czarowi nowego ministra i ich negocjatorzy zostali poniekąd nabici w butelkę.

– Tak naprawdę żaden z zapisów porozumienia nie rozwiązuje żadnego istotnego problemu w ochronie zdrowia – twierdzi Stankiewicz. Przypomina, że protestujący chcieli zwiększenia wydatków na służbę zdrowia o 6,8 proc. do roku 2024, ale wywalczyli tylko 6 proc. – Udało się co prawda uzyskać gwarancje podwyżek dla rezydentów i specjalistów ale to nadal kropla w morzu tego, co można zarobić za granicą. Nie jest więc wcale przesądzone, że to zatrzyma młodych lekarzy w kraju.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy lekarze są zadowoleni z warunków porozumienia. Czekamy w takim razie na to, aż izba lekarska poprowadzi bardziej skuteczne negocjacje – odpowiada Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów. – Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Mamy świadomość, że to nie jest sukces. To jest kompromis.

Wypowiedzenie przez część lekarzy klauzul opt-out doprowadziło do zawieszenia pracy oddziału pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Oddział wznowił już pracę. – Sytuacja wydaje mi się już stabilna. Tym bardziej, że ostatnia z lekarek podpisała klauzulę – mówi Michał Jedliński, który od czwartku kieruje chełmskim szpitalem. (bar)

Czytaj więcej o: zdrowie lekarze
an
Użytkownik niezarejestrowany
popieram
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

an
an (4 dni temu o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OK, ale w takim razie nie masz prawa oczekiwać opieki na zachodnim poziomie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic dziwnego. Naiwni rezydenci jedyne co wywalczyli to listę obietnic. Było poczekać do wyborów to też dostaliby obietnice i nikt by nie musiał głodować.
Rozwiń
popieram
popieram (12 lutego 2018 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Izba Lekarska krytykuje? Nie gra z rezydentami do jednej bramki, nie zależy jej? Albo jest jak Wałęsa: za, a nawet przeciw. Moim zdaniem chodzi oczywiście o pieniądze. gdyby nie było kolejek do nfz-owych szpitali i przychodni, to co by się stało z prywatnymi gabinetami? Nadal by kwitły i miały tak wielkie obroty? Otóż to - dlatego porozumienie się nie podoba. Nie może. Bo nie podobałoby się nawet, gdyby rezydenci wywalczyli 7 czy 8-procentowy wzrost wydatków. Każde działanie na rzecz poprawy dostępu do leczenia w ramach ustawowego ubezpieczenia jest piachem sypanym w tryby doskonale nasmarowanego mechanizmu prywatnych praktyk profesorskich, ordynatorskich, specjalistów, mocno okopanych na pozycjach i nie dopuszczających młodych lekarzy. Howgh!
 Masz rację. I dlatego należy zastanowić się nad zobowiązaniem lekarzy do pracy 8 godz./dziennie w jednej placówce. A w razie braków kadrowych zatrudnić chętnych z zagranicy. Tusk i Kopaczowa to wymyślili i mieli rację.
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no cebuliada czas start, pojecia nie mają o czym piszą ale pianę biją, haha, mam nadzieję załamanie się ten system i bedzie wszystko wycenione realnie..
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pensje lekarzy będą takie jak na zachodzie gdy nasze PKB będzie takie jak na zachodzie- prosta zależność. Jeśli lekarze chcą zarabiać jak na zachodzie, przy PKB trzykrotnie niższym niż w Wielkiej Brytanii a nawet czterokrotnie w stosunku do np. Irlandii, to to nazwać można co najmniej wyłudzeniem i żerowaniem na pozostałych członkach społeczeństwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!