wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

48 nowych autobusów wyjedzie na ulice Lublina

Dodano: 4 sierpnia 2017, 10:39
Autor: Dominik Smaga

O 30 autobusów przegubowych oraz 18 krótkich ma się powiększyć tabor lubelskiej komunikacji. Miasto podpisało już umowy na dostawę 23 autobusów, zaś kolejne mają być wydzierżawione przez MPK na 10 lat. Wszystkie fabrycznie nowe i z klimatyzacją

Wiadomo już, że 15 nowych przegubowców dostarczyć producent pojazdów marki Solaris. To on wygrał dwa miejskie przetargi na dostawę długich autobusów. W piątek miasto zawarło z nim dwie umowy opiewające łącznie na blisko 27 mln zł.

Termin dostawy autobusów jest w obydwu umowach jednakowy: do końca marca 2018 r. Jednakowe ma być również wyposażenie.

– Będą to pojazdy monitorowane, klimatyzowane, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą, bramki liczenia pasażerów oraz cztery podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – informuje Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego.

Zamówione przegubowce trafią m.in. do obsługi linii 14 i 55. Będą to pojazdy z silnikami spalinowymi, spełniającymi normę emisji spalin Euro 6.

Takie samo wyposażenie będą mieć również krótsze, 12-metrowe autobusy zamówione w lubelskim Ursusie, z którym ZTM zawarł już umowę na dostawę 8 pojazdów. Kontrakt opiewa na 9,5 mln zł i przewiduje, że dostawa nastąpi do końca maja przyszłego roku. Pojazdy mają trafić m.in. na linie 44 i 74.

Kolejnych 25 autobusów, w tym 15 przegubowych, chce zdobyć Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Nowe autobusy powinny jeździć na liniach na przełomie 2017 i 2018 r. – spodziewa się Weronika Opasiak, rzecznik MPK.

Miejska spółka nie zamierza jednak kupować pojazdów, ale je wydzierżawi. W piątek okazało się, że może to kosztować więcej, niż spodziewał się przewoźnik. Do przetargu ogłoszonego przez MPK zgłosiły się dwie firmy, ale obie chcą większych kwot niż te, których spodziewał się przewoźnik.

Ofertę dzierżawy 10 krótkich autobusów złożyło jedynie konsorcjum spółek mLeasing oraz URSUS BUS, proponując cenę 13 mln zł, podczas gdy MPK przygotowane było na kwotę 10 mln zł. Konkurencji nie było też w przypadku dzierżawy długich autobusów. Tu również była zaledwie jedna oferta, złożyło ją konsorcjum spółek Solaris Bus & Coach i Millennium Leasing z ceną 31,1 mln zł, podczas gdy miejska spółka spodziewała się, że wystarczy 28 mln zł.

Przewoźnik najprawdopodobniej dołoży brakującą kwotę, bo bez nowych autobusów nie pozbędzie się tych najstarszych, w tym 20-letnich jelczy. Najpierw jednak komisja przetargowa musi sprawdzić poprawność ofert.

Czytaj więcej o: ZTM Lublin mpk lublin solaris
Andy
Użytkownik niezarejestrowany
e
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andy
Andy (19 września 2017 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk bedzie jeszcze długo rzadził czy wam się to podoba czy nie - pisowcy. Zostało wam tylko hejtowanie.
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2017 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję że jednoczesnie znikną te najstarsze autobusy ostatnio kilka razy zanotowałam 2-ke jeszcze na starych czarnych tablicach rejestrac i okrutnie smrodzi na al Racławickich i Popiełuszki
Rozwiń
e
e (5 sierpnia 2017 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk mieszka w Świdniku więc nowe autobusy "przypadkiem" są kupowane do obsługi jeżdżącej tam linii 55. A w Lublinie w największe upały jeżdżą stare nieklimatyzowane graty, np. linia29. Brawo Żuk:) Dobrze że zbliżają się wybory, skończymy z prywatą i arogancją tego owada!
Rozwiń
Gość
Gość (4 sierpnia 2017 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ursus ma mniejsze autobusy, i mniej ma ich dostarczyć a przewiduje dłuższy czas na dostarczenie aniżeli Solaris. Ciekawe
Rozwiń
Gość
Gość (4 sierpnia 2017 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
- spodziewa się (Weronika Opasiak), 2 x spodziewał się (przewoźnik) spodziewała się ( miejska spółka). Ja jako czytelnik spodziewam się, że język pisany przez redaktorów DW będzie bardziej rozbudowany i nie będzie polegał na odmianie przez osoby jednej czynności. Czytać się tego nie chce, bo nudzi prostota.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!