środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

1800 osób z Lubelskiego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Bardzo duże zainteresowanie

Dodano: 27 lutego 2017, 10:36
Autor: Paweł Puzio

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Blisko 1800 mieszkańców naszego regionu chce założyć mundur Wojsk Obrony Terytorialnej. Choć pobór nie jeszcze nie ruszył, tygodniowo rejestruje się 20-30 chętnych.

Podpisując nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP prezydent Andrzej Duda otworzył drogę do tworzenia Wojska Obrony Terytorialnej. Jak informuje MON, rozporządzenia wykonawcze są już na ostatnim etapie prac w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Po ich ogłoszeniu ma ruszyć pobór. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni.

– W pięciu lubelskich Wojskowych Komendach Uzupełnień zarejestrowało się już blisko 1800 osób chętnych do wstąpienia w szeregi Wojsk Terytorialnych Kraju. Co tydzień przybywa 20-30 osób – mówi ppłk Zbigniew Tarka z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

Chętni niecierpliwią się. Szkolenie chcieliby zacząć jak najszybciej. – Dostajemy maile z pytaniami, kiedy ruszy nabór. Odpowiadamy, żeby jeszcze wykazali trochę cierpliwości – dodaje ppłk Tarka.
Przypomnijmy, że w Lublinie powstanie 2. Lubelska Brygada WTK. Jej dowódcą mianowano płk Tadeusza Nastarowicza. Jeszcze w tym roku ma być sformowane dowództwo brygady w Lublinie i batalion lubelski skoszarowany przy ul. Kruczkowskiego (dawniej Batalion Łączności oraz Batalion Remontowy). W 2018 r. bataliony WTK będą formowane w Zamościu, Chełmie i Dęblinie, a w 2019 w Białej Podlaskiej. Ten ostatni ma zostać ulokowany na starym wojskowym lotnisku.

W założeniu żołnierze WTK to osoby zawodowo aktywne – służbę mają pełnić w czasie wolnym od pracy. Pierwszeństwo w kierowaniu do służby będą mieli członkowie organizacji proobronnych i absolwenci wojskowych klas mundurowych.

– Po 3 latach służby w WTK żołnierze uzyskają pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej – mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Terytorialnych Kraju.

Służba żołnierza WTK będzie trwała od 12 miesięcy do 6 lat z możliwością jej przedłużenia. Żołd szeregowego żołnierza ustalono na 500 złotych miesięcznie. – 300 zł za gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia w miesiącu – dodaje Kwaśniak.

Docelowo żołnierzy WOT ma być ok. 53 tys. Do końca 2019 r. zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze trzy brygady to Lubelska, Podkarpacka i Podlaska.

Czytaj więcej o: wojsko armia
polak i Patriota....
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polak i Patriota....
polak i Patriota.... (28 lutego 2017 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....wi are ridi for fight!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 23:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szok. W czasach powszechnego poboru każdy sp... ał z wojska pod byle pretekstem ale teraz jak kaska jest to co innego. Oczywiście lubelskie w czubie bo i w biedzie też w czubie a kasa z MON nie śmierdzi. Ehhh jak to się zmienia.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komuszkom brakuje wiedzy o Gwardii narodowej w USA? Na moskiewskich uczelniach nie nauczyli? Smuteczek :)
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PZPR i ZSL rozbroili Polaków. Zabrali im broń, Tchórze bali się antysowieckiej rewolucji. Doprowadzili do zaniku armii i najmniejszej ilości broni na mieszkańca w EUROPIE!! Macierewicz odtwarza obronność w Poslce. Brawo PIS.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwsza Linia Kraju jest za Wisłą Druga kolo Poznania bo tam by ruscy tankowali... Niema wojska i nie będzie wojska! A okrzykiem "Polska do boju" albo"Niech Żyję Polska " to sobie mozna pokrzyczec na pochodach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!