niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

20 miejsc noclegowych, spanie nawet za 300 zł. Tak będzie w izbie wytrzeźwień w Lublinie

Autor: Dominik Smaga

W trzy miesiące przygotowane mają być pomieszczenia, do których będą zwożone z ulic osoby nietrzeźwe. Miasto zapłaci za to 422 tysiące złotych. Za noclegi zapłacą już sami „goście”. Noc przy Północnej może kosztować nawet ponad 300 złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Urząd Miasta właśnie wybrał firmę, której powierzy dostosowanie pomieszczeń w budynku Komendy Miejskiej Policji. Tych, w których wcześniej działała Policyjna Izba Dziecka przeniesiona niedawno na Wyżynną. Przetarg na roboty budowlane wygrała lubelska spółka E-M-B. Zapłaci jej miasto, natomiast prowadzeniem placówki będzie się zajmować podległe samorządowi Centrum Interwencji Kryzysowej.

– Uruchomienie ośrodka planujemy wstępnie na drugi kwartał przyszłego roku – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Centrum Interwencji Kryzysowej. Chociaż prace budowlane, przy pomyślnych wiatrach mogą się skończyć jeszcze przed sylwestrem, to trzeba będzie kupić jeszcze wyposażenie placówki, w tym np. łóżka dla noclegowiczów.

Miejsc do spania będzie w sumie 20. Przewidziano trzy sypialnie męskie i jedną damską. W każdej będą po trzy łóżka. Ponadto będą dwie sale dla młodzieży, izolatka i „sala unieruchomień” z przytwierdzonym do podłogi łóżkiem, do którego agresywne osoby mają być przypinane pasami.

Nietrzeźwi przywożeni na Północną zostaną zbadani przez lekarza, który oszacuje jak długo „gość” musi trzeźwieć i kiedy można sprawdzić, czy promile już z niego wywietrzały. Spać będzie można we własnej odzieży, albo w ubraniu jednorazowym.

Ale noclegi to jeszcze nie wszystko. – Nie chodzi nam o to, by osoby były tylko przetrzymywane do wytrzeźwienia, ale też aby później mogli skorzystać z rozmowy z terapeutą uzależnień, z psychologiem i pracownikiem socjalnym. Oczywiście dobrowolnie – zapowiada Zielińska.

Terapeuta będzie m.in. ustalać, czy pacjent upił się z powodu sytuacji kryzysowej, czy stale nadużywa alkoholu i czy nie cierpi na tym jego rodzina. – Pomocą chcemy objąć nie tylko tę osobę, ale i jej rodzinę.

Wizyta w Ośrodek Pomocy dla Osób w Stanie Nietrzeźwości będzie płatna. Kwotę opłaty ustalić ma samorząd miasta, ale maksymalna dopuszczalna stawka, zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, wynosi 302,70 zł.

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 października 2015 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mozna bedzie płacic karta i czy sa przewidziane znizki dla studentów?

Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 06:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Izba Wytrzeźwień za 422 tysiące złotych. Za taką sumę to pod Lublinem można kupić działkę i wybudować dom (200 m2) oraz wykończyć go. Grunt to przetargi. Dorobić się zawsze można.
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2015 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeden wielki przekręt z tym przetargiem. Gmina Lublin przeznacza na remont ponad 800 tyś zł a firma E-M-B chce to zrobić za połowę!!!! Czy urzędnicy nie znają ustawy o zamówieniach publicznych gdzie jest napisane że gdy cena jest niższa o ponad 30% od kosztorysu inwestorskiego to powinno się taką firmę odrzucić!!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2015 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko znając życie nie delikwent zapłaci lecz rodzina czyli żona i dzieci którym i tak jak w domu jest alkoholik to nie mają często na życie bo wszystko przepije.
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2015 o 18:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już widzę jak menele płacą 300 zł :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!