piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nie będzie na razie izby wytrzeźwień w Lublinie. Pijani nadal będą jeździć do szpitali

Dodano: 25 czerwca 2015, 10:37
Autor: Dominik Smaga

Zdecydowana większość pijanych wcale nie wymaga pomocy szpitala (fot. Archiwum)
Zdecydowana większość pijanych wcale nie wymaga pomocy szpitala (fot. Archiwum)

Ratusz na razie nie uruchomi „wytrzeźwiałki”. Zablokował to wyrok sądu, który uznał, że nie można opłacać jej działania pieniędzmi na rozwiązywanie problemów alkoholowych, bo punkt dla nietrzeźwych to nie rozwiązanie. Co innego mówią lekarze ze szpitali, gdzie trafiają pijani.

– Są uciążliwi, awanturują się, bardzo często są agresywni – mówi Marta Podgórska, rzecznik szpitala przy Jaczewskiego. Tego jak potrafią wyglądać i pachnieć pijani łatwo można się domyślić. Zdecydowana większość z nich wcale nie wymaga pomocy szpitala. – Najczęściej trafiają do nas z urazami, co jednak nie znaczy, że pomocy nie mógłby im udzielić lekarz w izbie wytrzeźwień.

Mógłby, ale nie może, bo od 2002 r. izby wytrzeźwień nie ma i od tamtej pory nietrzeźwych zwozi się do szpitali. – To problem dla szpitali, dla policji, strażników miejskich – wylicza Jerzy Kuś, dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej w Urzędzie Miasta.

Problemem postanowił zająć się Ratusz i urządzić specjalne miejsce w budynku policyjnej komendy przy ul. Północnej. – Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na budowę – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów.

Na działalność punktu dla nietrzeźwych miasto zarezerwowało milion złotych. Tyle dostać miał w ramach dotacji Ośrodek Leczenia Uzależnień, który prowadziłby placówkę. A pieniądze miały pochodzić z „funduszu korkowego” czyli opłat, które miasto pobiera od sklepów i barów za wydanie zezwolenia na sprzedaż trunków. Podział tego funduszu opisany jest w uchwalanym przez radnych Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015. Właśnie tu wpisano wydatek na nową placówkę. To nie spodobało się wojewodzie, który zaskarżył do sądu ten punkt uchwały.

Spór wygrał wojewoda. Sąd przyznał mu rację i wykreślił ten wydatek z miejskiej uchwały uznając, że wspomnianą placówkę da się zaliczyć do izb wytrzeźwień.

– Aczkolwiek działalność takich placówek jest ważna i konieczna, to jednak ich funkcjonowanie nie ma bezpośredniego wpływu na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych – czytamy w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Nie przyczynia się też do zmniejszenia skali szkód społecznych i zdrowotnych związanych ze spożywaniem alkoholu
Zdaniem sądu skoro placówka nie może być uznana za profilaktyczną i rozwiązującą problemy alkoholowe, to nie można jej opłacać z przeznaczonych na ten cel pieniędzy. – Z wyrokami sądu nie dyskutujemy – mówi dyrektor Kuś. – Ale np. Tychy w 100 proc. finansują taką placówkę z opłat za pozwolenia i nie budzi to wątpliwości.

Od wyroku miasto się nie odwoła, bo fundusze „przeterminują się” z końcem roku, a do tego czasu sprawa mogłaby się rozstrzygnąć. – Nie poddajemy się, idziemy dalej, taka placówka na pewno powstanie w tym miejscu. W przyszłym roku – dodaje Kuś. Zapewnia, że w taki, czy inny sposób, pieniądze na ten cel znajdą się w miejskiej kasie.

(kp)

Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 stycznia 2016 o 06:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cywilizacja ! Izba wytrzeźwień to relikt bolszewicki -radziecki wynalazek - smród moczu paru chamów do szarpania sie z pijanymi,chorzy umysłowo lekarze od stałego kontaktu z pijanymi ,znieczulica i chamstwo do kwadratu
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie wojewodo i sędzio ! Izba wytrzeźwień nie rozwiązuje problemów alkoholowych??? To jak nazwać umożliwienie wytrzeźwienia w bezpiecznych warunkach?? Tam gość moze dowiedzieć sie o możliwości terapii..itd czy bard.siej profilaktycznie i rozwiązująco problem działa przywozenie ich na IP i robienie badań bez kolejki?? Pokrętna wasza logika...
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Żuk, takie interes... a pan się tak nie starasz !! W tym mieście wytrzeźwiałka była by żyłą złota, ba podpowiem panu - uruchom ją na stadionie. Z brakiem 360 000 tyś. odwiedzjacych nie będzie problemu.
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej aby policja omijała -(jak to robi) "bandy" pijaków stojących do późnych godzin nocnych pod sklepami i stwarzających zagrożenie dla przechodniów !!!! Adres....delikatesy Tymiankowa 1 !!! dzień w dzień CI SAMI....A policja ???? udaje, że nie ma problemu !!! Po co od razu szpital.....wywieść takiego i puścić wolno....przebieżka dobrze zrobi, a komary dopełnią reszty !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moim zdaniem Policja i Pogotowie nie powinni ich zbierać z ulic, skoro ktoś spi pijany na placu litewskim na trawniku to niech spi, no co nie wolno się przespać odpocząć chwile? chyba ze zagraza swojemu zyciu chodząc po ulicy np wtedy na Policje, chyba ze ma problem ze zdrowiem wtedy na - pogotowie. a reszta niech sobie lezy, spi, i smierdzi i wita turystów. skoro samorządowi nie zalezy to po co Policjant czy Lekarz ma złapać wszę lub inna chorobę od takiego nurka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!