niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

21 tys. studentów kształci się na UMCS. Nowy rok akademicki rozpoczęty


Podczas piątkowej inauguracji nagrody odebrali laureaci konkursu na najlepszego absolwenta zorganizowanego przez Fundację Absolwentów UMCS. Od lewej: Vitaliy Smygur, Ernest Kolek i Emil Chról. Fot. Tomasz Maciuszczak<br />
Podczas piątkowej inauguracji nagrody odebrali laureaci konkursu na najlepszego absolwenta zorganizowanego przez Fundację Absolwentów UMCS. Od lewej: Vitaliy Smygur, Ernest Kolek i Emil Chról. Fot. Tomasz Maciuszczak

72. rok akademicki zainaugurowano w piątek na UMCS. Podczas uroczystości wręczono nagrodę im. Jerzego Giedroycia, wyróżniono najlepszych absolwentów i przyjęto nowych studentów w grono społeczności akademickiej

1 października naukę na największej lubelskiej uczelni rozpoczęło ok. 9600 studentów pierwszego roku. Ci, którzy wypadli najlepiej w tegorocznej rekrutacji uczestniczyli w piątkowej immatrykulacji. Po raz pierwszy w historii UMCS nie odbierali indeksów – te od tego roku funkcjonują w formie elektronicznej.

Podczas inauguracji wyróżniono też tych, którzy już opuścili mury uczelni. Tytuł najlepszej absolwentki oraz złoty medal i nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł otrzymała mgr Aleksandra Abramczyk, która ukończyła Wydział Artystyczny. Srebrne medale wręczono też najlepszym absolwentów poszczególnych wydziałów.

Po raz pierwszy swoje nagrody przyznała też Fundacja Absolwentów UMCS. W kategorii studiów I stopnia najlepszy okazał się Ernest Kolek, absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii. Wśród absolwentów studiów magisterskich zwycięstwo przypadło Emilowi Chrólowi z Wydziału Humanistyczego. Wśród studentów zagranicznych najlepszy okazał się Vitaliy Smygur z Ukrainy. Dla absolwenta Wydziału Ekonomicznego to nie pierwsza prestiżowa nagroda. W ubiegłym roku zwyciężył w konkursie „Interstudent”, w którym wyłaniano najlepszego studenta-obcokrajowca w Polsce.

Po raz piętnasty władze uczelni wręczyły też Nagrodę im. Giedroycia. W tym roku otrzymał ją Andrzej Stanisław Kowalczyk za książkę „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim”. Wyróżnienie przyznano prof. Bohdanowi Cywińskiemu, autorowi książki pt. „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej”.

Na UMCS obecnie kształci się ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. Ponad 1350 z nich to cudzoziemcy, głównie z Ukrainy, ale też m.in. z Białorusi, Rosji, Kazachstanu i innych krajów.

W tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się: prawo, finanse i rachunkowość, psychologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, anglistyka, ekonomia, kierunek prawno-biznesowy.

Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce znalazły się studia z zakresu jazzu i muzyki estradowej.

Gość
agent z GUSU
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 października 2015 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczelnie publiczne chylą się ku upadkowi, to co się na nich wpaja studentom to jakiś kosmos! Młodych ludzi sprowadza się do parteru, blokując kreatywność i indywidualność. Nie daj Boże znajdzie się tam student, który jest naprawdę inteligentny i MA COŚ do powiedzenia, a od razu wykładowcy starają się go ukrócić, odseparować. Taki student wychodząc z uczelni publicznej na rynek jest kompletnie nie zdatny do pracy. Zero inicjatywy, nie chce się wychylać. To co było jego największą zaletą zostało zgaszone już w zarodku i to przez NIBY profesorów którzy tak naprawdę pozjadali wszystkie rozumy. Znam taką sytuację i to nie jedną. Otacza mnie grono naprawdę mądrych i zdolnych ludzi którzy opowiadają mi takie historie. Jestem w szoku... Studiuję na wyspie i nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego. Moja uczelnia wręcz daje mi możliwości do tego żebym wszedł na rynek GOTOWY, zdolny do pracy - kreatywny, odważny, samodzielny. Szkoda że wielu młodych ludzi wybiera wciąż uczelnie publiczne... Szkoda bo ich miejsce jest tam, gdzie ktoś ich doceni a przede wszystkim będzie traktowany poważnie.
Rozwiń
agent z GUSU
agent z GUSU (28 października 2015 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ilu jest wszystkich studentow w Lu???


W roku Akademickim 2014/2015 roku było 69 tyś ( oficjalne dane, które znalałem) nie wiem ile studiuje w tym roku akademickim ale sadze, ze ta liczba jest mniejsza, w najlpeszym przypadku podobna i nie przekracza 70 tyś. Dekade temu na UMCS było pnad 30 tyś studentówa w całym Lublinie ponad ok 85 tyś ale jak to mówia czesci" to se ne vrati:) Bedą ratować sie Ukraincami, niekróre wydziały beda za pare lat do zamkniecia:) LIczba studentów z roku na rok bedzie coraz mniejsza , przy cora wiekszym wspołczynniku obcokrajowców.

Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2015 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że tzw. bezpłatne studiowanie na uczelni publicznej nie ma większego sensu, jeśli weźmie się pod uwagę przyszłą pracę. Widzę to na moim przykładzie i mojego dobrego kolegi. Ja ukończyłem studia inżynierskie w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Za 3,5 roku nauki zapłaciłem niespełna 15 tys. zł. Mam specjalność programowanie aplikacji mobilnych. Zacząłem pracować na trzecim roku miesięcznie za 2200 zł, a po ukończeniu studiów mam netto 3900 zł. Mój kolega skończył informatykę na UMCS z tytułem licencjata. Teraz robi studia magisterskie. Nie zarabia nic, a po 5 latach będzie miał dwa dyplomy i zero doświadczenia zawodowego. Podsumowując - ja już na swoje studia zarobiłem z nawiązką i jestem na fali, a mój kolega z uporem zdobywa wiedzę, która zawodowo nie jest i nie będzie mu potrzebna.
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ilu jest wszystkich studentow w Lu???
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedługo lublin będzie upainski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!