Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2017 r.
16:02

500 plus. Marnotrawisz pieniądze? Dostaniesz talony. Coraz więcej takich rodzin

151 21 A A
W tej chwili MOPR przyjmuje dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń z tytułu 500 plus
W tej chwili MOPR przyjmuje dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń z tytułu 500 plus

Rodzice, którzy wydają pieniądze z 500+ na własne zachcianki, mogą stracić gotówkę. W zamian dostaną albo talony, albo będą mieli opłacone konkretne usługi dla dzieci. W kraju takich przypadków jest coraz więcej, zdarzyły się także w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie od początku realizacji programu 500+ były jak dotąd cztery przypadki, w których Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie podjął decyzję o zamianie świadczeń pieniężnych na inne formy pomocy.

– To na razie bardzo mały procent, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym mieście ze świadczeń w ramach programu korzysta 21 tysięcy rodzin. W kraju jest jednak tendencja wzrostowa, więc nie możemy wykluczyć, że takich sytuacji będzie więcej także u nas – mówi Edyta Kilianek-Hołówkowska, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie. – Przypadki rodzin, w których może dochodzić do marnotrawienia pieniędzy z pobieranych świadczeń, zgłasza nam na przykład szkoła, kuratorzy czy policja. Jest też sporo anonimowych zgłoszeń i donosów od sąsiadów czy zwaśnionych małżonków. 

Od początku realizacji programu do lubelskiego MOPR-u trafiło blisko 60 takich zgłoszeń. – Każde musi być rzetelnie zweryfikowane przez naszych pracowników socjalnych. W większości informacje nie potwierdziły się. Decyzję o zamianie formy świadczeń podjęliśmy tylko w przypadku czterech rodzin – mówi Kilianek-Hołówkowska. – W tym momencie są trzy takie sprawy, bo w czwartym przypadku dzieci zostały odebrane uzależnionej od hazardu matce i przebywają w rodzinie zastępczej. Tym samym decyzja musiała zostać uchylona.

Pani dyrektor tłumaczy, że zamiana świadczeń z formy finansowej na rzeczową dotyczy przypadków, kiedy pieniądze nie idą na potrzeby dzieci.

– Tak było także w pozostałych trzech sprawach, bo rodzice przeznaczali pieniądze na własne potrzeby, m.in. na alkohol. Wtedy zamiast pieniędzy świadczenia są realizowane na przykład w formie talonów – mówi Kilianek-Hołówkowska. – To talony na wszystkie produkty poza alkoholem i papierosami. Można je zrealizować w większych sieciach handlowych. Poza tym możemy także opłacać konkretne usługi, np. obiady w szkole, czesne w przedszkolu czy rachunki za eksploatację mieszkania.

Od 1 sierpnia w lubelskim MOPR można składać wnioski o wypłatę świadczeń 500+ w ramach nowego okresu świadczeniowego (trwa od 1 października do 30 września – red.).

– Mamy teraz bardzo dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń – tłumaczy Kilianek-Hołówkowska. – Wnioski można też składać po 31 sierpnia, ale wtedy wyrównanie za październik może zostać wypłacone w listopadzie.

Zamiast pieniędzy

Jak podała „Rzeczpospolita”, w czerwcu przekazano rodzinom 1792 świadczenia w postaci rzeczowej zamiast pieniędzy. To o 138 więcej niż w maju i o 196 więcej niż w kwietniu. W czerwcu uprawnionych do pobierania „500 plus” było 3,9 mln dzieci.

Dla porównania: w grudniu ubiegłego roku (program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r.) w takiej formie przekazano 1202 świadczenia.

Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 09:53
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 23:05
undefined napisał:
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają. rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 17:33
Niech ta kasa idzie na kościoły to księża wymodlą nam miejsca w niebie
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:52
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:44
Nie pomagajmy rodzinom! Odbierzmy im wszystkie pomoce! Poprawmy jakosc zycia wiezniow! Pedowile mordercy i zlodzije maja prawo do godniejszego zycia niz polskie dzieci! I sprowadzmy sobie uchodzcow to nas troche powysadzaja a my za to dajmy im wysokie zasilki! O to myslenie typowego polaka ktory nie ma 500+
Avatar
Adam / 8 sierpnia 2017 o 15:22
rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:13
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowałam. nigdy nic mi się nie nalerzało bo nawet tatuś miał dzieci w *** bo to nie jego problem i mam sobie sama radzić. idąc twoim tokiem myślenia to każy ręcista jest darmozjadem na twoim utrzymaniu gdyż pobiera ręte a zdarzaja się ręcisci mający 25 czy 30 lat. a jeżeli tak mi zazdrościsz tych 500zl to trzeba było mieć dwujke dzieci i też byś je miał a nie obrażasz ludzi o których nic nie wiesz.
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 14:49
A jaki był deficyt za rządów PO-PSL gdzie nie było programu 500+? bezrobocie na poziomie 20% PoPsl to zlidzieje?
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 14:45
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
nawet dzieci nie masz / 8 sierpnia 2017 o 07:26
undefined napisał:
Odbiorą mi 500+ plus bo z tych pieniędzy kupiłam pralke, żywność którą też jadłam i pojechałam z dziećmi na wycieczke w góry a powinnam tylko kupować młodszemu dziecku zabawki i słodycze. 500+ to jest zasiłek wychowawczy który ma podnieść konfort życia całej rodziny. Fakt że te pieniądze nie powinny być przekazywane na alkohol czy hazart ale rodzic ma prawo kupić sobie z tych pieniędzy spodnie czy buty. A ci co piją to i kiedyś pili i nie ma co się okłamywać. Tylko nie ma co wszystkich wrzucać do jednego worka.
 Bredzisz, trolu.
 Bredzisz, trolu. rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 09:53
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 23:05
undefined napisał:
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają. rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 17:33
Niech ta kasa idzie na kościoły to księża wymodlą nam miejsca w niebie
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:52
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:44
Nie pomagajmy rodzinom! Odbierzmy im wszystkie pomoce! Poprawmy jakosc zycia wiezniow! Pedowile mordercy i zlodzije maja prawo do godniejszego zycia niz polskie dzieci! I sprowadzmy sobie uchodzcow to nas troche powysadzaja a my za to dajmy im wysokie zasilki! O to myslenie typowego polaka ktory nie ma 500+
Avatar
Adam / 8 sierpnia 2017 o 15:22
rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:13
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowałam. nigdy nic mi się nie nalerzało bo nawet tatuś miał dzieci w *** bo to nie jego problem i mam sobie sama radzić. idąc twoim tokiem myślenia to każy ręcista jest darmozjadem na twoim utrzymaniu gdyż pobiera ręte a zdarzaja się ręcisci mający 25 czy 30 lat. a jeżeli tak mi zazdrościsz tych 500zl to trzeba było mieć dwujke dzieci i też byś je miał a nie obrażasz ludzi o których nic nie wiesz.
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 14:49
A jaki był deficyt za rządów PO-PSL gdzie nie było programu 500+? bezrobocie na poziomie 20% PoPsl to zlidzieje?
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 14:45
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
nawet dzieci nie masz / 8 sierpnia 2017 o 07:26
undefined napisał:
Odbiorą mi 500+ plus bo z tych pieniędzy kupiłam pralke, żywność którą też jadłam i pojechałam z dziećmi na wycieczke w góry a powinnam tylko kupować młodszemu dziecku zabawki i słodycze. 500+ to jest zasiłek wychowawczy który ma podnieść konfort życia całej rodziny. Fakt że te pieniądze nie powinny być przekazywane na alkohol czy hazart ale rodzic ma prawo kupić sobie z tych pieniędzy spodnie czy buty. A ci co piją to i kiedyś pili i nie ma co się okłamywać. Tylko nie ma co wszystkich wrzucać do jednego worka.
 Bredzisz, trolu.
 Bredzisz, trolu. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 0 0

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 8 3

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 14 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 218 8

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 7

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!