Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2023 r.
23:10

75-lecie Teatru Muzycznego w Lublinie. Sezon kończony z fajerwerkami

0 A A

O Galowym Koncercie Jubileuszowym, który w piątkowy wieczór odbył się w Teatrze Muzycznym w Lublinie jeszcze długo będzie mówiło się w mieście nad Bystrzycą. Z okazji jubileuszu 75-lecia teatru artyści zabrali publiczność w przepiękną, trzygodzinną podróż po świecie opery, operetki i musicalu - od "Carmen" Georges'a Bizeta, przez arie z "La Traviata" Giuseppe Verdiego po nieśmiertelny cancan i utwory z dzieła Andrew Lloyd Webbera "Upiór w operze" oraz Michaela Graceya "Król rozrywki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kończącym się, jubileuszowym sezonie artystycznym Teatr Muzyczny, który jak zapowiedział marszałek województwa Jarosław Stawiarski wkrótce przekształcony zostanie w Operę Lubelską, został wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego brązowym medalem  "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a przez władze samorządowe honorowym tytułem „Ambasador Województwa Lubelskiego” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Podczas piątkowej, uroczystej gali na ręce dyrektor Kamili Lendzion medal od ministra i odznakę od samorządu wręczył na scenie Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa. Kulturalną Nagrodę Województwa otrzymała również Żaneta Magryta – Sidoruk, wiolonczelistka teatralnej orkiestry.

W imieniu Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność przewodniczący Marian Król uhonorował Teatr Muzyczny oraz działającą w placówce Komisję Zakładową Medalem Bene Meritus. Kilkudziesięciu pracowników teatru otrzymało także pamiątkowe dyplomy i listy gratulacyjne.  

W jubileuszowym koncercie znalazły się utwory, które były grane na deskach Teatru Muzycznego lub dopiero będą, tak jak "Tosca", której premierę zaplanowano pod koniec września.

Paulina Janczaruk i chór dziecięco-młodzieżowy skradły show

Serca publiczności już na początku koncertu skradła Paulina Janczaruk, która kilka tygodni temu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uhonorowana została przez Lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich prestiżową nagrodą - Złotą Maską. Podczas piątkowej gali solistki Teatru Muzycznego nie zobaczyliśmy jednak w nagrodzonej roli Adeli z „Zemsty nietoperza”, reżyserowanej przez Artura Barcisia. Janczaruk uwiodła widzów najpierw fantastycznym wykonaniem Arii Królowej Nocy „Der Hölle Rache” z II aktu opery "Czarodziejski Flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Później zaśpiewała Arię Kunegudny z "Kandyda" Leonarda Bernsteina, za którą w 2022 roku w Krakowie zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Operetkowo-Musicalowym pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Na koniec Janczaruk, która debiutowała na lubelskiej scenie przed pięcioma laty, z Patrykiem Pawlakiem wykonała fantastyczny duet Christine i Eryka z najpopularniejszego musicalu wszech czasów "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera.

Podczas jubileuszowego koncertu furorę wywołał także występ nowo powstałego w Teatrze Muzycznym chóru dziecięco-młodzieżowego, prowadzonego przez Małgorzatę Papiewską i Agnieszkę Milaniuk (koordynatorem zespołu jest Grzegorz Paluch). 91 młodych artystów w wieku od 5 do 21 lat zaśpiewało dwie piosenki z amerykańskiego musicalu filmowego  „The Greatest Showman” (Król rozrywki) - "A million dreams" i "This is me". Nie obyło się bez owacji i bisu.

Chwilę później na scenie wybrzmiał kolejny utwór z musicalu Michaela Graceya z 2017 roku. Po raz pierwszy i jedyny w piątkowy wieczór zaśpiewała Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, a utwór „Never Enough” (Nigdy dość)  zadedykowała z okazji Dnia Ojca, będącemu na widowni tacie.

Na scenie zaprezentowali się wszyscy soliści lubelskiego teatru oprócz wspomnianych już Pauliny Janczaruk i Patryka Pawlaka także: Dorota Laskowiecka-Urban, Dorota Szostak-Gąska, Anna Barska, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Agnieszka Kurkówna, Mariola Zagojska, Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Jakub Gąska, Patrycjusz Sokołowski, Jarosław Cisowski i Paweł Stanisław Wrona. Gościnnie wystąpili Karina Skrzeszewska i Oleg Lanovyi z Opery Lwowskiej.

W efektownych choreografiach mogliśmy oglądać balet lubelskiego teatru. Utalentowaną orkiestrę Teatru Muzycznego poprowadził maestro Vincent Kozlovsky.

Sezon w pigułce. Oj, działo się!

Jubileuszowy sezon artystyczny 2022/23 Teatr Muzyczny w Lublinie rozpoczął z potrójnym przytupem. 3 września ubiegłego roku lubelskich artystów można było spotkać i podziwiać aż w trzech miastach – w Tomaszowie Lubelskim na Rodzinnym Pikniku Europejskim, w Lublinie na Placu Litewskim podczas Narodowego Czytania oraz w Białej Podlaskiej, gdzie swoim ostatnim hitem – operetką "Zemsta nietoperza" w reżyserii Artura Barcisia  zainaugurowali 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Oficjalne sezon w Teatrze otwarto 17 września podczas pierwszego z cyklu koncertów jubileuszowych „Operetka na poważnie, Opera na wesoło” w reżyserii Anny Barańskiej-Wróblewskiej.

W październiku odbyła się akcja „Słyszę Cię – Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży z I Kliniki Psychiatrii Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Realizowana była z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego rokrocznie na 10 października. Jej kulminacyjnym punktem był koncert z udziałem gwiazd: Kayah i Viki Gabor.

Z okazji jubileuszu w Tetrze Muzycznym wznowiono także dwa dzieła: musical wszech czasów "Phantom" Maury'ego Yestona – historię miłości Upiora zamieszkującego piwnice paryskiej opery do ślicznej sopranistki Christine, w reżyserii Daniela Kustosika z 2012 roku, a także operę "La Traviata" - najdoskonalsze dzieło Giuseppe Verdiego, które w nowej odsłonie zachwyciły lubelską publiczność.

29 listopada w siedzibie teatru dwukrotnie zaprezentowano spektakl dla dzieci i młodzieży – "Nie taki Straszny Dwór - opera w pigułce", na podstawie „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki, w rezyserii Marioli Zagojskiej. Skrócona wersja narodowej epopei muzycznej była okazją do wysłuchania najważniejszych muzycznych fragmentów i obejrzenia scen połączonych narracją, która przybliżyła treść tego wyjątkowego dzieła najmłodszym widzom.

Pod koniec 2022 r. lubelski teatr wystawił w Kieleckim Centrum Kultury musical „Skrzypek na dachu”, a  soliści  Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska wystąpili w świątecznym koncercie w Living Arts Centre Mississauga w Kanadzie, a także wzięli udział w Wigilii Starego Miasta organizowanej przez  Klasztor Dominikanów oraz Fundację Restaurare Basilicam.

Z okazji Nowego Roku lubelscy artyści zaprosili publiczność na dwa Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe w reżyserii dyrektor Kamili Lendzion. Na prośbę widzów koncerty zostały powtórzone w marcu i w kwietniu - Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe - Na Bis!

W sezonie 2022/23 w Teatrze Muzycznym odbyły się w sumie aż 72 wydarzenia, które obejrzało ponad 22 tysiące widzów. Oprócz już wspomnianych w repertuarze znalazły się wieokrotnie grane spektakle dla dorosłych: operetki "Baron Cygański" i "Księżniczka Czardasza”, musical "Hallo Szpicbródka”, a dla dzieci bajki: "Kot w butach”, "Pinokio, “O Krasnoludkach i Sierotce Marysi"  oraz  "Królewna Śnieżka" .

W sobotę jeszcze jeden koncert
Wyjątkowy sezon Teatr Muzyczny zakończy w sobotę, 24 czerwca, drugim Galowym Koncertem Jubileuszowym. Początek o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

249,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty