niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu. Szlakiem „Lublin. Pamięć Zagłady”

Dodano: 16 marca 2017, 17:34

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. W pierwszym transporcie do obozu zagłady w Bełżcu z rampy kolejowej przy ul. Zimnej wywieziono 1,4 tys. osób. 75 lat później tą samą trasą, którą do towarowych wagonów pędzeni byli lubelscy Żydzi, przeszła młodzież lubelskich szkół, władze miasta i inni mieszkańcy Lublina.

Liczący około 3 km Szlak Pamięci wyznacza 21 cementowych kubików. Na każdym znajduje się jedna z liter hebrajskiego alfabetu (jest ich 22; ostatnia znajduje się na suficie metalowego kontenera na Umschlagplatz), a także informacja o szlaku lub fragment relacji Świadka Historii – Wiesławy Majczak.

Pierwszy kubik znajduje się na al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga Maharszala. Łatwo go znaleźć – w czwartek drogę do niego wyznaczał szpaler włóczkowych żonkili. 500 kwiatków wydziergały panie z grupy Bombardowanie Włóczką, które na wspólne robótki ręczne spotykają się w Centrum Kultury.

– Była to ich własna inicjatywa – podkreśla Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Szlak Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” biegnie wzdłuż Alei Tysiąclecia, ulicą Kalinowszczyna, mostem na Bystrzycy i ul. Turystyczną. Po drodze mijamy mural namalowany na ścianie kanału przy Tarasach Zamkowych. Miejsce jego umiejscowienia nie jest przypadkowe.

– Tutaj z podziemnego tunelu wypływa Czechówka. Wypłukuje stamtąd zapomniane obrazy. Życie żydowskiego miasta zanim powstało getto – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Kolejny przystanek to początek ul. Kalinowszczyzna. Kubik nr 4 znajduje się naprzeciwko domu, w którym w marcu 1942 r. mieszkała Wiesława Majczak.

Miała 11 lat, gdy przed oknami jej mieszkania szli pędzeni do wagonów Żydzi. – Do dziś mam w uszach ten charakterystyczny szum butów szurających po bruku. I zawsze będę pamiętać liczbę 11. Tyle zwłok naliczyłam jak wyszłam – wspomina. Dziś, gdy o tym opowiada, wciąż płacze. – Ludzie i zdarzenia żyją tak długo, jak długo żyje pamięć o nich. Więc pamiętajcie. Pamiętajcie! – ze łzami w oczach mówiła do mikrofonu.

Kolejny kubik i kolejne wspomnienie. Przy kościele p.w. św. Agnieszki.

– Co jakiś czas ktoś leżał. Leżeli ludzie i szmaty. Pod kościołem jęczała ranna Żydówka. To było straszne – wspomina na przygotowanym wcześniej nagraniu Stanisław Sobczyk.

Tu, gdzie kiedyś była kolejowa (ul. Zimna, boczna Turystycznej) dziś znajduje się instalacja artystyczna „Nie/Pamięć Miejsca”. Na całej drugości muru odkuto tynk. Wejść można tylko do metalowego kontenera, na ścianach którego zostały wybite litery hebrajskiego alfabetu. Przez nie można patrzeć dalej – na mur, beton, rozkopaną ziemię.

Przez miesiąc z Umschlagplatz do Bełżca wysłano 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie. Tu też 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”).

Szlakiem pamięci

18 i 19 marca spacery Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” dla mieszkańców Lublina organizuje Stowarzyszenie Studnia Pamięci. W sobotę o godz. 12.30 spacer na Umschlagplatz. W niedzielę o godz. 10 spacer granicami getta (wyznacza je 43 różnej wielkości płyt chodnikowych z charakterystyczną żółtą opaską), a o godz. 12 spacer na Umschlagplatz. Zbiórka przy schodach obok Zamku. Wstęp wolny.

Użytkownik niezarejestrowany
??
icek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 marca 2017 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O, znowu jakaś rocznica żydów. Ciekawe czy doczekam upamiętniania jakichś rocznic mordowania Polaków. Tych tzw. "prawdziwych", czyli słowian, bo żydki, pomimo 500 lat siedzenia u nas, nigdy się nie zasymilowały.
Rozwiń
??
?? (21 marca 2017 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rafał napisał:
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów. temat jest nieprawomyślny ,więc obelisków nie ma i nie będzie,ciekawe czemu nie podejmuje się tematu,że zydzi byli jednak polskimi obywatelami,w koncu do cholery mieli na to  papiery ,ale nie  ..wszedzie żydowskie kombinowanie,pewnie chodzi im jak zwykle o pieniądze ,tym razem od nas ,co za  bezwzględna nacja
Rozwiń
icek
icek (21 marca 2017 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
faktycznie temat zaczyna się robić męczący,odwrotnie proporcjonalnie od czasu zakończenia wojny temat żydów przybiera jakieś monstrualne formy,żeby nas jako Polaków jeszcze przynajmniej szanowali,ale gdzie tam ,mają nas w izraelu w głebokiej pogardzie i nienawisci.po co nam te rzeczy?,niech sobie niemcy maszerują austriacy litwini estończycy holendrzy francuziki ,oni wszyscy mieli wojskowe formacje wspierające niemców,a tylko nas widać na tym łażeniu bez celu i sensu.Wszystko wygląda na zorganizowaną i opłaconą akcję
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To teraz zrobić szlak zagłady Polaków przez nasi UB. Z całego Lublina trasy na Zamek. Gdzie po "wyzwoleniu" Lublina z okupacji hitlerowskiej nastąpiła władza nasich. I katownia na Zamku prosperowała do 1954r. Wtedy to Pan Bierut organizując w Lublinie wystawę X lecia PRL zamknął i zlikwidował katownię na Zamku. Organizując tam Miejski Dom Kultury. Ciekawi mnie ilu Polaków zginęło na Zamku po "wyzwoleniu".
Rozwiń
Rafał
Rafał (17 marca 2017 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!