Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2017 r.
17:34

75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu. Szlakiem „Lublin. Pamięć Zagłady”

27 8 A A

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. W pierwszym transporcie do obozu zagłady w Bełżcu z rampy kolejowej przy ul. Zimnej wywieziono 1,4 tys. osób. 75 lat później tą samą trasą, którą do towarowych wagonów pędzeni byli lubelscy Żydzi, przeszła młodzież lubelskich szkół, władze miasta i inni mieszkańcy Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liczący około 3 km Szlak Pamięci wyznacza 21 cementowych kubików. Na każdym znajduje się jedna z liter hebrajskiego alfabetu (jest ich 22; ostatnia znajduje się na suficie metalowego kontenera na Umschlagplatz), a także informacja o szlaku lub fragment relacji Świadka Historii – Wiesławy Majczak.

Pierwszy kubik znajduje się na al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga Maharszala. Łatwo go znaleźć – w czwartek drogę do niego wyznaczał szpaler włóczkowych żonkili. 500 kwiatków wydziergały panie z grupy Bombardowanie Włóczką, które na wspólne robótki ręczne spotykają się w Centrum Kultury.

– Była to ich własna inicjatywa – podkreśla Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Szlak Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” biegnie wzdłuż Alei Tysiąclecia, ulicą Kalinowszczyna, mostem na Bystrzycy i ul. Turystyczną. Po drodze mijamy mural namalowany na ścianie kanału przy Tarasach Zamkowych. Miejsce jego umiejscowienia nie jest przypadkowe.

– Tutaj z podziemnego tunelu wypływa Czechówka. Wypłukuje stamtąd zapomniane obrazy. Życie żydowskiego miasta zanim powstało getto – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Kolejny przystanek to początek ul. Kalinowszczyzna. Kubik nr 4 znajduje się naprzeciwko domu, w którym w marcu 1942 r. mieszkała Wiesława Majczak.

Miała 11 lat, gdy przed oknami jej mieszkania szli pędzeni do wagonów Żydzi. – Do dziś mam w uszach ten charakterystyczny szum butów szurających po bruku. I zawsze będę pamiętać liczbę 11. Tyle zwłok naliczyłam jak wyszłam – wspomina. Dziś, gdy o tym opowiada, wciąż płacze. – Ludzie i zdarzenia żyją tak długo, jak długo żyje pamięć o nich. Więc pamiętajcie. Pamiętajcie! – ze łzami w oczach mówiła do mikrofonu.

Kolejny kubik i kolejne wspomnienie. Przy kościele p.w. św. Agnieszki.

– Co jakiś czas ktoś leżał. Leżeli ludzie i szmaty. Pod kościołem jęczała ranna Żydówka. To było straszne – wspomina na przygotowanym wcześniej nagraniu Stanisław Sobczyk.

Tu, gdzie kiedyś była kolejowa (ul. Zimna, boczna Turystycznej) dziś znajduje się instalacja artystyczna „Nie/Pamięć Miejsca”. Na całej drugości muru odkuto tynk. Wejść można tylko do metalowego kontenera, na ścianach którego zostały wybite litery hebrajskiego alfabetu. Przez nie można patrzeć dalej – na mur, beton, rozkopaną ziemię.

Przez miesiąc z Umschlagplatz do Bełżca wysłano 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie. Tu też 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”).

Szlakiem pamięci

18 i 19 marca spacery Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” dla mieszkańców Lublina organizuje Stowarzyszenie Studnia Pamięci. W sobotę o godz. 12.30 spacer na Umschlagplatz. W niedzielę o godz. 10 spacer granicami getta (wyznacza je 43 różnej wielkości płyt chodnikowych z charakterystyczną żółtą opaską), a o godz. 12 spacer na Umschlagplatz. Zbiórka przy schodach obok Zamku. Wstęp wolny.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 22:18
O, znowu jakaś rocznica żydów. Ciekawe czy doczekam upamiętniania jakichś rocznic mordowania Polaków. Tych tzw. "prawdziwych", czyli słowian, bo żydki, pomimo 500 lat siedzenia u nas, nigdy się nie zasymilowały.
Avatar
?? / 21 marca 2017 o 18:13
Rafał napisał:
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów. temat jest nieprawomyślny ,więc obelisków nie ma i nie będzie,ciekawe czemu nie podejmuje się tematu,że zydzi byli jednak polskimi obywatelami,w koncu do cholery mieli na to  papiery ,ale nie  ..wszedzie żydowskie kombinowanie,pewnie chodzi im jak zwykle o pieniądze ,tym razem od nas ,co za  bezwzględna nacja
rozwiń
Avatar
icek / 21 marca 2017 o 18:02
faktycznie temat zaczyna się robić męczący,odwrotnie proporcjonalnie od czasu zakończenia wojny temat żydów przybiera jakieś monstrualne formy,żeby nas jako Polaków jeszcze przynajmniej szanowali,ale gdzie tam ,mają nas w izraelu w głebokiej pogardzie i nienawisci.po co nam te rzeczy?,niech sobie niemcy maszerują austriacy litwini estończycy holendrzy francuziki ,oni wszyscy mieli wojskowe formacje wspierające niemców,a tylko nas widać na tym łażeniu bez celu i sensu.Wszystko wygląda na zorganizowaną i opłaconą akcję
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 16:05
To teraz zrobić szlak zagłady Polaków przez nasi UB. Z całego Lublina trasy na Zamek. Gdzie po "wyzwoleniu" Lublina z okupacji hitlerowskiej nastąpiła władza nasich. I katownia na Zamku prosperowała do 1954r. Wtedy to Pan Bierut organizując w Lublinie wystawę X lecia PRL zamknął i zlikwidował katownię na Zamku. Organizując tam Miejski Dom Kultury. Ciekawi mnie ilu Polaków zginęło na Zamku po "wyzwoleniu".
Avatar
Rafał / 17 marca 2017 o 14:31
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów.
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 10:17
w „czystkach etnicznych w palestynie” ilan pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na bliskim wschodzie. izraelski historyk pisze o nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. palestyńczykach, która stała się fundamentem państwa izrael. rozpoczęta przez bojówki syjonistyczne na początku 1948 r., pół roku przed proklamowaniem państwa żydowskiego i wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, przez wiele dekad była wydarzeniem zapomnianym i nieobecnym w oficjalnej historiografii bliskiego wschodu. bazując na bogatej dokumentacji oraz świadectwach oprawców i ocalonych, pappé rekonstruuje kolejne etapy czystek. od pierwszych pomysłów „transferu” rdzennej ludności i budowy czystego etnicznie państwa, które rozwijały się w ruchu syjonistycznym już w latach 30. xx w., przez przygotowanie masowych wypędzeń w ramach planu dalet, którym patronował sam dawid ben gurion, aż po jego konsekwentne wykonanie przez zniszczenie ponad 400 palestyńskich miast i wsi. autor pisze o terrorze, masakrach, torturach, grabieżach i gwałtach, ostatecznie obalając mit pokojowych początków izraela. dowodzi też, że izraelska polityka czystek etnicznych nie zakończyła się w 1949 r. i, w zmienionych formach, trwa do dziś. jednocześnie izraelski historyk przywraca pamięć o kraju wymazanym z kart historii, opisuje bohaterski opór jego mieszkańców i składa hołd tym, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego miejsca na ziemi. ******kampania-palestyna.pl/index.php/2017/01/27/ksiazka-ilana-pappe-czystki-etniczne-w-palestynie/
w „czystkach etnicznych w palestynie” ilan pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na bliskim wschodzie. izraelski historyk pisze o nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. palestyńczykach, która stała się fundamentem państwa izrael. rozpoczęta przez bojówki syjonistyczne na początku 1948 r., pół roku przed proklamowaniem państwa żydowskiego i wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, przez wiele dekad była wydarzeniem zapomnianym i nieobecny... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 10:14
Należy również pamiętać o „Czystkach etnicznych w Palestynie”
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 08:36
W tym miejscu gdzie stała Synagoga stałą moja babcia widząc machającego chusteczką brata więzionego na Zamku. Współczuje Żydom ale staje się to oficjalnym kultem. Obstawiam, że nie zobaczę Żuka pochylającego się nad zamęczonymi spośród 70000 tysięcy więźniów Zamku.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 22:18
O, znowu jakaś rocznica żydów. Ciekawe czy doczekam upamiętniania jakichś rocznic mordowania Polaków. Tych tzw. "prawdziwych", czyli słowian, bo żydki, pomimo 500 lat siedzenia u nas, nigdy się nie zasymilowały.
Avatar
?? / 21 marca 2017 o 18:13
Rafał napisał:
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów. temat jest nieprawomyślny ,więc obelisków nie ma i nie będzie,ciekawe czemu nie podejmuje się tematu,że zydzi byli jednak polskimi obywatelami,w koncu do cholery mieli na to  papiery ,ale nie  ..wszedzie żydowskie kombinowanie,pewnie chodzi im jak zwykle o pieniądze ,tym razem od nas ,co za  bezwzględna nacja
rozwiń
Avatar
icek / 21 marca 2017 o 18:02
faktycznie temat zaczyna się robić męczący,odwrotnie proporcjonalnie od czasu zakończenia wojny temat żydów przybiera jakieś monstrualne formy,żeby nas jako Polaków jeszcze przynajmniej szanowali,ale gdzie tam ,mają nas w izraelu w głebokiej pogardzie i nienawisci.po co nam te rzeczy?,niech sobie niemcy maszerują austriacy litwini estończycy holendrzy francuziki ,oni wszyscy mieli wojskowe formacje wspierające niemców,a tylko nas widać na tym łażeniu bez celu i sensu.Wszystko wygląda na zorganizowaną i opłaconą akcję
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 16:05
To teraz zrobić szlak zagłady Polaków przez nasi UB. Z całego Lublina trasy na Zamek. Gdzie po "wyzwoleniu" Lublina z okupacji hitlerowskiej nastąpiła władza nasich. I katownia na Zamku prosperowała do 1954r. Wtedy to Pan Bierut organizując w Lublinie wystawę X lecia PRL zamknął i zlikwidował katownię na Zamku. Organizując tam Miejski Dom Kultury. Ciekawi mnie ilu Polaków zginęło na Zamku po "wyzwoleniu".
Avatar
Rafał / 17 marca 2017 o 14:31
Że tak zapytam. Nie jestem z Lublina. Gdzie w Lublinie znajduje sie jakiś pomnik,obelisk,tablica czy cokolwiek co upamiętnia Polaków którzy zginęli na Majdanku lub po prostu w czasie wojny? Bo ciagle tylko na lewo i prawo upamiętnia sie żydów.
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 10:17
w „czystkach etnicznych w palestynie” ilan pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na bliskim wschodzie. izraelski historyk pisze o nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. palestyńczykach, która stała się fundamentem państwa izrael. rozpoczęta przez bojówki syjonistyczne na początku 1948 r., pół roku przed proklamowaniem państwa żydowskiego i wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, przez wiele dekad była wydarzeniem zapomnianym i nieobecnym w oficjalnej historiografii bliskiego wschodu. bazując na bogatej dokumentacji oraz świadectwach oprawców i ocalonych, pappé rekonstruuje kolejne etapy czystek. od pierwszych pomysłów „transferu” rdzennej ludności i budowy czystego etnicznie państwa, które rozwijały się w ruchu syjonistycznym już w latach 30. xx w., przez przygotowanie masowych wypędzeń w ramach planu dalet, którym patronował sam dawid ben gurion, aż po jego konsekwentne wykonanie przez zniszczenie ponad 400 palestyńskich miast i wsi. autor pisze o terrorze, masakrach, torturach, grabieżach i gwałtach, ostatecznie obalając mit pokojowych początków izraela. dowodzi też, że izraelska polityka czystek etnicznych nie zakończyła się w 1949 r. i, w zmienionych formach, trwa do dziś. jednocześnie izraelski historyk przywraca pamięć o kraju wymazanym z kart historii, opisuje bohaterski opór jego mieszkańców i składa hołd tym, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego miejsca na ziemi. ******kampania-palestyna.pl/index.php/2017/01/27/ksiazka-ilana-pappe-czystki-etniczne-w-palestynie/
w „czystkach etnicznych w palestynie” ilan pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na bliskim wschodzie. izraelski historyk pisze o nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. palestyńczykach, która stała się fundamentem państwa izrael. rozpoczęta przez bojówki syjonistyczne na początku 1948 r., pół roku przed proklamowaniem państwa żydowskiego i wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, przez wiele dekad była wydarzeniem zapomnianym i nieobecny... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 10:14
Należy również pamiętać o „Czystkach etnicznych w Palestynie”
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 08:36
W tym miejscu gdzie stała Synagoga stałą moja babcia widząc machającego chusteczką brata więzionego na Zamku. Współczuje Żydom ale staje się to oficjalnym kultem. Obstawiam, że nie zobaczę Żuka pochylającego się nad zamęczonymi spośród 70000 tysięcy więźniów Zamku.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19 10 1

Śledczy ustalają dokładne okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało odnaleziono w lesie, niedaleko Radzynia Podlaskiego. Wstępne ustalenia wskazują, że został zamordowany.

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek?

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek? 5 5

Pielęgniarki ze szpitala przy Staszica gotowe są strajkować, jeśli dyrekcja nie zgodzi się na podwyżki. W ramach protestu już 170 osób poszło na zwolnienia lekarskie.

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim 0 0

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na skorzystanie z urlopów ojcowskich. W woj. lubelskim skorzystało z niego w zeszłym roku już 7,8 tys. ojców. To o jedną piątą więcej niż w roku 2016.

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej 8 1

W sobotę przed południem dyżurny II komisariatu policji w Lublinie odebrał zgłoszenie dotyczące zaginięcia trzyletniego dziecka.

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie 1 6

Nie można zaliczyć do udanych tegorocznego otwarcia ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie sezon zaczął się w sobotę.

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie 0 0

Działa już hala do jazdy na wrotkach i rolkach otwarta w miejscu lodowiska przy Al. Zygmuntowskich. W piątek była darmowa i tego dnia odwiedziło ją 250 osób.

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 14 10

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 14 31

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 1

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 30 3

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 3 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.