czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

A co będzie gdy spadnie śnieg? Drogowcy mówią, że zima ich nie zaskoczy

Autor: p.p.

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Gdyby dziś zima uderzyła, to nie zaskoczy drogowców odpowiedzialnych za „krajówki”. Na składowiskach czekają hałdy soli, a sprzęt jest gotowy do walki ze śliskością.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wczoraj drogowcy z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pochwalili się stanem przygotowań do zimy. Są już gotowi na opady i związane z tym konsekwencje.

– Na sezon 2015/2016 mamy już przygotowane 21,3 tys. ton soli drogowej, 110 ton chlorku wapnia i 766 ton materiałów uszorstniających – mówi Marek Żmijan, odpowiedzialny w GDDKiA za utrzymanie dróg. A tych jest sporo, bo aż 1036 km. Już trwa rozstawienie 180 km siatki zapobiegającej nawiewaniu śniegu. Na placach i w garażach czeka min. 46 opłużonych solarek, 7 unimogów wyposażonych w pług lemieszowy i solarkę. 9 pługów wirnikowych, 17 równiarek i ponad setka innych pojazdów.

Za ponad 70-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S 12/17 odpowiadają zewnętrzne firmy, zatrudnione w ramach kontraktu „Utrzymaj standard”.

– Jezdnia na tej drodze ma najwyższy, I standard utrzymania. A to oznacza, że nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Firma utrzymująca ma od 3 do 4 godzin na likwidację śliskości od momentu jej stwierdzenia i od 4 do 6 godzin na uprzątnięcie śniegu po ustaniu opadów. Słowem, cała jezdnia na „esce” zawsze musi być czarna – dodaje Marek Żmijan.

W odśnieżaniu tej drogi pomaga także 20 kamer oraz sieć czujników laserowych monitorujących stan nawierzchni na ekspresówce.

Pozostałe drogi krajowe w naszym regionie są utrzymywane w II i III standardzie.

Powiedzą czy biało lub czarno

Kierowcy w razie trudności na drodze zawsze mogą skorzystać z pomocy Punktu Informacji Drogowej pod całodobowym numerem telefonu 19 111. Po tym numerem otrzymają także informacje o stanie dróg w całym kraju.

Czytaj więcej o: drogi GDDKiA zima Marek Żmijan
Konrad
lotosik
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Konrad
Konrad (30 grudnia 2015 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak co roku...

Rozwiń
lotosik
lotosik (30 grudnia 2015 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przyznaje, że zawsze zimą mam obawy, że jednak śnieg zaskoczy drogowców. Wiem, że w dużych miastach odśnieżaniem zajmują się prywatne firmy jak MultiProjekt, a u nas zawsze jest w tej sprawie jakiś problem... Mam nadzieję,  że w tym roku będzie inaczej!

Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba że sypnie w nocy - to wtedy wjadą w korki koło 6 - 7 i będą napie ...... gliną z solą po maskach. Wina śniegu - lubi 3 w nocy.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z całą pewnością ten pan dyrektor zrobi wszystko, aby nas zima nie zaskoczyła. Młody, prężny - tylko nie wiadomo czy nowe wiatry nie przywieją innego szefa.................
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (29 października 2015 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pierdu pierdu... ja poczekam na pierwszy solidny śnieg. 20 lat za kółkiem sprawia, że wiem że udało się drogowcom raz tylko - ubiegłej zimy nie zaspać... bo akurat to zima zaspała.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!