czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

A co będzie gdy spadnie śnieg? Drogowcy mówią, że zima ich nie zaskoczy

Autor: p.p.

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Gdyby dziś zima uderzyła, to nie zaskoczy drogowców odpowiedzialnych za „krajówki”. Na składowiskach czekają hałdy soli, a sprzęt jest gotowy do walki ze śliskością.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wczoraj drogowcy z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pochwalili się stanem przygotowań do zimy. Są już gotowi na opady i związane z tym konsekwencje.

– Na sezon 2015/2016 mamy już przygotowane 21,3 tys. ton soli drogowej, 110 ton chlorku wapnia i 766 ton materiałów uszorstniających – mówi Marek Żmijan, odpowiedzialny w GDDKiA za utrzymanie dróg. A tych jest sporo, bo aż 1036 km. Już trwa rozstawienie 180 km siatki zapobiegającej nawiewaniu śniegu. Na placach i w garażach czeka min. 46 opłużonych solarek, 7 unimogów wyposażonych w pług lemieszowy i solarkę. 9 pługów wirnikowych, 17 równiarek i ponad setka innych pojazdów.

Za ponad 70-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S 12/17 odpowiadają zewnętrzne firmy, zatrudnione w ramach kontraktu „Utrzymaj standard”.

– Jezdnia na tej drodze ma najwyższy, I standard utrzymania. A to oznacza, że nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Firma utrzymująca ma od 3 do 4 godzin na likwidację śliskości od momentu jej stwierdzenia i od 4 do 6 godzin na uprzątnięcie śniegu po ustaniu opadów. Słowem, cała jezdnia na „esce” zawsze musi być czarna – dodaje Marek Żmijan.

W odśnieżaniu tej drogi pomaga także 20 kamer oraz sieć czujników laserowych monitorujących stan nawierzchni na ekspresówce.

Pozostałe drogi krajowe w naszym regionie są utrzymywane w II i III standardzie.

Powiedzą czy biało lub czarno

Kierowcy w razie trudności na drodze zawsze mogą skorzystać z pomocy Punktu Informacji Drogowej pod całodobowym numerem telefonu 19 111. Po tym numerem otrzymają także informacje o stanie dróg w całym kraju.

Czytaj więcej o: drogi GDDKiA zima Marek Żmijan
Konrad
lotosik
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Konrad
Konrad (30 grudnia 2015 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak co roku...

Rozwiń
lotosik
lotosik (30 grudnia 2015 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przyznaje, że zawsze zimą mam obawy, że jednak śnieg zaskoczy drogowców. Wiem, że w dużych miastach odśnieżaniem zajmują się prywatne firmy jak MultiProjekt, a u nas zawsze jest w tej sprawie jakiś problem... Mam nadzieję,  że w tym roku będzie inaczej!

Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba że sypnie w nocy - to wtedy wjadą w korki koło 6 - 7 i będą napie ...... gliną z solą po maskach. Wina śniegu - lubi 3 w nocy.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z całą pewnością ten pan dyrektor zrobi wszystko, aby nas zima nie zaskoczyła. Młody, prężny - tylko nie wiadomo czy nowe wiatry nie przywieją innego szefa.................
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (29 października 2015 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pierdu pierdu... ja poczekam na pierwszy solidny śnieg. 20 lat za kółkiem sprawia, że wiem że udało się drogowcom raz tylko - ubiegłej zimy nie zaspać... bo akurat to zima zaspała.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!