środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Al. Racławickie i ul. Sowińskiego: Powstaje druga koncepcja zmian. "Pierwsza była zła"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2015, 21:30
Autor: Dominik Smaga

Wydzielone pasy dla autobusów i trolejbusów nie znikną z projektu przebudowy Al. Racławickich i ul. Lipowej. Węższa niż zakładano ma być za to ul. Sowińskiego. Na zlecenie miasta powstaje druga koncepcja zmian. - Pierwsza była zła - mówią mieszkańcy Wieniawy

- Czekamy na nową wersję koncepcji, nad którą pracuje firma Mosty Katowice - informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Właśnie ta firma odpowiada za całość dokumentacji koniecznej do przebudowy drogi. - Spodziewamy się, że koncepcję przedstawimy w lutym.

Tymczasem już dzisiaj nad zmianami dyskutować mają dzielnicowi działacze z Wieniawy. - Chcemy jasno sformułować nasze oczekiwania po to, żeby przekazać naszą opinię jeszcze zanim powstanie nowy projekt - mówi Marta Kurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wieniawa. Wcześniejsza wersja wzbudziła sporo kontrowersji, także wśród mieszkańców Wieniawy. - Projekt nie zyskał akceptacji społecznej, nie zaaprobował go też prezydent. To dlatego koncepcja powstaje od nowa - wyjaśnia Kieliszek.

- My chcemy dowiedzieć się, na jakim etapie są te prace - mówi Kurowska. O szczegółowych rozwiązaniach wciąż wiadomo niewiele. Co konkretnie? Według nowej koncepcji mniej miejsca zajmować ma jezdnia ul. Sowińskiego. Pierwotnie miasto zakładało poszerzenie jej do 14 metrów, co nie podobało się mieszkańcom pobliskich budynków. Ich zdaniem przepustowość drogi miałaby być podnoszona ich kosztem. Ostatecznie stanąć ma na jezdni o szerokości 12 metrów. W dalszym ciągu planowane jest wytyczenie pasów przeznaczonych wyłącznie dla komunikacji miejskiej w Al. Racławickich i ul. Lipowej.

Miasto nie mówi otwarcie o tym, jak poprowadzony ma być ruch rowerowy: czy będą to pasy wydzielane z jezdni, czy też niezależne od niej ścieżki. - W wytycznych dla firmy wskazaliśmy, że preferowane byłyby drogi rowerowe poza jezdnią - stwierdza Kieliszek.

Mieszkańcy Wieniawy z niepewnością czekają na prezentację nowych pomysłów. - Bo nie do przyjęcia był 1,5-metrowej szerokości chodnik przy Al. Racławickich na wysokości wieży ciśnień - mówi Kurowska. Wytyka m.in. przewidywane w pierwszej wersji pasy do skrętu w lewo wydzielane na skrzyżowaniach Al. Racławickich z bocznymi ulicami.

- Nam chodzi o to, żeby to były miejskie ulice, a nie przelotowe arterie, zwłaszcza że obwodnica miasta zaczyna przynosić efekty - dodaje Kurowska i liczy na to, że nowy wariant będzie konsultowany z mieszkańcami. Jednoznacznej deklaracji w tej sprawie Ratusz nie składa.
  Edytuj ten wpis
ff
Kylosos
siuuuu
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ff
ff (25 stycznia 2015 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Druga koncepcja tez będzie zła i tez ja oprotestujemy, bo drogi dla rowerów maja być w jezdni. A na skrzyżowaniu al. Racławickich i Poniatowskiego pasuje tylko rondo. Nie powinno też wycinać się ani jednego drzewa.

noo :) rondo najlepiej kosztem bloku nr 24 hahahaa

Trzeba go zburzyć

Rozwiń
Kylosos
Kylosos (20 stycznia 2015 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim zdaniem, jak ma być poszerzone Sowińskiego (choć uważam, że to głupota, bo zamiast marnować pieniędzy na poszerzanie, należałoby przekazać pieniądze na dokończenie wewnętrznej obwodnicy tj. al. Lubelskiego Lipca 80 do Jana Pawła II, Wrotkowska do Krańcowej i Bohaterów Monte Cassino do Solidarności), to najlepiej niech poszerzają jedną stroną ulicy, tak jak mają wyciąć drzewa to niech wytną tylko z jednej strony, a nie z obydwu. Inaczej ten teren straci wizerunkowo i doprowadzi do niepotrzebnej degradacji terenu.    

Rozwiń
siuuuu
siuuuu (20 stycznia 2015 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może Sowińskiego przenieść pod ziemię? Tunel pod miasteczkiem od Głębokiej wychodzący za Racławickimi! :D

Jak sfinansujesz taką drobnostkę to każdy się zgodzi.

Rozwiń
JB
JB (20 stycznia 2015 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może Sowińskiego przenieść pod ziemię? Tunel pod miasteczkiem od Głębokiej wychodzący za Racławickimi! :D

Rozwiń
Lulek
Lulek (20 stycznia 2015 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A tak wogóle to kiedy ma się rozpocząć ten remont? W 2014 była mowa że prace rozpoczną w 2015. Coś się zmieniło?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!