Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2016 r.
18:00

Alarm 24: Jedzenie zamiast bomb. Niezwykła jadłodajnia na Starym Mieście

0 4 A A

„Jedzenie zamiast bomb” to inicjatywa polegająca na rozdawaniu ciepłych posiłków ludziom potrzebującym. Akcja powstała w latach 80-tych XX wieku w brytyjskim Cambridge. W Lublinie akcję prowadzi grupa młodych ludzi związanych ze środowiskami anarchistycznymi i lewicowymi.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd biorą pieniądze na produkty? Grają m.in. na ulicach Starego Miasta. Zbierają też jedzenie od osób chcących w ten sposób pomóc innym. Dzięki temu od listopada do kwietnia mogą się podzielić ciepłym posiłkiem z najbardziej potrzebującymi. 

W to środowisko wszedłem z aparatem. Spędziłem z nimi 27 weekendów. Na początku ludzie różnie reagowali na obiektyw. Słyszałem nawet głosy typu: „zaraz rozbiję ci ten aparat”. Nie poddawałem się, zacząłem rozmawiać z tymi ludźmi, parę razy przyniosłem kilka worków ubrań i z czasem nasze relacje się poprawiły. 

Sytuacje kiedy wcześniej odmawiano mi zgody na zdjęcie, zmieniały się. Po pewnym czasie usłyszałem: „wie pan co, jak pan chce, to zrobi mi pan to zdjęcie”. Inny mężczyzna: „ja też chcę, ale tylko z tą panią, jak ją całuję”.

Te zdjęcia to były spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi. Spotkałem tam panią, która została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pod koniec lat 80-tych znalazła się w Złotej Dziesiątce Lublinianek. Ona nie tylko przychodzi na zupę, ale sama przynosi bułki i częstuje nimi innych.

Mężczyzna: „Wydałem ostatnie pieniądze na truskawki dla syna, bo bardzo je lubi. Ale w domu się nie przelewa dlatego przyszedłem na zupę”.

Mężczyzna: „Jestem dobrym fachowcem, potrafię zrobić każdy remont i robię je znajomym, którzy też nie mają za wiele pieniędzy. Nikt nie chce mnie zatrudnić, bo jestem za stary”.

Kobieta: „Ja to chociaż mam rentę i śpię w noclegowni ale i tak nie wystarcza, a jeść trzeba”.

Mężczyzna: „Proszę pana, a czy mógłby mi pan zrobić zdjęcie do dowodu, bo zgubiłem dowód i nie chcą mnie przyjąć do noclegowni, muszę spać na ulicy”.

Mężczyzna: „Umarła mi dziewczyna, załamałem się i zacząłem sięgać do kieliszka, nim się obejrzałem straciłem wszystko co miałem, nie tylko ukochaną osobę ale całe swoje życie. Alkohol zabrał mi wszystko, wylądowałem na ulicy.”

Mężczyzna: „Ja skończyłem Akademię Sztuk Pięknych, robiłem też piękne tatuaże. Jeden wyskok z kolegami spowodował że znalazłem się w Zakładzie Karnym, a po powrocie cała rodzina się ode mnie odwróciła. Moja kobieta miała już innego, a koledzy zachowywali się jakby mnie nie znali. Zostałem sam...”

Mężczyzna: „Jak byłem dzieckiem moi rodzice się tutaj przeprowadzili. Byłem dobrym dzieckiem, grałem w piłkę i ćwiczyłem taekwondo... To tam kiedyś mieszkaliśmy z rodzicami, zanim to się wydarzyło... Zabiłem człowieka. Ale niech mnie pan nie osądza od razu. Swoje odsiedziałem - całe 25 lat. Nie chciałem tego zrobić, byłem młody i głupi, żałuję nawet, że ćwiczyłem to taekwondo, gdyby nie moje umiejętności ten człowiek by żył. Przez ten czas rodzice zmarli, nic mi nie zostało...”.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 23:36
Zdjęcia świetne. Z jednej strony, większość pokazanych osób to żule, ale z drugiej widać, że każdy człowiek to oddzielna historia. Chwytają za serce. Pewnie nie wszystkich, takie życie. Mnie wzruszyły...
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:59
czemu zdjęcia na gorze takie o zwykle, a na dole aż bolą oczy od obróbki?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:34
Artykuł powinien być dedykowany Kościołowi Katolickiemu
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 19:52
znow zdjecia od tego goscia juz u was pracuje?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 23:36
Zdjęcia świetne. Z jednej strony, większość pokazanych osób to żule, ale z drugiej widać, że każdy człowiek to oddzielna historia. Chwytają za serce. Pewnie nie wszystkich, takie życie. Mnie wzruszyły...
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:59
czemu zdjęcia na gorze takie o zwykle, a na dole aż bolą oczy od obróbki?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:34
Artykuł powinien być dedykowany Kościołowi Katolickiemu
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 19:52
znow zdjecia od tego goscia juz u was pracuje?

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 0

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 8 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia]
galeria

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie zakończyły się trzydniowe Kozienalia 2018.

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 28 8

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca 60 6

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 22 38

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria
film

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 31 3

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 1

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 8 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 13 7

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 31 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!