czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Koniec prac archeologów na części pl. Litewskiego. Odkopali kości, amunicję i pamiątki

Dodano: 5 czerwca 2016, 21:30
Autor: Dominik Smaga

Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin

Zakończyły się prace archeologiczne na części przebudowywanego pl. Litewskiego. Komisja konserwatorska przekazała do dalszych prac istotne obszary placu. Komisja oglądała plac w miniony piątek.

– Zdecydowała o przekazaniu kolejnych fragmentów placu – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Archeolodzy zakończyli już prace w rejonie skupisk kości w pobliżu pomnika Józefa Piłsudskiego oraz w osi Krakowskiego Przedmieścia. Oznacza to, że w miejscach tych można już rozpocząć prace inwestycyjne.

Zasadnicze roboty budowlane udało się wcześniej rozpocząć w rejonie niecki fontanny, gdzie – zgodnie z oczekiwaniami – odkryto fragmenty fundamentów dawnej cerkwi, która została tu rozebrana w okresie międzywojnia. Na dno zbiornika zaplanowanego tu nowego wodotrysku tłoczony był już beton.

Oprócz dawnych murów na placu odkopano m.in. liczne kości z dawnego cmentarza przy działającym tu niegdyś klasztorze, jak też m.in. pamiątki po hitlerowskich okupantach, w tym amunicję.

Wszystkie prace budowlane toczące się na pl. Litewskim muszą się odbywać pod ścisłym nadzorem archeologów. Miasto szacowało do tej pory, że wszystkie pamiątki z przeszłości powinny być stąd wydobyte przed wakacjami.

Znaleziska, jak dotąd, nie spowodowały opóźnienia przebudowy placu. Jej finał wciąż jest zapowiadany najpóźniej na koniec kwietnia przyszłego roku, w tym roku ma być wykonana nawierzchnia nowego placu, zaś jesienią powinien się odbyć próbny rozruch nowej, multimedialnej fontanny.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Amunicję przekazać dla wojska .
Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i w PIZDU z Plackiem Litewskim ?
Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za kociarz ?
Rozwiń
ayo
ayo (6 czerwca 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
antiae napisał:
Spanie w namiotach, ludzie zagnani do kompleksowego sprzątania po wojnie przez 25 lat. Po tym okresie wdrażanie projektów, które i tak byłyby dalekie od dzisiejszych potrzeb. Najlepiej chować człowieka w miejscu jego odejścia.  Cmentarze wokół szpitali, domów i wszędzie sza, sza, i sza. Jak trza.  Gdyby na świecie byli sami świadkowie Jehowy, to by nie było wojen.  Wskrzeszeni przez Jezusa Chrystusa zostali przywróceni do życia jako dusze-ludzie. Po ich śmierci nie istnieją one inaczej, jak tylko w pamięci Jahwe. Wniebowstąpienie objęło jedynie (tylko i wyłącznie) Jezusa Chrystusa, który Króluje w Niebie nie jako osoba i nie jako dusza, lecz jako KRÓL w Postaci Duchowej. Częściowo kompletny zbiór Królestwa Bożego (KB) jest zapisany w nieograniczonej pamięci Jahwe. Następuje ciągłe ustalanie jego liczności, a więc wkrótce zstąpi na Ziemię Król Jezus Chrystus i za Jego pośrednictwem tenże JEDNOELEMENTOWY zbiór KB stanie się zbiorem skończonym na mocy pamięci Jahwe. Od tego momentu Jezus Chrystus będzie tu panował wraz z Królestwem Bożym (jako Król) przez okres jednego tysiąca lat. KRÓLESTWO BOŻE NADCHODZI. wytrzeźwiej
Rozwiń
jeszcze żywy
jeszcze żywy (6 czerwca 2016 o 01:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przynajmniej wesoło im będzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!