poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Będzie zakaz trzymania psów na łańcuchach i wykorzystywania zwierząt w cyrkach

Dodano: 13 listopada 2017, 08:14

Łańcuch ma zastąpić kojec o ściśle określonych wymiarach w zależności od wielkości psa
Łańcuch ma zastąpić kojec o ściśle określonych wymiarach w zależności od wielkości psa (fot. Fundacja Ex Lege)

Zakaz trzymania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrkach, czy zakaz hodowli zwierząt na futra. To tylko niektóre zmiany proponowane w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

– Widzę bardzo duży krok do przodu – komentuje przygotowane propozycje zmian Jolanta Skowronek ze Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”.

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów PiS. Proponowane zmiany są rewolucyjne. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi. Łańcuch ma zastąpić kojec o ściśle określonych wymiarach w zależności od wielkości psa. – Trzymanie psa na łańcuchu to cały czas duży problem. Dotyczy zarówno zwierząt na wsiach, jak też w miastach – podkreśla Marta Włosek, prezeska i założycielka lubelskiej Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE.

Projekt zaostrza też kary za znęcanie się nad zwierzętami. Rozszerza też samą definicję znęcania się nad nimi. – Zniknęło słowo „świadome” w kontekście zadawania bólu i cierpień zwierzętom. W projekcie zostało wykreślone – zwraca uwagę przedstawicielka „Lubelskiego Animalsa”. – To było słowo wytrych. Często przed sądem nie dało się udowodnić, że czyjeś działanie było świadome.

Posłowie PiS chcą też, by właściciele psów obowiązkowo czipowali czworonogi.

Jedną z większych kontrowersji jest wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli i chowu zwierząt na futra. W Polsce działa obecnie około tysiąca ferm hodujących zwierzęta na futra, jesteśmy pod tym względem potentatem. Szacuje się, że pracuje w nich około 13 tys. osób. Jest to bardzo dochodowy biznes. Rocznie przynosi do budżetu 600 mln zł. W Polsce co roku zabijanych na futra jest ok 10 mln zwierząt. Nasz kraj jest drugi na świecie. Zwierzęta często bardzo cierpią. Przekarmia się je tak, że nie mogą się poruszać, a chodzi o to, by miały więcej futra. Później są brutalnie zabijane i odzierane ze skóry.

Nowe prawo wprowadza też zakaz organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt.

– Rodzice, którzy przychodzą do cyrku z dziećmi chcą mieć styczność ze zwierzętami – uważa Tomasz Kamyk z Cyrku Zalewski. – Często organizowane są przejażdżki na wielbłądach czy na kucach, to jedna z głównych atrakcji – dodaje. Według niego nowe prawo sprawi, że cyrk będzie mniej atrakcyjny, a wiele osób straci przez to pracę. Tymczasem, jak przekonują autorzy nowelizacji, zwierzęta w cyrkach doznają urazów psychicznych i fizycznych. Doprowadza do tego brutalna tresura, wykorzystywanie haków, elektrycznych pałek, łańcuchów czy pejczy.

Z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt niezadowoleni mogą też być sprzedawcy ryb. Według nowego prawa, znęcaniem się będzie trzymanie ryb bez wody. Ogranicza ona też skalę uboju rytualnego, który według projektowanych zmian miałby być wykonywany jedynie na cele członków związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. 

WIDEO

Co się zmieni?

• 4 lub 5 lat więzienia (a nie 2 lata) grozić będzie za zabójstwo lub znęcanie się nad zwierzęciem

• Trzymanie psów na łańcuchu będzie zakazane

• Kojce dla najmniejszych czworonogów mają mieć min. 9 mkw, dla największych – 15

• Całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra

• Całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach

• Ograniczenie uboju rytualnego

• Trzymanie zwierząt na mrozie, bądź w upale będzie uznane za znęcanie się nad nimi

• Zakaz mocowania na budynkach kolców i drutów odstraszających ptaki

• Zakaz trzymania ryb bez wody

>>>

Wideo: TVN 24 / x-news

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy zakaże się tzw. UBOJU RYTUALNEGO ?????? Tam dopiero człowiek dopuszcza się skrajnego barbarzyństwa wobec zwierzęcia. Nie bronię łańcucha ale żeby zwierzęciu poderżnąć gardło i czekać aż się wykrwawi . Kiedy ISIS podrzyna gardła swoim wrogom to ich wyklinamy od czci i wiary a tu pod nosem mamy to samo tyle że tu ofiarą jest bezbronne ,spętane zwierzę.
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2017 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy kury z ferm ujrzą światło dzienne i będą dziobać trawę?
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2017 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taki Yntelygent PełOwski, że nie widział nigdy żywego karpia w reklamówce. I żeby pisać mój pies, to trzeba go najpierw posiadać, a nie fantazjować. Z drugiej strony, to mój pokój był mniejszy jak ten kojec. Aż 9m2? To schroniska się zazwierzęcą.
Rozwiń
Bolek donosiciel
Bolek donosiciel (20 listopada 2017 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz zwierzęta z ZOO uwolni się a na ich miejsce wsadzi się PO-wców takie osobniki na wyginięciu.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja tez jestem miłośnikiem zwierząt, ale jeśli nie w Polsce to gdzie indziej na świecie będzie się hodować te 10 milionów zwierząt rocznie na futra. Przyroda i biznes nie lubią próżni i chyba komuś o to właśnie chodzi, żeby robić biznes w innych państwach, a nie w Polsce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!