sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Bezpłatna pomoc dla dzieci niepełnosprawnych

  Edytuj ten wpis
Autor: (izi)

Pomoc terapeutów jest bezpłatna. To maksymalnie osiem godzin miesięcznie (Jacek Świerczyński)
Pomoc terapeutów jest bezpłatna. To maksymalnie osiem godzin miesięcznie (Jacek Świerczyński)

Już ponad 70 niepełnosprawnych dzieci korzysta z pomocy Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, który działa przy ul. Hirszfelda. – Nikomu nie odmówimy pomocy – zapewniają terapeuci i zachęcają do kontaktu.

Zespół działa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych. Oferuje terapię dla dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole.

– Staramy się różnymi drogami docierać do rodziców z informacjami o naszej działalności. Mamy stronę internetową, pokazujemy naszą ofertę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i w klinice okulistycznej. Mimo to nie wszyscy o nas wiedzą – mówi Mirosława Błaziak, terapeutka z zespołu.

Pomoc terapeutów jest bezpłatna. To maksymalnie osiem godzin miesięcznie. – To kropla w morzu potrzeb, ale na terapii uczymy też rodziców, jak pracować i bawić się z dzieckiem, jak przystosować dom do potrzeb dziecka z dysfunkcjami – tłumaczy Błaziak.

Aby skorzystać z pomocy zespołu, dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności i opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Miejsce zamieszkania nie jest ważne.

Osoby, które nie zdążyły w tym roku szkolnym zapisać się z dzieckiem na terapię organizowaną przez zespół, mogą się wpisać na listę rezerwową. Zostaną zaproszone na zajęcia, gdy ktoś zwolni miejsce tymczasowo lub na stałe. – W ubiegłym roku udało nam się zorganizować dodatkowe zajęcia jeszcze w lutym, dla siedmiu osób – mówi Ewa Puderecka, wicedyrektor SOSW przy ul. Hirszfelda.

W ośrodku przy ul. Hirszfelda działa też jedyna w Polsce wypożyczalnia ręcznie robionych, dotykowych książek dla dzieci niewidomych i słabo widzących. Można poprosić o ich bezpłatną wysyłkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!