piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Bilety autobusowe w Lublinie: Wierny pasażer nie zapłaci więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2011, 09:13
Autor: Dominik Smaga

W czwartek radni zdecydują o cenach biletów ZTM<br />
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
W czwartek radni zdecydują o cenach biletów ZTM
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Nie od stycznia, ale od kwietnia zdrożeją bilety komunikacji miejskiej – wynika z ostatecznego projektu uchwały, który prezydent skierował do Rady Miasta. Głosowanie planowane jest na najbliższy czwartek. Okazuje się, że nie wszyscy odczują skutki podwyżki.

Przez kilka dni z projektem nowego cennika było sporo zamieszania. – Prace trwały do ostatniej chwili – przyznaje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Pierwotnie Ratusz zakładał, że bilety zdrożeją od kwietnia, później była mowa o styczniu, ostatecznie stanęło na kwietniu. Pojawiały się też informacje, że podwyżka obejmie nie tylko bilety jednorazowe, ale też okresowe: bilet 30-dniowy zdrożałby z 84 zł na 91 zł. Ale z tego pomysłu miasto się wycofało.

– Bilety okresowe nie zdrożeją. To ukłon w stronę tych najbardziej lojalnych pasażerów – wyjaśnia Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta. Podwyżka ma objąć tylko bilety jednorazowe i czasowe.

Cena biletu jednoprzejazdowego wzrosłaby z 2,80 zł na 3,20 zł, a 30-minutowego z 2,40 zł na 2,80 zł, zaś bilet 90-minutowy kosztowałby 4 zł. O złotówkę, do 7 zł podrożeć ma bilet 6-godzinny, cena dobowego miałaby wynieść 13 zł, a 72-godzinnego 22 zł.

Wbrew opinii wynajętych przez miasto ekspertów, którzy stwierdzili, że nocne bilety już teraz są za drogie, prezydent chce podnieść ich ceny: bilet jednorazowy miałby kosztować 5,80 zł (wzrost o 80 gr.), a 90-minutowy 8,20 zł (podwyżka o 1,20 zł). Tymczasem eksperci uznali, że bilet jednorazowy nocny powinien kosztować 4 zł, a 90-minutowy 6 zł, bo przy obecnych cenach kilkuosobowym grupom bardziej opłaca się taksówka.

Magistrat tłumaczy podwyżki rosnącymi kosztami paliwa. – W ciągu ostatnich trzech lat ich cena wzrosła o 68 proc. – podkreśla Siemiński.

Prezydent chce też zmienić zasady korzystania z rocznych biletów rodzinnych. Teraz mogą z nich korzystać rodziny mające pięcioro lub więcej dzieci. Płacą 10 zł, a w zamian dostają trzy egzemplarze biletu. Po zmianach wystarczyłaby czwórka dzieci, a bilet wydawany byłby każdemu członkowi rodziny.

Z okresowym biletem taniej

Nie zmieniając ceny biletów okresowych prezydent chce zachęcić mieszkańców do stałego korzystania z komunikacji.

Już teraz przejazdówki są opłacalnym rozwiązaniem. Przykładowy Kowalski, która przez 20 dni w miesiącu dojeżdża do pracy i wraca z niej autobusem wyda miesięcznie 96 zł. Tymczasem za 84 zł może mieć bilet uprawniający do jazdy po całym mieście przez cały miesiąc.

Po zmianie cennika codzienne dojazdy na biletach jednorazowych kosztowałyby Kowalskiego 112 zł, czyli o blisko 30 zł więcej niż przejazdówka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mikra
Wkurzony
Devon
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mikra
Mikra (20 listopada 2011 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Wkurzony' timestamp='1321807461' post='560556']
Dzięki Panie Prezydencie, niezła zmiana od kwietnia. Strefa parkowania i podwyżka biletów. Ale co to Pana obchodzi, jak Pana dupę wozi służbowy samochód.
[/quote]
Nie lubię podwyżek, ale niestety autobusy jeżdżą na paliwo, które w ciągu roku zdrożało z 5 złotych na 5,50.
Po drugie bilety okresowe nie drożeją, więc osoby korzystające często z komunikacji miejskiej nic nie stracą.
Po trzecie - większa strefa płatnego parkowania wymusi większą rotację samochodów na miejscach parkingowych w centrum, co trochę ułatwi znalezienie wolnego miejsca.
Rozwiń
Wkurzony
Wkurzony (20 listopada 2011 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki Panie Prezydencie, niezła zmiana od kwietnia. Strefa parkowania i podwyżka biletów. Ale co to Pana obchodzi, jak Pana dupę wozi służbowy samochód.
Rozwiń
Devon
Devon (20 listopada 2011 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na bilecie okresowym na wszystkie linie (czyli np. normalny miesięczny za 84 zł) można jeździć do woli, w tym nocnymi.
Rozwiń
Piotr
Piotr (20 listopada 2011 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!. Bilet 30 minutowy to również bilet jednoprzejazdowy. Ten za 2,80 (obecnie) tylko przy kupowaniu u kierowcy... Wypadałoby lepiej odnotować ten fakt, również w cenniku ZTM, bo w obecnej formie jest to naciąganie ludzi...
Rozwiń
student
student (20 listopada 2011 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla porównania bilet w warszawie ulgowy jednorazowy kosztuje 1,40 ; dobowy 6zł (metro,tramwaj,autobus)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!