czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Bloki czy zieleń przy ul. Koncertowej? Deweloper nie dostał zgody. Zaskarżył postanowienie

Dodano: 28 listopada 2017, 21:06
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelski deweloper chce od Ratusza zgody na budowę bloków na gruntach rolnych przy ul. Koncertowej. Urząd nie wydał mu takiej decyzji, bo chce wyznaczyć tu teren zielony. Z tego powodu urzędnicy wstrzymali postępowanie w sprawie bloków. A deweloper to zaskarżył

Spór dotyczy działek ciągnących się pasem od ul. Koncertowej do ul. Dereckiego (boczna Zelwerowicza). Do budowy w tym miejscu przymierza się lubelski deweloper Mariusz Wlaszczyk prowadzący działalność pod firmą DOMLUBLIN. Wystąpił on do Urzędu Miasta o decyzję ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na „rozbudowie osiedla budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Koncertowej 32 – 34 a”.

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna przy inwestycjach na terenie nieobjętym planem zagospodarowania, czyli uchwalanym przez radnych dokumentem określającym przeznaczenie poszczególnych obszarów, np. pod bloki, szkołę, zieleń. Tereny, na których chce budować deweloper, takiego planu nie mają. W ewidencji gruntów wciąż widnieją jako użytki rolne, a konkretnie grunty orne.

Jeżeli dana nieruchomość nie ma planu zagospodarowania, to o jej możliwym wykorzystaniu decydują miejscy urzędnicy, właśnie w drodze decyzji o warunkach zabudowy. Jednak deweloper nie dostał takiej decyzji, bo Urząd Miasta zawiesił swoje postępowanie na 9 miesięcy.

Takie zawieszenie jest dopuszczalne, gdy dla danego terenu jest już opracowywany plan zagospodarowania, a w przypadku działek przy Koncertowej takie prace już trwają. O ich rozpoczęciu Rada Miasta zdecydowała latem 2013 r.

– W opracowywanym planie przewidziane są inne funkcje, w tym m.in. tereny zieleni urządzonej – tak Joanna Bobowska z Urzędu Miasta tłumaczy decyzję o zawieszeniu postępowania. Urzędnicy inaczej widzą przyszłość tego miejsca. – Zamierzenia inwestora stoją w sprzeczności z opracowywanymi zapisami. Dlatego postępowanie o ustalenie warunków zabudowy zostało zawieszone.

O to, by wstrzymać wydawanie decyzji o warunkach zabudowy w tym rejonie już latem apelowali mieszkańcy terenów między Koncertową, Zelwerowicza, Poligonową oraz północną granicą Lublina. Napisali w tej sprawie oficjalną petycję.

– Wznoszenie kolejnych bloków mieszkalnych czy obiektów usługowych na podstawie warunków zabudowy jest naszym zdaniem niedopuszczalne i przynosi więcej szkód niż pożytku – czytamy w petycji.

Z „zamrożeniem” postępowania dotyczącego rozbudowy osiedla nie zgadza się deweloper, który zaskarżył postanowienie Urzędu Miasta. Ma wątpliwości, czy w ciągu przepisowych 9 miesięcy rzeczywiście dojdzie do uchwalenia przez Radę Miasta planu zagospodarowania terenu. Zażaleniem inwestora zajmie się teraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Czytaj więcej o: Lublin koncertowa deweloper
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(93) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 stycznia 2018 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie autorze. Raczej niech się Pan zainteresuje tym, że Wasz naczelny redaktor wybudował sobie dom na terenie rolnym, właśnie w sąsiedztwie planowanych inwestycji, o których mowa w Pańskim artykule. Wasz Pan redaktor naczelny oszukuje państwo, bo żeby móc wybudować swój dom (oj, oj. to przecież siedlisko) na działce rolnej, musiał "udawać" rolnika. Ciekawe? Gdzie troska o zieleń waszej gazety?
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mylisz się jeśli myślisz, ze zieleni jest w Lublinie dużo. Ważna jest pow terenów zielonych na 1 mieszkańca. Oprócz terenów oczywistych zalicza się tu tez np cmentarze. W Lublinie mamy 23m/os a norma WHO wynosi 50. Lublin nie jest nawet w czołówce polskich miast..
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zieleni jest w Lublinie sporo i ciagle nasadzaja i niech tak zostanie
Rozwiń
stukpuk
stukpuk (29 listopada 2017 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akurat ten inwestor w tamtym rejonie dostał i tak ZA DUŻO. więc niech nie wyciąga ręke po więcej bo i tak urzędnicy mu poszli na tą samą rękę. 
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myśle, ze nikt nie jest przeciwny deweloperom jako takim. Protest wzbudza chęć unicestwienia dobra wspólnego, przeznaczonego od kilkudziesięciu lat na park naturalistyczny i rezerwat w imię szybkiego i łatwego zarobku. Nie wszystko da się jednak kupić za pieniądze, zdrowie co najmniej 80tys mieszkańców szerokiej okolicy z pewnością jest tego warte. A Państwo Radni na pewno wezmą ten fakt pod uwagę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (93)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!