niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Budują tymczasowy dach nad muszlą koncertową w Ogrodzie Saskim

Dodano: 14 czerwca 2017, 16:06
Autor: Dominik Smaga

Wszystko ma być gotowe na piątek, bo w najbliższy weekend „Kaniorowcy” wchodzą tu z trzema występami (piątek, sobota, niedziela, zawsze o godz. 18).
Wszystko ma być gotowe na piątek, bo w najbliższy weekend „Kaniorowcy” wchodzą tu z trzema występami (piątek, sobota, niedziela, zawsze o godz. 18). (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Tymczasowe zadaszenie powstaje w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego. Postoi miesiąc i pozwoli zorganizować zaplanowane na lato imprezy. Nie będzie ich dużo, można liczyć tylko na te folklorystyczne. Inne wrócą po remoncie dachu, czyli nieprędko.

Problemy z muszlą zaczęły się już w zeszłym roku. Pierwszą oznaką była woda lejąca się z dachu na scenę, gdzie podczas występów stoi sprzęt pod napięciem. Z obawy, że prąd porazi artystów zaprzestano organizacji imprez.

Początkowo sądzono, że wystarczy wymienić półprzezroczyste płyty pokrywające dach. Po ich zdjęciu okazało się, że problem jest poważniejszy i trzeba wymienić całą drewnianą konstrukcję, która trzymała się na słowo honoru. W końcu muszlę zamknięto.

– Wybłagałem, żeby była do naszej dyspozycji, żeby nie stała się zamkniętym terenem budowy – mówi Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, właśnie tu organizujący od lat Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku spodziewa się artystów z Białorusi, Bułgarii, Hiszpanii, Izraela, Macedonii, Meksyku, Turcji, Ukrainy, USA (dokładnie z Hawajów) i Węgier.

– Jesteśmy taką instytucją, że musimy sobie poradzić w każdych warunkach – stwierdza Twardowski, któremu miasto na nieco ponad miesiąc dało muszlę do dyspozycji. Na zlecenie „Kaniorowców” nad muszlą stawiane jest tymczasowe zadaszenie. – Stawiamy dach od sceny estradowej, taki brezentowy. Zerwaliśmy część spaczonych desek ze sceny, pewne elementy będziemy zasłaniać scenografią.

Wszystko ma być gotowe na piątek, bo w najbliższy weekend „Kaniorowcy” wchodzą tu z trzema występami (piątek, sobota, niedziela, zawsze o godz. 18). – W następnym tygodniu będą występować lubelskie zespoły akademickie – anonsuje dyrektor. Jego sztandarowy festiwal potrwa od 15 do 21 lipca.

Na nowe zadaszenie trzeba będzie poczekać do jesieni. – Mamy już gotową dokumentację z pozwoleniami i rozpoczynamy procedury związane z rozpisaniem przetargu, który prawdopodobnie będzie ogłoszony jeszcze w czerwcu – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Planujemy, że nowe zadaszenie muszli, membranowe, na konstrukcji drewnianej, będzie gotowe najpóźniej do końca listopada tego roku.

Arek
Piotr
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Arek
Arek (15 czerwca 2017 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piotr napisał:
Nie tak dawno, przez dwa lata renontowano muszle i budynek z nią związany. Remonty w Lublinie trwają latami, a ich jakość jest taka, jak tej nieszczęsnej muszli!
 Jak nie masz widzy na jakiś temat to się nie wysilaj żeby coś mądrego napisać. Dwa lata temu owszem była rewitalizacja Ogrodu Saskiego oraz remont Muszli Koncertowej który polegał na: izolacji fundamentów, wykonaniu elewacji, klimatyzacja oraz malowanie ścian. Remontu dachu w zakresie nie było!
Rozwiń
Piotr
Piotr (15 czerwca 2017 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie tak dawno, przez dwa lata renontowano muszle i budynek z nią związany. Remonty w Lublinie trwają latami, a ich jakość jest taka, jak tej nieszczęsnej muszli!
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2017 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chodzę co roku na te Spotkania Folklorystyczne i powiem, że cieszą się one niebywałą popularnością. Zawsze jest komplet publiczności ciekawej kultury folklorystycznej świata.
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2017 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nad saskim wisi jakieś fatum, czy ktoś jest zainteresowany jego zniszczeniem?. Tam nic nie zostało zrobione jak należy :niecka dolna, strumień, błotniste alejki, walący się amfiteatr... A koszty poszły milionowe
Rozwiń
4g4g
4g4g (14 czerwca 2017 o 23:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale się wysiliłeś. Długo myslałeś nad tym.?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!