Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 grudnia 2017 r.
16:13

Budżet Lublina: Zobacz, na co udało się wysupłać dodatkowe fundusze

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
79 70 A A
Lubelski Ratusz
Lubelski Ratusz (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Prezydent nie uwzględnił większości próśb radnych o dopisanie nowych wydatków do projektu budżetu miasta na rok 2018. To już tradycja. Próśb jest o wiele więcej niż pieniędzy. Na co udało się wysupłać dodatkowe fundusze, a na co zabrakło?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największym z wydatków, na które zgodził się prezydent, jest zwiększenie wsparcia dla pierwszoligowej drużyny żużlowej w ramach „promocji miasta poprzez sport”.

Pierwotnie przewidywał na ten cel 2 mln zł, zaś po namowach radnych postanowił dołożyć jeszcze 800 tys., choć radni liczyli na blisko dwa razy więcej.

Krótkie odcinki

Prezydent dał się przekonać do budowy krótkich odcinków ulic, których brak doskwiera mieszkańcom. To • 150-metrowy fragment ul. Wapowskiego od Domeyki do Samsonowicza, • 70-metrowy odcinek Tarasowej i jej połączenie z Relaksową • chodnik Sławinkowskiej od Lisa do Zbożowej • chodnik od kościoła przy Krężnickiej do cmentarza przy Pszczelej oraz • tzw. sięgacz Trześniowskiej.

Skuteczne okazały się też prośby o • budowę aktywnych przejść dla pieszych przez ul. Kunickiego obok stacji Orlen i ul. Reja, • o sygnalizację na przejściu przez Krańcową obok Elektrycznej, a także • o poprawę bezpieczeństwa na pętli przy ul. Kruczkowskiego, gdzie trzy lata temu autobus śmiertelnie potrącił idącą po ciemku pieszą. Powstać ma tu chodnik, a miejsce będzie dodatkowo oświetlone.

Dosypią do piaskownic

Uwzględnione w budżecie mają być również wnioski o oświetlenie • ul. Rąblowskiej • ul. Wólczańskiej • ścieżki między Kaczeńcową a Poznańską oraz • dalszy ciąg przebudowy oświetlenia na Tatarach.
Co nieco udało się radnym wyprosić dla szkół. • Przy Tumidajskiego będzie nowy parking • przy Śliwińskiego parking ma być przebudowany • dla szkoły na Felinie powstać ma projekt rozbudowy • podstawówka przy Rycerskiej ma dostać nową nawierzchnię drogi dojazdowej i trzy miejsca parkingowe.
Prezydent deklaruje też uwzględnienie pieniędzy na miejsca parkingowe • przy tzw. sięgaczach ul. Ametystowej • przy Wspólnej (z ażurowych płyt) • przy Dunikowskiego 17 • przy Okrzei 3 i 5.
Wygospodarowane mają być także pieniądze na dodatkowe wyposażenie placów zabaw przy • Glinianej 5, • Skrzynickiej, • Lipińskiego oraz • urządzenie placu zabaw u zbiegu Sieciecha i Wojewodzińskiej.

Altanka i hopki

Szansę dostały też inne tereny rekreacyjne. • Boisko przy Altanowej ma się doczekać przebudowy • boisko na Marinie będzie wyposażone w piłkochwyt od strony Krężnickiej, podobnie jak • trawiaste boisko przy Medalionów. Z kolei •obok placówki dla seniorów przy Poturzyńskiej jest szansa na altankę. Do budżetu dopisane mają być też fundusze na zajęcie się • ziemnymi hopkami na skwerze u zbiegu Sulisławickiej i Tetmajera.

Nadzieję na autobus mogą mieć mieszkańcy • ul. Kasprowicza, bo prezydent uznał, że miasto stać na wybudowanie koło szkoły zatoki przystankowej wraz z wiatą • na Głębokiej w schody i pochylnię wyposażony ma być przystanek koło parku Akademickiego dla jadących w stronę Czubów.

A na to zabrakło

Mimo próśb radnych do projektu budżetu na przyszły rok nie trafi wiele inwestycji. Na bardzo długiej liście widnieje m.in. • przebudowa ul. Kalinowszczyzna (Ratusz chce ją zacząć w 2019 r.) • przebudowa ul. Balladyny, • hala sportowa dla szkoły przy Elektrycznej • sygnalizację u zbiegu Węglarza i Walecznych (Ratusz tłumaczy, że powstanie później, podczas przedłużania ul. Węglarza) • sygnalizację na skrzyżowaniu Jana Pawła II z Tymiankową • chodniki wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” • rozpoczęcie budowy „starej Nałkowskich”. Lista jest o wiele dłuższa.

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 grudnia 2017 o 22:39
WYSUPŁAĆ Z NASZYCH PORTFELI - OCZYWIŚCIE PRAWDA ?!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 10:03
Kiedy dokończenie ul. Berylowa i ul. Granatowej !!!???! Ile lat jeszcze !!???
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:35
Takiej ilości inwestycji to inne miasta mogą nam co najwyżej pozazdrościć
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:18
Unijne fundusze z nowej perspektywy finansowej nie płyną jeszcze tak szerokim strumieniem jak poprzednio, ale jak ruszą to bedzie znowu bom
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:16
Teraz miasto stac na inwestycje dobre zarządzanie jak widać to podstawa.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:13
że tyle uda się zrobic w Lublinie to chyba nikt z mieszkańców w najśmiejszych snach się nie spodziewał, wcześniej głosowałem na PIS, ale już 3 lata temu głosowałem na Żuka i teraz też zagłosuje, sprawdza sie po prostu ten człowiek
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:09
Tyle świetnych, małych inwestycji poza jeszcze lepszymi dużymi, które są podstawą budżetu. Dziękujemy Panie Prezydencie! :)
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:05
Jedyny prezydent, który oddał miasto w ręce mieszkańców, budżet obywatelski teraz Budżet zielony, jedyny w Polsce. Miasto pięknieje, skwery na osiedlach, silownie pod chmurką. Bo już o drogach nie wspomnę inwestycje drogowe są bez przerwy. Czuć tą dbałość o mieszkańca na każdym kroku w mieście. Prezydent Żuk najlepszy
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 08:30
Dzialac dzialac to zapewnia ta rada miasta i prezydent. Wielkie rzeczy sa w Lublinie
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 08:21
Znaczy się, że przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Michał Krawczyk kłamał, że nowy plac zabaw przy Lipińskiego wpisany był jeszcze do tegorocznego budżetu. Tym pewnie trzeba tłumaczyć nagłe przerwanie tam robót i to pomimo, że wcześniej zawarto umowę o jego wykonanie do końca bieżącego roku...
Avatar
Gość / 10 grudnia 2017 o 22:39
WYSUPŁAĆ Z NASZYCH PORTFELI - OCZYWIŚCIE PRAWDA ?!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 10:03
Kiedy dokończenie ul. Berylowa i ul. Granatowej !!!???! Ile lat jeszcze !!???
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:35
Takiej ilości inwestycji to inne miasta mogą nam co najwyżej pozazdrościć
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:18
Unijne fundusze z nowej perspektywy finansowej nie płyną jeszcze tak szerokim strumieniem jak poprzednio, ale jak ruszą to bedzie znowu bom
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:16
Teraz miasto stac na inwestycje dobre zarządzanie jak widać to podstawa.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:13
że tyle uda się zrobic w Lublinie to chyba nikt z mieszkańców w najśmiejszych snach się nie spodziewał, wcześniej głosowałem na PIS, ale już 3 lata temu głosowałem na Żuka i teraz też zagłosuje, sprawdza sie po prostu ten człowiek
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:09
Tyle świetnych, małych inwestycji poza jeszcze lepszymi dużymi, które są podstawą budżetu. Dziękujemy Panie Prezydencie! :)
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 09:05
Jedyny prezydent, który oddał miasto w ręce mieszkańców, budżet obywatelski teraz Budżet zielony, jedyny w Polsce. Miasto pięknieje, skwery na osiedlach, silownie pod chmurką. Bo już o drogach nie wspomnę inwestycje drogowe są bez przerwy. Czuć tą dbałość o mieszkańca na każdym kroku w mieście. Prezydent Żuk najlepszy
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 08:30
Dzialac dzialac to zapewnia ta rada miasta i prezydent. Wielkie rzeczy sa w Lublinie
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 08:21
Znaczy się, że przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Michał Krawczyk kłamał, że nowy plac zabaw przy Lipińskiego wpisany był jeszcze do tegorocznego budżetu. Tym pewnie trzeba tłumaczyć nagłe przerwanie tam robót i to pomimo, że wcześniej zawarto umowę o jego wykonanie do końca bieżącego roku...
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 36

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!