poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie: 10 mln zł do podziału, wnioski od piątku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2014, 17:30
Autor: Dominik Smaga

W piątek zacznie się nabór wniosków do pierwszego w historii Lublina budżetu obywatelskiego. Na takie projekty miasto przeznacza w przyszłorocznym budżecie 10 mln złotych, a o tym, które pomysły zostaną zrealizowane zdecydują mieszkańcy w głosowaniu planowanym na jesień.

Wcześniej trzeba jednak złożyć projekt na specjalnym druku.

- Należy napisać co się chce zrobić, dlaczego i ile mniej więcej będzie to kosztowało - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. W obliczaniu kosztów pomóc ma specjalna ściągawka przygotowana przez urzędników. Są w niej różne praktyczne podpowiedzi.

- Ile kosztuje metr kwadratowy chodnika, ławeczka, czy latarnia - wymienia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta.

Pomocy w wypełnianiu wniosków można szukać też w każdej filii Biura Obsługi Mieszkańców oraz w dwudziestu wybranych filiach miejskiej biblioteki.

Są dwie kategorie projektów: małe o wartości poniżej 500 tys. zł i projekty duże, czyli te droższe. Pod wnioskiem o duży projekt trzeba zebrać 40 podpisów, pod wnioskiem o mały tylko 20. Dokumenty będą przyjmowane od 30 maja do 30 czerwca.

- Trzeba je składać osobiście - mówi Choroś.

Projekty mają przyjmować wszystkie filie BOM i miejskiej biblioteki, tam też dostępne będą formularze zgłoszenia.

W lipcu i sierpniu wnioski mają być sprawdzane przez urzędników. Odpadną te, które będą dotyczyć np. inwestycji na prywatnym, a nie miejskim terenie i te, których nie da się zrealizować w ciągu jednego roku. Projekty, które przejdą to sito będą poddane pod głosowanie (osobiste i internetowe) mające się odbyć od 24 września do 7 października.

Do projektu budżetu na 2015 r. trafić mają te propozycje, które zyskają najwięcej głosów i zmieszczą się w limicie: na projekty duże będzie 4,5 mln, a na małe 5,5 mln złotych.

Zgłaszać wnioski, podpisywać się pod nimi, a później głosować mogą osoby, które skończyły 16 lat i mieszkają w Lublinie, w tym również przyjezdni studenci mieszkający na stancjach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin budżet obywatelski
tom
poPO
SocoTechnik
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tom
tom (27 maja 2014 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A Tobie co?

Budżet Obywatelski był przewidziany tylko na 2015 rok czyli zapodany jako kiełbasa wyborcza przed najbliższymi wyborami.

Nie są znane koszty jego wprowadzenia ani realizacji, co oznacza, że koszty mogą znacznie przewyższyć efekty.

A Ty walisz jakieś socjotechniczne teksty?

no kościół by się przydał zawsze to jedna biedronka więcej

Rozwiń
poPO
poPO (26 maja 2014 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Proponuję konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego z wybitnym jego znawcą dr Czerwem vcestarostą z Kraśnika. PO dało tam  plamę.

Rozwiń
SocoTechnik
SocoTechnik (26 maja 2014 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajnie byt było jedną trzecią z tego budżetu wydać na największy na świecie pomnik  Świętego Wielkiego Jana Pawła II. Coś takiego większe niż Jezus ze Świebodzina by się przydało.

Mógłby stanąć np. przy ul. Jana Pawła II albo przy KULu.

Kolejną część pieniędzy można by dać właśnie KULowi, żeby rośli w silę jako wizytówka regionu i żeby mieli pieniądze na walkę z laickim UMCSem.

Ostatnią część z tej sumy można by dać jako darowiznę dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Wiem, że to w Toruniu, ale przecież oni nadają na cały kraj i dla Lublina też wiele zrobili. Ale jeśli nie da się, to można za to zbudować nowy kościół w Lublinie. To lokalna inwestycja i nikt nie powie, że podatki poszły do Torunia.

A Tobie co?

Budżet Obywatelski był przewidziany tylko na 2015 rok czyli zapodany jako kiełbasa wyborcza przed najbliższymi wyborami.

Nie są znane koszty jego wprowadzenia ani realizacji, co oznacza, że koszty mogą znacznie przewyższyć efekty.

A Ty walisz jakieś socjotechniczne teksty?

Rozwiń
CzłoWiek
CzłoWiek (26 maja 2014 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo fajna sprawa wkońcu to ludzie mogą zdecydować na co zostanie wydane część budżetu

Znaczy się, że radni, którzy są organem stanowiącym i kontrolnym oraz prezydent, który jest organem wykonawczym gminy nie są ludźmi, a jakimiś cyborgami albo zwierzętami?

Rozwiń
daniel
daniel (26 maja 2014 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Proponuje oddac zabrane pieniądze ludziom!!! Każdy z nich wie lepiej co z nimi zrobić. I rozumiem ze ma znaczenie liczba ludności zamieszkującej dany teren gdzie projekt ma obowiązywać. Raczej mieszkańcy małych skupisk w Lublinie lub na granicy nie maja szans na starcie ;>

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!