środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie: Nie będzie Mauzoleum Ofiar Komunizmu. Jakie jeszcze projekty odpadły?

Dodano: 30 czerwca 2015, 17:05
Autor: Dominik Smaga

Głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie potrwa od 1 do 10 października (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie potrwa od 1 do 10 października (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

We wtorek ogłoszono wyniki oceny projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Co piąty pomysł nie przeszedł przez sito. Do głosowania zakwalifikowanych zostało 167 projektów, choć niektóre pod warunkiem, że ich autorzy zgodzą się na poprawki.

Powody dyskwalifikacji były te same, co poprzednio. Jedne pomysły odpadły bo dotyczyły nieruchomości prywatnych lub spółdzielczych. To dlatego nie będzie można głosować na Monumentalne Mauzoleum Ofiar Komunizmu na pl. Singera, na budowę pasa do skrętu w prawo z ul. Żywnego w Elsnera, albo na wykonanie ul. Mgielnej.

W kilku innych przypadkach miasto tłumaczyło swą negatywną ocenę tym, że daną sprawą już się zajmuje lub zamierza zająć. Tak było w przypadku skrzyżowania ul. Elsnera z al. Kompozytorów Polskich, które według obywatelskiego projektu miałoby być przebudowane na rondo turbinowe. Ratusz poinformował, że skrzyżowanie to chce przebudować w ramach projektu unijnego. Podobnie było z pomysłem na „szpilkostradę” na Starym Mieście, czyli wymianę części nawierzchni tak, by powstał pas, po którym da się chodzić w szpilkach. Odpowiedź miasta: trwają przygotowania do wymiany nawierzchni.

Ale były też inne argumenty. Wyświetlacza przystankowego na Felinie nie będzie, bo nie miasto nie ma tu gruntów, przez które mógłby biec kabel zasilający taką tablicę. Nie będzie głosowania nad oświetleniem nadbystrzyckiej ścieżki rowerowej między Janowską a zalewem, bo brakuje na to miejsca. Tak sami jest z oświetleniem ul. Bławatkowej. A parking przy Wyżynnej byłby niezgody z planem zagospodarowania terenu, podobnie jak ten proponowany między dworkiem na Węglinie a ogrodzeniem kościoła.

Tegoroczne statystyki są od ubiegłorocznych zarazem i gorsze, i lepsze zarazem. Gorsze, bo projektów zgłoszono o jedną trzecią mniej niż przed rokiem. A lepsze, bo w zeszłym roku spośród przedstawionych przez mieszkańców pomysłów na etapie oceny formalnej odpadł co trzeci, a w tym roku co piąty.

Ogółem do głosowania dopuszczonych może być 167 projektów, choć w przypadku niektórych zależy to od tego, czy autorzy zgodzą się na poprawki. – Mogą też porozumieć się z innymi i łączyć pewne projekty ze sobą. Czas na to jest do 7 lipca – mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. – W połowie lipca opublikujemy ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania, a ich autorzy będą mogli zacząć promocję swoich pomysłów.

Głosowanie potrwa od 1 do 10 października. W ramach budżetu obywatelskiego do podziału jest 15 milionów złotych, z czego 8 mln na projekty „małe” o wartości do 500 tys. zł, a 7 mln na projekty duże warte nie więcej niż 1,5 miliona zł.

Spotkanie w poniedziałek

Wszyscy zainteresowani tegoroczną edycją budżetu obywatelskiego mogą przyjść na spotkanie z urzędnikami, które odbędzie się w poniedziałek w Pałacu Parysów przy Bernardyńskiej 3. Początek o godz. 17.

Ocena wniosków do budżetu obywatelskiego:

Gość
Są
gtx84
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 października 2015 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachęcam do głosowania na projekt M-148 Lublin Smart City! Obejmuje on stworzenie na Starym Mieście i w Śródmieściu sieci beaconów – nadajników, które umożliwią m.in. nawigację po tym terenie. Będzie można je wykorzystywać podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się równolegle w różnych punktach miasta, np. w czasie Carnavalu Sztukmistrzów. W porozumieniu z Urzędem Miasta, programiści będą mogli wykorzystywać sieć beaconów także do innych, kreatywnych projektów!
Rozwiń
Są
(1 lipca 2015 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktos napisał ten artykuł i nawet nie przeczytał przed publikacją... Powtórzenie, literówki... Brak szacunku dla czytelników. Co do budżetu to zastanawia mnie jaki sens ma wymiana nawierzchni, krawężników, robienie ścieżek rowerowych ( i modyfikowanie ich w tym roku) wobrębie skrzyżowania Elsnera/ Kompozytorów skoro juz planują tam rondo... Czy to sie nie nazywa wywalanie kasy w błoto?
Rozwiń
gtx84
gtx84 (30 czerwca 2015 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adamek jak oddadzą to zainwestuj w słownik.. To Twój drugi komentarz który czytam i ręce opadaja.
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zajmijcie się lepiej realizacją z ubiegłorocznego BO!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja wnioskuję o postawienie płota wzdłuż granicy województwa w ramach budżetu obywatelskiego,żeby wszyscy wiedzieli,gdzie zaczyna i kończy się w Polsce ciemnogród.Dziwne,że nie było propozycji wybudowania kolejnego kościoła?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!