poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie: Projekty powalczą o głosy

Dodano: 13 sierpnia 2015, 06:46
Autor: Dominik Smaga

Z 32 projektów, które zakwalifikowały się do realizacji w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego do tej pory ukończono siedem. Jednym z nich jest plac do ćwiczeń w parku Jana Pawła II (Fot. Maciej Kaczanowski)<br />
Z 32 projektów, które zakwalifikowały się do realizacji w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego do tej pory ukończono siedem. Jednym z nich jest plac do ćwiczeń w parku Jana Pawła II (Fot. Maciej Kaczanowski)

157 projektów będzie walczyć w głosowaniu nad kształtem budżetu obywatelskiego. To o jedną trzecią mniej, niż rok temu, choć pieniędzy do podziału jest o połowę więcej. Z 32 zwycięskich projektów pierwszej edycji, do tej pory zakończyła się realizacja siedmiu

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Choć znana jest już ostateczna liczba projektów, które będą poddane pod głosowanie, to wciąż nie do końca wiadomo, ile jest projektów małych, a ile dużych. Wstępnie mowa o 55 dużych i 102 małych, ale dwa są na krawędzi i jeszcze nie zostały ostatecznie zaszufladkowane.

Co ciekawe, do głosowania dopuszczony będzie projekt, który przy wstępnej ocenie został przez urzędników odrzucony.

– Teraz wnioskodawcy go modyfikują – mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. A chodzi o projekt zakładający montaż na terenie Lublina trzech tysięcy nadajników, tzw. beaconow, które mogłyby wysyłać komunikaty użytkownikom aplikacji na smartfony i tablety.– Autorzy projektu muszą zmienić m.in. jego skalę – dodaje Choroś. Mowa jest dokładnie o tej technologii, która była używana m. in. podczas Nocy Kultury.

Wśród projektów, które będą poddane pod głosowanie jest m.in. program stworzenia nowej przestrzeni wypoczynkowej na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim, dokończenie parku Jana Pawła II na Czubach, baza szkoleniowa dla młodzieży Motoru, skatepark, 318 miejsc parkingowych na os. Choiny, Paderewskiego i Szymanowskiego, czy np. Lubelski Szlak Świętego Jana Pawła II, albo akcja sterylizacji psów i kotów.

– Autorzy mogą już zacząć promocję swoich pomysłów – mówi Choroś. Samo głosowanie odbędzie się od 1 do 10 października, będzie mógł w nim uczestniczyć każdy, kto mieszka w Lublinie i ma ukończone 16 lat. W zeszłym roku projektów do wyboru było więcej, bo aż 233, za to mniej było pieniędzy. Teraz do podziału jest 15 milionów, a wówczas było 10 mln zł.

Z 32 projektów, które zakwalifikowały się do realizacji w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego do tej pory ukończono siedem. To przyłącze energetyczne do altany w parku Jana Pawła II, mieszczące się w tym samym parku place do ćwiczeń fizycznych, chodniki przy Staffa, Zana, Dąbrowskiej, chodnik w osiedlu Skarpa, czy też place do street workoutu. Pięć innych ma być zakończonych jeszcze w tym roku. Co z pozostałą dwudziestką? – To projekty, na które albo ogłosiliśmy przetarg, albo za chwilę ogłosimy – wyjaśnia Choroś. Na przyszły rok czekać musi pięć stacji roweru miejskiego, które były zamawiane w ramach unieważnionego wczoraj przetargu.

Czytaj więcej o: Lublin budżet obywatelski
Gość
ast
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ła mi łunija doła durmowy intyrnyt bu łuważa ,ży intyligyncyjem trza wspiroć !!!Du tygo darmuwygo laptupa czy jok go zwoł i mówily w gminie ,ży go po dwóch lotoch zminiom na nuwszy. Dubra ta łunija i budżyt łubywatylski !!!
Rozwiń
ast
ast (13 sierpnia 2015 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To tylko twoje zdanie, mnie żyje się całkiem nieźle, nie ma co narzekać i liczyć, ze wszystko da nam państwo lub ktoś inny (oczywiście kosztem jeszcze innych). Bierz się pan do roboty, a będziesz zadowolony

Popieram.Minęły czasy,kiedy dawali -teraz trzeba zapracować.Ale chyba panu powyżej nie jest źle-internecik widzę jest(no---chyba ,że darmowy )..Powiada pan,ze trzeba mysleć o konkretach? No cóż-może zaczynajmy od małych rzeczy ?.Przyjdzie potem  czas i na konkrety.Od czegoś zacząć trzeba....Ale na pewno nie od krytykowania  w necie-bo to "umi każdy gUpiiii" :P

Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obiecanki cacanki a głupiemu radość : W tym roku lublinianie nie będą mogli korzystać z nowych stacji wypożyczalni Lubelskiego Roweru Miejskiego. Decyzje ogłosił przed chwilą prezydent Lublina, Krzysztof Żuk Wiec po co głosować na budżet skoro potem obywateli ma się "w nosie" ???
Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tylko twoje zdanie, mnie żyje się całkiem nieźle, nie ma co narzekać i liczyć, ze wszystko da nam państwo lub ktoś inny (oczywiście kosztem jeszcze innych). Bierz się pan do roboty, a będziesz zadowolony
Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 07:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na samym początku trzeba rozwalić "unię e" później rozwalić rząd PO,Pis,PSL,SLD...wybrać nowy niespokrewniony ze starym ... i zacząć myśleć o nowych miejscach pracy !!! A nie koszach na kupy dla psów, tych śmiesznych parkach ćwiczeń, ścieżkach rowerowych. Pamiętajcie to nam chleba nie da !!! To zwykłe mydlenie oczu ... Polakom. MYŚLMY O KONKRETACH !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!