czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Była zmowa w przetargu na wywóz śmieci w Lublinie. Jedna z firm ma być wykluczona

Autor: Dominik Smaga

W przetargu na wywóz śmieci doszło do niedozwolonej zmowy firm Kom Eko i Kom Eko Serwis – orzekła wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza przyznając rację miastu. Jednocześnie Izba kazała wykluczyć z gry firmę Ekoland, którą Ratusz ogłosił zwycięzcą w dwóch sektorach

Wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyroki w sprawie odwołań złożonych przez firmy niezadowolone z wyniku miejskiego przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców Lublina. Niezadowolone były aż trzy z czterech startujących spółek.

Firmy Kom Eko oraz Kom Eko Serwis nie zgadzały się z tym, że miasto wykluczyło ich oferty pod zarzutem działania w zmowie. Celem tej zmowy miało być ominięcie ograniczenia mówiącego, że nikt nie może złożyć ofert na więcej niż trzy z siedmiu rejonów Lublina.

I jedna, i druga firma starała się o trzy rejony, każda o trzy inne. Ale i tak w każdym z sektorów usługę miałoby świadczyć Kom Eko. W trzech jako wykonawca, a w trzech jako podwykonawca spółki Kom Eko Serwis. Firmy łączyła nie tylko podobna nazwa, ale i ten sam adres i telefon, a do niedawna wspólny prezes. Nawet ich oferty wyglądały identycznie: taka sama czcionka i rozmieszczenie tekstu, tylko nazwy inne.

To zdaniem miejskich urzędników wystarczające dowody na zmowę i powód do wykluczenia obu firm z przetargu. To samo orzekła wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza przyznając rację Ratuszowi.

Jednak zmowa

– Wykonawcy ci prawidłowo zostali wykluczeni z postępowania, a więc ich odwołania zostały oddalone – informuje Justyna Tomkowska, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych.

Jak KIO uzasadnia ten wyrok? – Oferty zawierały szereg zbieżności wskazujących, że były przygotowywane w porozumieniu – podkreśla Tomkowska. Rzeczniczka wprost stwierdza, że firmy ustaliły między sobą sposób podziału rynku. Tłumaczy, że po ogłoszeniu przetargu firmy podjęły „szereg czynności mających na celu wyjście spółki Kom Eko Serwis z grupy kapitałowej i umożliwienie jej złożenia oferty na trzy części zamówienia, którego podwykonawcą była spółka Kom Eko”.

Też wykluczony

Zastrzeżeń do wyników przetargu nie miał tylko kraśnicki Ekoland, który wygrał w sektorze I oraz VII. Zdaniem konkurentów (SITA Wschód i Kom Eko Serwis) wygrał niezasłużenie, bo powinien być zdyskwalifikowany. Do tego samego wniosku doszła też Krajowa Izba Odwoławcza. – Ekoland nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu – informuje Tomkowska. I wyjaśnia, że spółka złożyła oświadczenie o dysponowaniu potencjałem udostępnionym przez inną firmę, ale tego nie sprecyzowała co i na jakich zasadach miałoby jej zostać udostępnione.

Wyrok oznacza, że w obu tych sektorach miasto jeszcze raz musi wybrać firmę, która będzie wywozić odpady od mieszkańców. Wybór nie będzie trudny, bo po wykluczeniu trzech firm na placu boju pozostaje tylko spółka SITA Wschód. Jeśli dostanie to zlecenie, to dla mieszkańców dzielnic: Bronowice, Kośminek, Dziesiąta, Głusk, Abramowice, Czuby Południowe, Wrotków i Zemborzyce będzie to oznaczać tyle, że śmieci odbierze od nich ta sama firma, co obecnie.

Bez komentarza

Wczoraj Urząd Miasta nie komentował wyroków Krajowej Izby Odwoławczej. – Nie mamy jeszcze niczego na piśmie. W momencie, gdy dostaniemy uzasadnienie poinformujemy o dalszych krokach – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Na pewno nie ma zagrożenia dla ciągłości odbioru odpadów.

Czytaj więcej o: Lublin przetarg wywóz śmieci
Gość
gruby111
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2015 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To kom eko zrobiło przekręt to czego ekoland ma wylecieć chory system a ta sita ma taki tabor zabytkowy i syf na ciepowniczej i wygra przetarg to paranoja jest ...,
Rozwiń
gruby111
gruby111 (27 października 2015 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak obserwuję te wpisy to dziwi mnie aż taka dobra znajomość SIWZ i szczegółów z przetargu...no cóz, ktoś chce na siłe lobbować PSZOKi w SIWZ, żeby ograniczyć konkurencję w następnym przetargu. Panie Prezesie z SITY nie da się ukryć, że ma Pan w tym interes, tylko śmieszne jest, że można się zniżyć do takiego poziomu.

Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2015 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda ze Pani Gutowska z PO "zalatwila" Ekolandowi referencje z ZUK Pulawy?
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czekam na aktualizację tematu,gdyż miałem przyjąć się do pracy do ekoland a tu taka sprawa wyszła,pewnie dlatego cisza.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2015 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak usłyszałem o Ekolandzie to się trochę przeraziłem. Powinni od razu podać ludziom przy przetargu gdzie usytuowany byłby PSZOK. Może w Kraśniku, co?

A czytałeś w ogóle SIWZ? Jakbyś czytał to byś wiedział, że przetarg nie dotyczył PSZOKU.

Ale najlepiej się wypowiedzieć na temat o którym się nie ma zielonego pojęcia. Witamy w Polsce.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!