sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

„Było, nie minęło” zadebiutuje w TVP2

Dodano: 13 sierpnia 2017, 20:32

Rozmowa z red. Adamem Sikorskim, autorem popularnego programu historycznego

• Czy zmieni się charakter programu emitowanego w „dwójce”?

– Oczywiście nadal emitujemy nasz program w TVP Historia, w takiej formie, jak do tej pory. Będziemy biegli dwoma równoległymi produkcjami, ale o tym samym charakterze. „Dwójka” zaoferowała nam trochę więcej techniki, trochę więcej możliwości formalnych. Natomiast treść pozostaje stała i niezmienna. Nie będzie specjalnych inscenizacji, fabularyzacji. Naszym źródłem wiedzy jest zwykły człowiek. „Było, nie minęło” pozostanie programem uprawiającym mikrohistorię, mierzącym się z pytaniami nurtującymi małe środowiska, poszczególnych ludzi. Staramy się im pomóc w rozwikłaniu rodzinnych lub środowiskowych zagadek. To takie „nieprofesorskie” opowiadanie historii.

• Najbliższe plany? 

– Duże poszukiwania sztandaru 71. Pułku Piechoty z Zambrowa. Niezwykły pułk z 18. Dywizji Piechoty, który nigdy nie skapitulował przed Niemcami, zresztą tak, jak i dywizja. Bili się do końca. Część poległa na polach Andrzejewa, w okolicach Zambrowa, część rozproszyła się. Wiemy, że chorąży zakopał sztandar. Spróbujemy tego sztandaru szukać. Podejmiemy próbę ustalenia przebiegu bitwy, która miała przełamać niemieckie okrążenie.

• A coś z lubelskich tematów? 

– Mamy ochotę ponownie podejść do poszukiwań w okolicach Kocka. Mam wrażenie, że historia Kleberczyków powoli „odpływa”. Chcielibyśmy wydobyć z ziemi trochę pamiątek, bo dla nas legenda Kleberczyków jest wręcz święta.

• Kiedy emisja nowego programu w „dwójce”?

– 2 września, w sobotę.

Rozmawiał: Paweł Puzio

Adam Sikorski, rocznik 1948. Lubelski dziennikarz, poeta, kierowca rajdowy, scenarzysta, człowiek wielu talentów. Był też autorem tekstów do przebojów Budki Suflera, jak „Sen o dolinie” czy „Memu miastu na do widzenia”. Od 2004 roku realizuje popularny program historyczny „Było, nie minęło”. Jest również twórcą wielu dokumentalnych filmów historycznych: „Polacy w Bitwie o Anglię”, „Epitafium dla orłów”.

Czytaj więcej o: telewizja było nie minęło
Użytkownik niezarejestrowany
obywatel gorszego sortu
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki programowi prowadzonemu przez Pana Redaktora dowiedziałam się kim był morderca członków mojej rodziny. W czasie II wojny grasowali tzw. partyzanci, czyli tak naprawdę banda "Dąbrowskiego". "Dąbrowski" i jego ludzie rabowali Polaków. Po wojnie, ci, którzy przeżyli, byli pieszczochami pro moskiewskiej władzy, potem zasilali razem ze swoimi rodzinami ZBoWiD. Ich ofiary musiały nadal płacić, by im żyło sie lepiej. Pełen szacunek dla wiedzy Pana Redaktora i jego pracy!
Rozwiń
obywatel gorszego sortu
obywatel gorszego sortu (14 sierpnia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Papcio napisał:
Hmmm... Notka o autorze bardziej niż skromna. Wspomnienie o kooperacji z Sutką Buflera to rzecz wcale zacna, i owszem, no ale co z czerwoną nieboszczką, tj. PZPR?
 nieboszczka zmieniła nieznacznie nazwę i miejsce głównej siedziby. A program chyba jedyny który w reżimowej tvpkorea zwanej też tvpiSS co można obejrzeć.
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 06:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co sądzi o "wyklętych"? to fundamentalne pytanie!
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 06:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech puszcza odcinek o czolgu na dnie Wisly. Niesamowite.
Rozwiń
Papcio
Papcio (14 sierpnia 2017 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmmm... Notka o autorze bardziej niż skromna. Wspomnienie o kooperacji z Sutką Buflera to rzecz wcale zacna, i owszem, no ale co z czerwoną nieboszczką, tj. PZPR? 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!