piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Były burmistrz Piotr Cz. wyjdzie z aresztu jeśli wpłaci 50 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2011, 13:45

Piotr Cz. w drodze na przesłuchanie do prokuratury (Jacek Świerczyński / MoDo)
Piotr Cz. w drodze na przesłuchanie do prokuratury (Jacek Świerczyński / MoDo)

Sąd we wtorek wieczorem zdecydował o aresztowaniu byłego byłego burmistrza Kraśnika Piotra Cz., zastrzegając że będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 50 tys. zł.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do domu byłego burmistrza Kraśnika w poniedziałek ok. godz. 15. – Został przewieziony do Lublina. Spędził noc w pomieszczeniu dla zatrzymanych – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

We wtorek był przesłuchiwany

Po południu lubelska prokuratura poinformowała, że Piotr Cz. usłyszał zarzut przyjęcia 55 tys. zł łapówki. Miał wziąć pieniądze w zamian za zlecenie przeprowadzenia płatnych wykładów.

Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty dotyczące lat 2009–10. Podejrzewa go o przyjęcie 16, 28 i 10 tys. zł od dwóch osób, które dzięki temu otrzymały zlecenie przeprowadzenia płatnych wykładów. – Podejrzany otrzymywał od osób wykonujących zlecenie połowę wynagrodzenia – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o projekt szkoleniowy, w którym wykłady mieli m.in. pracownicy kraśnickiego magistratu. Wykładowcy otrzymywali wysokie honoraria w euro.

Były burmistrz Kraśnika nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura wystąpiła do sądu o aresztowanie Piotra Cz. Sąd przystał na to, ale zdecydował, że podejrzany odzyska wolność po wpłaceniu 50 tys. zł.

W tym samym śledztwie zarzut usłyszała też Beata N. To była sekretarz Urzędu Miasta w Kraśniku. Prokuratura podejrzewa ją o przekroczenia uprawnień: przyznanie nagród pracownikom urzędu, z których pieniądze w rzeczywistości trafiły na zakup alkoholu i zrefundowanie kosztów pobytu w hotelu.

Funkcjonariusze CBA pojawili się w kraśnickim magistracie na początku marca. Przeglądali dokumenty i przesłuchiwali pracowników, m.in. skarbnika miasta, byłą już sekretarz, trzy sekretarki byłego burmistrza i jego kierowcę.

– Zastanawiałem się, co z tego wyniknie – mówi Tadeusz Członka, przewodniczący Rady Miasta Kraśnik. – Jakieś plotki się pojawiały. Ja jestem zwolennikiem wyjaśniania tego typu pomówień.

– Różne rzeczy się mówiło o burmistrzu, z reguły były wyssane z palca – dodaje pan Stefan, mieszkaniec Kraśnika, którego wczoraj spotkaliśmy w mieście. – Sąd rozstrzygnie, jak było naprawdę.

Zarzuty w innych sprawach

Na początku marca br. Piotr Cz. usłyszał też zarzuty prokuratorskie w innych sprawach. Według śledczych w latach 2003–2007 miał wziąć 19,5 tys. zł od dwóch osób za to, że zasiadali w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Kolejne dotyczą wyjazdu na narty do Austrii. Piotr Cz. jako burmistrz miał w 2008 r. wydać dyrektorom kraśnickich szkół polecenie wyjazdu i zapłacenia za nie ze szkolnych funduszy szkoleniowych, choć wiedział, że szkolenia nie będzie. Na wyjazd poszło 20 643 zł. Ówczesny burmistrz zainkasował 2 949 zł refundacji kosztów wyjazdu swojego i żony.

Toczy się także przeciw niemu postępowanie sądowe w związku z nieprawidłowościami w Strefie Usług Komunalnych.

Zawieszona współpraca

Były burmistrz Kraśnika jest pomysłodawcą konferencji "PR w samorządzie”. Od 7 lat ta ogólnopolska impreza odbywała się w Kraśniku, w tym roku będzie w Sosnowcu. Jeszcze w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Biura Konferencji widniała informacja o tym, że b. burmistrz Kraśnika jest koordynatorem zaplanowanej na czerwiec sesji i jednocześnie jednym z prelegentów. We wtorek te informacje zostały z Internetu usunięte. – Sprawa jest niejasna – wyjaśnia Marek Skała, prezes zarządu Grupy PRC, współorganizator Konferencji. – Jeśli koordynator zostaje zatrzymany, to musimy zawiesić współpracę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr Sz.
...
Marysieńka
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr Sz.
Piotr Sz. (29 marca 2011 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niezatapialny, niezniszczalny, boski Czubi w areszcie? Przecież to niemożliwe! Kto będzie teraz Kraśnik okradał i robił dzieci stażystkom?!
Rozwiń
...
... (29 marca 2011 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a teraz pan CZ. będzie robił za ofiarę albo niepoczytalnego bo podobno już próbę samobójcza ma za sobą.. i co mu zrobią?? jak to bywa w Kraśniku bezkarność szych kraśnickich!!!
Rozwiń
Marysieńka
Marysieńka (23 marca 2011 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Anna' timestamp='1300870985' post='453767']
P.Cz. miał jedno z najwyższych uposażeń jakie może mieć burmistrz. To wszystko było wciąż mało.... Jeżeli dodatkowo "zarabiał" z tytułu umożliwienia innym osobom wzięcia udziału w szkoleniu jako prelegent, to nasuwa się podejrzenie, że wygrywane przetargi przez te same podmioty..... Ale jaki interes miałyby do ujawniania takich faktów ?
[/quote]
Jako że sprawa dotyczy ludzi, którzy lubią unosić na wierzchu, to widocznie, żeby mogli robic to dalej, ten interes władza im wskazała i dla niego pruszyła ich sumienia.
Rozwiń
Anna
Anna (23 marca 2011 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Josef46' timestamp='1300868996' post='453745']
Tak czy owak burmistrz siedział nie będzie,to są tylko pozory śledztwa.Członkowie PO i PSL nie siedzą w areszcie,oni dzielą zaszczyty i korzystają z przywilejów!Gdyby chciano go posadzić/mając na uwadze ciężar gatunkowy zarzutów/to kaucja by wynosiła 500 tys.zł,a nie 50!
[/quote]

P.Cz. miał jedno z najwyższych uposażeń jakie może mieć burmistrz. To wszystko było wciąż mało.... Jeżeli dodatkowo "zarabiał" z tytułu umożliwienia innym osobom wzięcia udziału w szkoleniu jako prelegent, to nasuwa się podejrzenie, że wygrywane przetargi przez te same podmioty..... Ale jaki interes miałyby do ujawniania takich faktów ?
Rozwiń
Andzola
Andzola (23 marca 2011 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z oceną tego nieustraszonego redaktora należy się wstrzymać i uważać na tego człowieka.Twierdził że od lat starał się udowodnić te nieprawidłowości, jednak tuż przed wyborami samorządowymi został zatrudniony w UM Kraśnik. Szybko zmienił swoją opinie na temat swego pracodawcy. Stwierdził w swoim wywiadzie że obecnie niewidzi lepszego kandydata. To dwulicowy człowiek taka szuja i farbowany lis.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!