sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

CBA nie odpuszcza prezydentowi Lublina. Wysyła pismo do wojewody

Dodano: 22 listopada 2016, 11:45
Autor: jsz

Krzysztof Żuk (fot. Dorota Awiorko)
Krzysztof Żuk (fot. Dorota Awiorko)

Centralne Biuro Antykorupcyjne nadal domaga się wygaszenia mandatu prezydenta Lublina. Zwróciło się już w tej sprawie z pismem do wojewody lubelskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Według CBA Krzysztof Żuk złamał przepisy antykorupcyjne, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie. Biuro zwróciło się do lubelskiej rady miasta z wnioskiem o wygaszenie mandatu prezydenta. Radni jednak się na to nie zgodzili.

– CBA skierowało do wojewody pisemną informację o decyzji Rady Miasta Lublina o niepodjęciu uchwały o wygaśnięciu mandatu Krzysztofa Żuka – mówi Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA. Uważamy, że niepodjęcie takiej uchwały stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa, co zostało bezspornie stwierdzone na podstawie zebranego materiału dowodowego w prowadzonym przez funkcjonariuszy CBA postępowaniu kontrolnym.

Przedstawiciele CBA dodają, że do wojewody trafi komplet dokumentów, jakie wcześniej złożono w biurze rady miasta. Biuro przekonuje, że zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie Krzysztof Żuk złamał przepisy, bo Skarb Państwa nie ma przynajmniej połowy udziałów lub akcji tej spółki. Tego natomiast wymaga tzw. ustawa antykorupcyjna. Prezydent zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Ma na to stosowne ekspertyzy, ale CBA nie chce brać ich pod uwagę.

Po interwencji biura, wojewoda może sam zwrócić się do rady miasta o wygaszenie mandatu Krzysztofa Żuka. Jeśli radni ponownie się nie zgodzą, wojewoda może wówczas wydać tzw. zarządzenie zastępcze, którym pozbawi prezydenta mandatu. Krzysztof Żuk może wtedy skierować sprawę do sądu. Przepisy nie obligują jednak wojewody do podejmowania jakichkolwiek kroków wobec prezydenta.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
nf
(67) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 listopada 2016 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie nażekajcie na Żuka, dużo za jego kadencji powstało w Lublinie. Zero obiektywizmu w was ludziska. tak zatęskniliście po poprzednikach?
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odejc a honorem caly lublin przeciwko zukowi
Rozwiń
nf
nf (23 listopada 2016 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Prezydencie! Mieszkańcy trzymają za Panem murem i będziemy Pana bronić przed tą polityczną nagonką!
Beton tworzy mur
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prezydencie! Mieszkańcy trzymają za Panem murem i będziemy Pana bronić przed tą polityczną nagonką!
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dopóki nie odda tego co zgarnął to jest prowincjonalny kołek. Czyli brał, brał , brał aż Go cupnęli i od razu zgania , że to nie Jego wina tylko PiS. PiS Go wsadził na ten taborecik w PZU czy kumpel POkraka? Już raz za Korniszona odpuszczono Hanie Waltz fakt, że mąż nie złożył w terminie oświadczenia majątkowego i Sąd i TK dał Hanie amnestię. Gdyby było prawo w POkracznej POlszy to już 10 lat temu afera z kamienicami w warszafce byłaby ucięta z korzeniami. Ale nasi TK i Sund nasich nie kara tylko czyha na Goi. Jak mąż miał złożyć oświadczenia a tam prezent urzędników z warszafki w POstaci kamienicy. Ot dobrze, że wyborcy POgonili POkraki i Ci POszli w sraki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (67)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!