Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2016 r.
11:54

Strefa Płatnego Parkowania: Celowali w cwaniaków, ale oberwali niewinni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A
Strefa Płatnego Parkowania (fot. Maciej Kaczanowski)
Strefa Płatnego Parkowania (fot. Maciej Kaczanowski)

Nowe reguły Strefy Płatnego Parkowania sprawiły kłopot ojcu niepełnosprawnego mężczyzny. Nie może już kupić tańszego abonamentu, bo jego syn jest pełnoletni, a dawniej tego ograniczenia nie było. – Chcieliśmy ukrócić cwaniactwo – tłumaczą urzędnicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niepełnosprawni kierowcy mają w Lublinie prawo do tańszego abonamentu parkingowego. Oszczędność jest duża, bo na taki kartonik, oznaczony literą „N”, wydaje się miesięcznie 4 zł, podczas gdy „zwykły” abonament miesięczny kosztuje 150 zł w tańszej podstrefie, a w droższej aż 200 zł. Do kartonika z literą „N” mają prawo nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też ich rodzice, choć nie wszyscy, bo od 1 lipca uprawnienie to ograniczono. Teraz z tej ulgowej taryfy nie mogą już korzystać rodzice niepełnosprawnych dzieci, które skończyły 18 lat.

– A dalej co? Po 18 roku życia takiej osoby już nie ma? – pyta pan Jan, ojciec niepełnosprawnego mężczyzny. – Przecież taka osoba dalej żyje, a im jest starsza, tym problemy są nie mniejsze, tylko większe. Dziecko kilkuletnie można wziąć na ręce, ale gorzej, gdy dziecko ma 20 czy 30 lat. Poza tym również rodzice stają się coraz starsi i mają coraz mniej siły. O ile sami nie są niepełnosprawni.

Przed 1 lipca nie było ograniczeń co do wieku osoby niepełnosprawnej przy wydawaniu jej rodzicom tańszego abonamentu „N”.

– I dlatego bardzo często zdarzało się, że abonament był pobierany na osobę, która wcale tym samochodem nie była wożona – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. I tłumaczy, że właśnie dlatego władze Lublina postanowiły wprowadzić ograniczenie. – Chcieliśmy ukrócić pewnego rodzaju cwaniactwo przy wykorzystywaniu tych abonamentów – dodaje. Wcześniej kartonik „N” kosztował 50 zł i był ważny przez rok, podczas gdy za standardowy abonament trzeba było płacić 150 zł.

Zmiana, która w zamyśle miasta miała „ukrócić cwaniactwo” przysporzyła przy okazji problemów tym, którzy złych intencji nie mają.

– Jeżeli podjeżdżam do lekarza, a obok nie ma wyznaczonego miejsca dla niepełnosprawnych ze specjalną kartą, którą mam, to w pierwszej chwili muszę biegać i szukać parkomatu, żeby kupić bilet i włożyć go za szybę – mówi pan Jan. – W tym czasie mam zostawić w samochodzie osobę wymagającą całodobowej opieki, niepełnosprawną, z ograniczeniem ruchu i upośledzeniem umysłowym, w pełni ubezwłasnowolnioną. Tylko dlatego, że ważniejszy jest bilet, a radni bezmyślnie zmienili przepis.

Przepis raz zmieniony można zmienić ponownie. – Tego nie wykluczę, ale na razie zmian nie będzie – mówi Kieliszek. Dodaje, że takiego problemu wcześniej nikt nie zgłaszał.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 22:34
+1
Ogranicza się oszustwo poprzez eliminację oszustów a nie eliminację wszystkich.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 18:47
+1
brawo Wojewoda i Prezydent Kieliszek tez dla was kazdy lublinianin to oszust kretacz i inna mozliwa swolocz A wiecie kim wy jestescie dla nas?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 16:08
+1
A co to tego pana, np.Jana czy Stefana obchodzi. Im się należą takie przywileje i to nie ich sprawa tylko urzędników jak ten problem rozwiążą. Urzędniku, myśl jak pracujesz-MYŚL. My za to płacimy.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 14:49
+1
MIAŁO BYĆ LEPIEJ A JEST GORZEJ PO WYMIANIE KART DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIDAĆ ŻE JESZCZE WIĘCEJ JEST CWANIAKÓW POSIADAJĄCYCH TAKIE KARTY DLACZEGO NIE MA KONTROLI PARKUJĄCYCH NA TYCH MIEJSCACH PRZECIEŻ TO ZDROWE BYKI KTÓRZY ZNOWU Z LEKARZAMI Z TYCH KOMISJI POZAŁATWIALI SOBIE TE KARTY BYŁEM W ŚWIDNIKU I NIE MIAŁEM GDZIE ZAPARKOWAĆ JEŻDŻĘ NA WÓZKU KTO PARKOWAŁ ZDROWE BABY I CHŁOPY ŚWIDNIK PRZODUJE W CHAMSTWIE I WYKORZYSTYWANIU SWOICH STANOWISK NA BRZEZINACH WSZYSTKIE MIEJSCA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH SĄ ZAJĘTE PRZEZ PSEUDO NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIE O TYM ZASTĘPCA BURMISTRZA JAK I CAŁA KOMISJA KTÓRA WYDAŁA TAKOWE KARTY KOLESIOM I CWANIAKOM MOŻE STRAŻ MIEJSKA ZAJMIE SIĘ TYMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI PANIE KOMENDANCIE WÓJTOWICZ
MIAŁO BYĆ LEPIEJ A JEST GORZEJ PO WYMIANIE KART DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIDAĆ ŻE JESZCZE WIĘCEJ JEST CWANIAKÓW POSIADAJĄCYCH TAKIE KARTY DLACZEGO NIE MA KONTROLI PARKUJĄCYCH NA TYCH MIEJSCACH PRZECIEŻ TO ZDROWE BYKI KTÓRZY ZNOWU Z LEKARZAMI Z TYCH KOMISJI POZAŁATWIALI SOBIE TE KARTY BYŁEM W ŚWIDNIKU I NIE MIAŁEM GDZIE ZAPARKOWAĆ JEŻDŻĘ NA WÓZKU KTO PARKOWAŁ ZDROWE BABY I CHŁOPY ŚWIDNIK PRZODUJE W CHAMSTWIE I WYKORZYSTYWANIU SWOICH STANOWISK NA BRZEZINACH WSZYSTKIE MIEJSCA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH SĄ ZAJĘTE PRZEZ PSEUDO NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIE ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 14:09
+1
Czy doprecyzowanie stopnia niepełnosprawności nie rozwiązałoby sprawy? Opisana sytuacja dotyczy niepełnosprawnego powyżej 18 roku, ALE ubezwłasnowolnionego i upośledzonego, zatem wymagającego opieki jak człowiek poniżej 18 roku życia. Myślę, że UM odpowiednio zinterpretuje przepisy, ponieważ ojciec tak ciężko chorego syna nie może odpowiadać za cwaniackie zachowania pełnosprawnych lublinian.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 13:44
+1
To co robią urzędnicy ze strefa jest "chore'!!!! Dotyczy ul. Hipotecznej.......aby stawić się na badania ,zarejestrować wizytę u lekarza czy też odebrać receptę trzeba "bulić" !!!! Czyste złodziejstwo....tym bardziej, że do tej przychodni należą głównie osoby w podeszłym wieku lub matki z małymi dziećmi !!!!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 12:35
+1
a wystarczyłoby dać uprawnienia urzędnikom do indywidualnego rozpatrywania każdej sprawy, no ale mogli by się przemęczyć.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 12:02
+1
kasa ponad wszystko!!!I tyle,aż tyle!
Avatar
teicher / 5 sierpnia 2016 o 06:56
Chyba nie wiesz co piszesz. Mój tata jeździł rowerem, teraz już nie może. Ma parkinsona i to wykluczyło z grupy użytkowników rowerów. Chętnie zamieniłby się z Tobą na możliwość jazdy rowerem. Zastanów się następnym razem co piszesz. Robisz przykrość wielu chorym ludziom, którzy mogą pomarzyć o jeździe rowerem.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 09:38
u nas podobnie... corka ma 3 latka jest niepelnosprawna a miejsc z koperta jak na lekarstwo....
Avatar
teicher / 5 sierpnia 2016 o 06:56
Chyba nie wiesz co piszesz. Mój tata jeździł rowerem, teraz już nie może. Ma parkinsona i to wykluczyło z grupy użytkowników rowerów. Chętnie zamieniłby się z Tobą na możliwość jazdy rowerem. Zastanów się następnym razem co piszesz. Robisz przykrość wielu chorym ludziom, którzy mogą pomarzyć o jeździe rowerem.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 09:38
u nas podobnie... corka ma 3 latka jest niepelnosprawna a miejsc z koperta jak na lekarstwo....
Avatar
PorozumienieRowerowe / 3 sierpnia 2016 o 08:15
-1
A rowerem nie łaska?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 22:34
+1
Ogranicza się oszustwo poprzez eliminację oszustów a nie eliminację wszystkich.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 18:47
+1
brawo Wojewoda i Prezydent Kieliszek tez dla was kazdy lublinianin to oszust kretacz i inna mozliwa swolocz A wiecie kim wy jestescie dla nas?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 16:33
-1
Ludzie sami sobie winni, niestety.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 16:08
+1
A co to tego pana, np.Jana czy Stefana obchodzi. Im się należą takie przywileje i to nie ich sprawa tylko urzędników jak ten problem rozwiążą. Urzędniku, myśl jak pracujesz-MYŚL. My za to płacimy.
Avatar
szkoda słów / 2 sierpnia 2016 o 15:52
Aśka napisał:
Panu bardzo współczuję sytuacji w jakiej się znajduje, jednak na oszustów z kartami parkingowymi małżonków należałoby znależć sposób. Sama znam takie dwie osoby - auto na żonę żona niepełnsprawna i karta była wykorzystywana wyłącznie przez małżonka, który korzystał z niej rozwożąc towar ze swojej firmy................
i to jest w tej całej sprawie zdecydowanie najsmutniejsze ... 
Avatar
Aśka / 2 sierpnia 2016 o 15:08
Panu bardzo współczuję sytuacji w jakiej się znajduje, jednak na oszustów z kartami parkingowymi małżonków należałoby znależć sposób. Sama znam takie dwie osoby - auto na żonę żona niepełnsprawna i karta była wykorzystywana wyłącznie przez małżonka, który korzystał z niej rozwożąc towar ze swojej firmy................
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2016 o 14:59
-1
Bardzo dobra decyzja.Należy ukrócić cwaniactwo.Sprawdzać i zabierać uprawnienia wystawiane na osoby które już są w miejscu wiecznego spoczynku.Dzieci i wnuczkowie nie powinny dziedziczyć uprawnień.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 0 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 120 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!